დავოსის ფორუმის ყურადღების ცენტრში / მოამხადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 22 იანვარი. - N16 (4745). - 6 გვ.[MFN: 51487 ]
ანოტაცია: მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმზე ბიზნესისა და პოლიტიკის ლიდერთა შეხვედრებისა და მოლაპარაკებების შესახებ
პერსონალია: პაუელი კოლინ (აშშ სახელმწიფო მდივანი); ბრემერი პოლ (ერაყის დროებითი ადმინისტრაციის მეთაური); ჰანემი შუქრი (ლიბიის პრემიერ-მინისტრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); სოროსი ჯორჯ (ამერიკელი ფინანსისტი); კუდრინი ალექსეი (რუსეთის ვიცე-პრემიერი, ფინანსთა მინისტრი); რეიმანი ლეონიდ (რუსეთის კავშირგაბმულობისა და ინფორმატიკის მინისტრი); ილარიონოვი ანდრეი (რუსეთის პრეზიდენტის მრჩეველი).
გეოგ.დასახელება: შვეიცარია ; დავოსი .
თემატიკა: მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმი. საქართველოს პრეზიდენტი .
საკვანძო სიტყვები: ლიდერი, მოლაპარაკება, პოლიტიკა, პოლიტიკური კრიზისი, სტაბილიზაცია .
ტახტის მემკვიდრე პრინცი აბდულა რუსეთს ეწვია / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 3 სექტემბერი. - N234 (4613). - 5 გვ.[MFN: 51488 ]
პერსონალია: პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); პრინცი აბდულა (საუდის არაბეთის ტახტის მემკვიდრე).
თემატიკა: საუდის არაბეთი .
საკვანძო სიტყვები: შეთანხმება, ნავთობი, გაზი, თანამშრომლობა, ვიზიტი, მოსკოვი .
ქორიძე, შალვა
მსოფლიოს თასი თბილისში გათამაშდება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 4 სექტემბერი. - N235 (4614). - 7 გვ.[MFN: 51489 ]
ანოტაცია: სტამბოლში ჩატარებული მსოფლიოს 2003 წლის პირად-გუნდური პირველობის შესახებ თავისუფალ ჭიდაობაში
პერსონალია: სხიერელი ნუგზარ (საქართველოს დამსახურებული მწვრთნელი); ძასოხოვი გოჩა (მოჭიდავე); შოშიტაიშვილი ომზარ (საქართველოს ჭიდაობის ფედერაციის გენერალური მდივანი).
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, ასპარეზობა, პრიზი, ტურნირი .
აშშ პრეზიდენტი ჯორჯ ბუში მიღწეული შედეგების შესახებ ანგარიშით წარსდგა / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 22 იანვარი. - N16 (4745). - 6 გვ.[MFN: 51490 ]
პერსონალია: ბუში ჯორჯ (აშშ პრეზიდენტი); პაჩაჩი ანან (ერაყის მმართველი საბჭოს მეთაური).
თემატიკა: ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტი .
საკვანძო სიტყვები: მიმართვა, კონგრესი, ამერიკელი ხალხი, ამერიკელთა ჯარი, ტერორიზმი, ომი, ერაყი, ბიუჯეტი .
მივიწყებული ბელადი / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 22 იანვარი. - N16 (4745). - 7 გვ.[MFN: 51491 ]
ანოტაცია: ვლადიმერ ლენინის გარდაცვალებიდან 80 წლის გამო
პერსონალია: ლენინი (ულიანოვი) ვლადიმერ (რუსი პოლიტიკური მოღვაწე).
თემატიკა: საბჭოთა სახელმწიფო და პოლიტიკური მოღვაწეები .
საკვანძო სიტყვები: ლიდერი, ძალაუფლება, კომუნიზმი, მუმია, ტირანი, ანარქისტი, პროლეტარიატი .
ჩემპიონატი მოულოდნელი დებიუტით // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 4 სექტემბერი. - N235 (4614). - 7 გვ.[MFN: 51492 ]
ანოტაცია: საქართველოს მორაგბეთა ეროვნული ჩემპიონატის სტარტის აღების შესახებ
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, ორთაბრძოლა, მარათონი .
ისრაელის თვითმფრინავებმა "ჰესბოლას" შეუტიეს / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 22 იანვარი. - N16 (4745). - 7 გვ.[MFN: 51493 ]
ანოტაცია: ისრაელის საბრძოლო ავიაციის მიერ სამხრეთ ლიბანში განლაგებულ შიიტთა დაჯგუფებების დაბომბვის შესახებ
პერსონალია: პაზნერი ავი (ისრაელის მთავრობის წარმომადგენელი).
თემატიკა: ისრაელი. სირია. ლიბანი. პოლიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: ავიაცია, სამიზნე, დაბომბვა .
ციფრული კამერა კონკურენციაგარეშეა / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 22 იანვარი. - N16 (4745). - 7 გვ.[MFN: 51494 ]
საკვანძო სიტყვები: ფირი, გამჟღავნება, ფოტოსურათი, დაბეჭდვა, ფოტოკამერა .