კერპი - იამასიტა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 იანვარი. - N17 (4746). - 7 გვ.[MFN: 51543]
ანოტაცია:  ძიუდოისტ ლაშა გუჯეჯიანის სპორტული წარმატებების შესახებ. სურათზე: ლ. გუჯეჯიანი
პერსონალია:  გუჯეჯიანი ლაშა; ხანჯალიაშვილი ზვიად (ძიუდოისტებიმოდებაძე).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, სპორტსმენი, ტურნირი.
1. პლატონიშვილი, გია
დინამოელთა სერიოზული განაცხადი : თანამეგობრობის თასი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 იანვარი. - N17 (4746). - 7 გვ.[MFN: 51544]
ანოტაცია:  დსთ ქვეყნების ფეხბურთელთა ჩემპიონთა თასის გათამაშების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ჩემპიონთა თასი.
რომელი დეპუტატი კენკავდა ლტოლვილების შემწეობებს? : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 იანვარი. - N17 (4746). - 2 გვ.[MFN: 51545]
ანოტაცია:  საფოსტო ბანკის პრეზიდენტის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმის აღძვრისა და დაკავების სანქციის გაცემის შესახებ
პერსონალია:  ბარამიძე გიორგი (შს მინისტრი); იაკობიძე სერგო ("საქართველოს საფოსტო ბანკის" პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველოს საფოსტო ბანკი. ეკონომიკური დანაშაული.
საკვანძო სიტყვები:  პრესკონფერენცია, განცხადება, გამოძიება, სანქცია, თანხების მითვისება.
ბრალდებულები სასამართლომ სახლში გაუშვა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 იანვარი. - N17 (4746). - 2 გვ.[MFN: 51546]
ანოტაცია:  ექსპრეზიდენტ ედუარდ შევარდნაძის წინააღმდეგ 1998 წელს განხორციელებულ ტერაქტში ბრალდებულების პირადი თავდებით გათავისუფლების შესახებ
პერსონალია:  თორია სოსო; დურგლიშვილი ვეფხია (ბრალდებულები); ჯანგირაშვილი მალხაზ (ადვოკატი); ჟვანია ზურაბ (სახელმწიფო მინისტრი); აბსანძე გურამ (სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს ექს-პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველოს უზენაესი სასამართლო. ეროვნული თანხმობის კომისია. ტერორისტული აქტები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ტერაქტი, პატიმრობა, შუამდგომლობა.
ნათელაშვილის ინიციატივას ევროპარლამენტის ფრაქციები გამოეხმაურნენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 იანვარი. - N17 (4746). - 2 გვ.[MFN: 51547]
ანოტაცია:  ევრაზიის პოლიტიკური კონგრესის შექმნის შესახებ
პერსონალია:  დანელია გელა (ლეიბორისტული პარტიის საინფორმაციო დეპარტამენტის უფროსი); ნათელაშვილი შალვა (ლეიბორისტული პარტიის ლიდერი); მინონი ჰელენ (საფრანგეთის ნაციონალური ასამბლეის ვიცე-პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველოს ლეიბორისტული პარტია. ევროპარლამენტი.
საკვანძო სიტყვები:  კონგრესი, სხდომა.
"ილუზიონისტმა" ფირმა "ოგამ" ფოკუსებით გაგვაოგნა : დღის თემა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 იანვარი. - N17 (4746). - 1,2 გვ.[MFN: 51548]
ანოტაცია:  "თბილსრესის" ყოფილი ფინანსური დირექტორისა და ფირმა "ოგას" მიერ დიდი ოდენობით თანხების მითვისებისა და მათ წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმის აღძვრის შესახებ
პერსონალია:  ლაითაძე კახა (გენერალური პროკურატურის საგამოძიებო ნაწილის განსაკუთრებით მნიშვნელოვან საქმეთა გამომძიებელი); გოგია ნუგზარ (ინდივიდუალურ საწარმო "დრუჟბას" დირექტორი); გოგია ომარ (ფირმა "ოგას" ხელმძღვანელი); ბულბულაშვილი ნოდარ ("თბილსრესის" ყოფილი ფინანსური დირექტორი).
ორგანიზაცია:  "თბილსრესი"; "ოგა"; "საქენერგო"; ენერგოგენერაცია".
თემატიკა:  ეკონომიკური დანაშაული. კორუფცია.
საკვანძო სიტყვები:  ბრალდება, დანაშაული, საარბიტრაჟო სასამართლო, საბანკო ოპერაცია, ვალი, პროდუქცია, საფასური, დებიტორი.
1. დაკრძალვის პოლიტიკური მიზნებისთვის გამოყენება არ თავსდება ზნეობის ფარგლებში : ბათუმში მოღვაწე ქართველ მწერალთა ერთი ჯგუფის განცხადება / შოთა ზოიძე ; რამაზ სურმანიძე, სანდრო ბერიძე და სხვ. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 იანვარი. - N17 (4746). - 2 გვ.[MFN: 51549]
ანოტაცია:  აჭარაში 24-25 იანვრის საყოველთაო გლოვის დღედ გამოცხადების შესახებ
პერსონალია:  გობრონიძე ალექსანდრე (აჭარის პარლამენტის რესპუბლიკის საბჭოს სპიკერი); ჭიპაშვილი ჰამლეტ (აჭარის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა. ინაუგურაცია.
საკვანძო სიტყვები:  გადაწყვეტილება, გლოვის დღე.
1. დავითაძე, ამირან
არა მხოლოდ წიგნის გმირის, არამედ მთელი ეპოქის უტყუარი მატიანე : გამოიცა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 იანვარი. - N17 (4746). - 7 გვ.[MFN: 51550]
ანოტაცია:  სოფლის მეურნეობის აღიარებული მუშაკის, ალ. თხილაიშვილის შესახებ შოთა ჯაფარიძის წიგნის - "ხალხის სამსახურში" - გამოცემის თაობაზე
პერსონალია:  თხილაიშვილი ალექსანდრე (სოფლის მეურნეობის მუშაკი, საზოგადო მოღვაწე).
თემატიკა:  ქართველი აგრონომები.
საკვანძო სიტყვები:  წიგნი, ბიოგრაფია, შრომითი გზა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5150 | 5151 | 5152 | 5153 | 5154 | 5155 | 5156 | 5157 | 5158 | 5159 | 5160 |  შემდეგი »  ბოლო »»