1. დავოსის ფორუმის ყურადღების ცენტრში / მოამხადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 იანვარი. - N16 (4745). - 6 გვ.[MFN: 51487]
ანოტაცია:  მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმზე ბიზნესისა და პოლიტიკის ლიდერთა შეხვედრებისა და მოლაპარაკებების შესახებ
პერსონალია:  პაუელი კოლინ (აშშ სახელმწიფო მდივანი); ბრემერი პოლ (ერაყის დროებითი ადმინისტრაციის მეთაური); ჰანემი შუქრი (ლიბიის პრემიერ-მინისტრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); სოროსი ჯორჯ (ამერიკელი ფინანსისტი); კუდრინი ალექსეი (რუსეთის ვიცე-პრემიერი, ფინანსთა მინისტრი); რეიმანი ლეონიდ (რუსეთის კავშირგაბმულობისა და ინფორმატიკის მინისტრი); ილარიონოვი ანდრეი (რუსეთის პრეზიდენტის მრჩეველი).
გეოგ.დასახელება:  შვეიცარია; დავოსი.
თემატიკა:  მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმი. საქართველოს პრეზიდენტი.
საკვანძო სიტყვები:  ლიდერი, მოლაპარაკება, პოლიტიკა, პოლიტიკური კრიზისი, სტაბილიზაცია.
1. ტახტის მემკვიდრე პრინცი აბდულა რუსეთს ეწვია / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 3 სექტემბერი. - N234 (4613). - 5 გვ.[MFN: 51488]
პერსონალია:  პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); პრინცი აბდულა (საუდის არაბეთის ტახტის მემკვიდრე).
თემატიკა:  საუდის არაბეთი.
საკვანძო სიტყვები:  შეთანხმება, ნავთობი, გაზი, თანამშრომლობა, ვიზიტი, მოსკოვი.
მსოფლიოს თასი თბილისში გათამაშდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 სექტემბერი. - N235 (4614). - 7 გვ.[MFN: 51489]
ანოტაცია:  სტამბოლში ჩატარებული მსოფლიოს 2003 წლის პირად-გუნდური პირველობის შესახებ თავისუფალ ჭიდაობაში
პერსონალია:  სხიერელი ნუგზარ (საქართველოს დამსახურებული მწვრთნელი); ძასოხოვი გოჩა (მოჭიდავე); შოშიტაიშვილი ომზარ (საქართველოს ჭიდაობის ფედერაციის გენერალური მდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ასპარეზობა, პრიზი, ტურნირი.
1. აშშ პრეზიდენტი ჯორჯ ბუში მიღწეული შედეგების შესახებ ანგარიშით წარსდგა / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 იანვარი. - N16 (4745). - 6 გვ.[MFN: 51490]
პერსონალია:  ბუში ჯორჯ (აშშ პრეზიდენტი); პაჩაჩი ანან (ერაყის მმართველი საბჭოს მეთაური).
საკვანძო სიტყვები:  მიმართვა, კონგრესი, ამერიკელი ხალხი, ამერიკელთა ჯარი, ტერორიზმი, ომი, ერაყი, ბიუჯეტი.
1. მივიწყებული ბელადი / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 იანვარი. - N16 (4745). - 7 გვ.[MFN: 51491]
ანოტაცია:  ვლადიმერ ლენინის გარდაცვალებიდან 80 წლის გამო
პერსონალია:  ლენინი (ულიანოვი) ვლადიმერ (რუსი პოლიტიკური მოღვაწე).
თემატიკა:  საბჭოთა სახელმწიფო და პოლიტიკური მოღვაწეები.
საკვანძო სიტყვები:  ლიდერი, ძალაუფლება, კომუნიზმი, მუმია, ტირანი, ანარქისტი, პროლეტარიატი.
ჩემპიონატი მოულოდნელი დებიუტით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 სექტემბერი. - N235 (4614). - 7 გვ.[MFN: 51492]
ანოტაცია:  საქართველოს მორაგბეთა ეროვნული ჩემპიონატის სტარტის აღების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ორთაბრძოლა, მარათონი.
1. ისრაელის თვითმფრინავებმა "ჰესბოლას" შეუტიეს / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 იანვარი. - N16 (4745). - 7 გვ.[MFN: 51493]
ანოტაცია:  ისრაელის საბრძოლო ავიაციის მიერ სამხრეთ ლიბანში განლაგებულ შიიტთა დაჯგუფებების დაბომბვის შესახებ
პერსონალია:  პაზნერი ავი (ისრაელის მთავრობის წარმომადგენელი).
თემატიკა:  ისრაელი. სირია. ლიბანი. პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ავიაცია, სამიზნე, დაბომბვა.
1. ციფრული კამერა კონკურენციაგარეშეა / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 იანვარი. - N16 (4745). - 7 გვ.[MFN: 51494]
საკვანძო სიტყვები:  ფირი, გამჟღავნება, ფოტოსურათი, დაბეჭდვა, ფოტოკამერა.