მიხეილ სააკაშვილი: ჩვენ გვჭირდება გერმანიის ძლიერი ხელი : ვიზიტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 იანვარი. - N24 (4753). - 1,2 გვ.[MFN: 51812]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის გერმანიაში ვიზიტის შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ფიშერი იოშკა (გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრი); შრედერი გერჰარდ (გერმანიის ფედერაციის კანცლერი).
გეოგ.დასახელება:  სტრასბურგი; ბერლინი.
თემატიკა:  საქართველო-გერმანიის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა, მხარდაჭერა, რუსეთის სამხედრო ბაზები.
1. ჩინეთი ქსელში ცენზურის ლიდერია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 29 იანვარი. - N23 (4752). - 6 გვ.[MFN: 51813]
ანოტაცია:  ჩინეთში ინტერნეტის ცენზურის შესახებ
თემატიკა:  ჩინეთი.
საკვანძო სიტყვები:  ინტერნეტი, დაპატიმრება, ინფორმაცია.
1. საქართველოს და ქართველთა ერთიანობის სიმბოლო : წმიდა სამების საკათედრო ტაძრის მშენებლობის ფონდის ინფორმაცია კომპლექსზე 2003 წელს შესრულებული სამუშაოების შესახებ : საუკუნის მშენებლობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 იანვარი. - N24 (4753). - 1,2 გვ.[MFN: 51814]
თემატიკა:  წმინდა სამების ეკლესიის მშენებლობა.
საკვანძო სიტყვები:  მშენებლობა, აგური, რკინა, ბეტონი, დაფინანსება, რემონტი, თანხა, ტუფი, გრანიტი, მოპირკეთება, სამრეკლო, გალავანი, გუმბათი, ჯვარი.
1. წინასწარ არჩევნებში ჯონ კერიმ დამაჯერებელი გამარჯვება მოიპოვა / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 29 იანვარი. - N23 (4752). - 7 გვ.[MFN: 51815]
პერსონალია:  კერი ჯონ (დემოკრატი); ბუში ჯორჯ (აშშ პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები, ნიუ-ჰემპშირის შტატი.
ახალციხის რაიონში ხელფასების გაცემა დაიწუო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 იანვარი. - N24 (4753). - 1 გვ.[MFN: 51816]
პერსონალია:  კაპანაძე გიორგი (ახალციხის რაიონის გამგეობის საფინანსო განყოფილების უფროსი).
გეოგ.დასახელება:  (ახალციხე).
საკვანძო სიტყვები:  ბიუჯეტი, ლარი, გადარიცხვა.
1. აფეთქება ბაღდადის ცენტრში / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 29 იანვარი. - N23 (4752). - 7 გვ.[MFN: 51817]
საკვანძო სიტყვები:  სასტუმრო, ბომბი.
უჩინმაჩინები თანდათან სინათლეზე გამოდიან : ღლავები დიდ კორუფციაში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 იანვარი. - N24 (4753). - 1,2 გვ.[MFN: 51818]
ანოტაცია:  საგადასახადო დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილის, ვახტანგ ჩახნაშვილის დაპატიმრების შესახებ
პერსონალია:  ოქრუაშვილი ირაკლი (გენერალური პროკურორი); ჩახნაშვილი ვახტანგ (საგადასახადო დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე); კორკოტაშვილი დავით (ადვოკატი); ქაჩიბაია ზაზა (გამომძიებელი).
საკვანძო სიტყვები:  საბაჟო, საგადასახადო სისტემა, დეკლარაცია, ხელმოწერა, ბეჭედი, გამოძიება, ბიუჯეტი, ზარალი, ხაზინა, ნავთობპროდუქტი, დაკავება, სპეცრაზმი, ოპერაცია.
1. გამოაქვეყნეს იმ მსოფლიო პოლიტიკოსთა სახელები, რომლებიც იღებდნენ ქრთამებს სადამ ჰუსეინისგან / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 29 იანვარი. - N23 (4752). - 7 გვ.[MFN: 51819]
პერსონალია:  ჰუსეინი სადამ (ერაყის ყოფილი პრეზიდენტი); აბდულ საჰიბ კოტობი (ერაყის ნავთობის მინისტრის თანაშემწე); ჟირინოვსკი ვლადიმერ (რუსეთის ლიბერალ-დემოკრატიული პარტიის ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  დოკუმენტი, საჩუქრები, ნავთობი.
ეს ინჟინერია კი არ ქმნის, არამედ ანგრევს! : აქცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 იანვარი. - N24 (4753). - 1,2 გვ.[MFN: 51820]
ანოტაცია:  საქართველოს მწვანეთა მოძრაობის მიერ საერთაშორისო კამპანიის ფარგლებში გამართული აქციის შესახებ
პერსონალია:  მაღრაძე გიორგი (საქართველოს მწვანეთა მოძრაობის გენომოდიფიცირებულ ორგანიზმებთან ბრძოლის კამპანიის კოორდინატორი).
გეოგ.დასახელება:  ბრიუსელი; პარიზი; ბარსელონა; მადრიდი.
თემატიკა:  გენური ინჟინერია.
საკვანძო სიტყვები:  სოფლის მეურნეობა, ევროკავშირი, ფულადი ჯარიმა, დანერგვა, გენომოდიფიცირებული კარტოფილი, თესლი, შემოტანა, სოია, პამიდორი.
1. "ხავერდოვანი პრეზიდენტი" : რუსეთი თანხმდება ამერიკელების ყოფნას კავკასიაში : სხვისი თვალით : "მოსკოვსკი კომსომოლეცი", 2004 წლის 26 იანვარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 29 იანვარი. - N23 (4752). - 6 გვ.[MFN: 51821]
ანოტაცია:  რუსული პრესა საქართველოში "ვარდების რევოლუციის" მომზადებისა და მიმდინარეობის შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ჟვანია ზურაბ (სახელმწიფო მინისტრი); კანდელაკი გიორგი ("კმარას" აქტივისტი); ბოკერია გიგა ("თავისუფლების ინსტიტუტის" თანამშრმელი); ნათელაშვილი შალვა (ლეიბორისტული პარტიის ლიდერი); აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მეთაური); ბერძენიშვილი დავით (რესპუბლიკური პარტიის ლიდერი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს ექს-პრეზიდენტი).
თემატიკა:  "ვარდების რევოლუცია" საქართველოში, 2003 წლის 23 ნოემბერი. ახალგაზრდული მოძრაობა "კმარა". პოლიტიკური პარტიები საქართველოში. რუსეთის სამხედრო ბაზები საქართველოში. არასამთავრობო ორგანიზაციები საქართველოში. ინაუგურაცია.
საკვანძო სიტყვები:  "ხავერდოვანი რევოლუცია", სტუდენტური მოძრაობა, "ოტპორი", აქტივისტები, რეჟიმი, საპროტესტო აქცია, თავისუფლების ინსტიტუტი, დაფინანსება, გრანტი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5178 | 5179 | 5180 | 5181 | 5182 | 5183 | 5184 | 5185 | 5186 | 5187 | 5188 |  შემდეგი »  ბოლო »»