მიხეილ სააკაშვილი: ჩვენ გვჭირდება გერმანიის ძლიერი ხელი : ვიზიტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 იანვარი. - N24 (4753). - 1,2 გვ.[MFN: 51812]
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის გერმანიაში ვიზიტის შესახებ
საქართველოს და ქართველთა ერთიანობის სიმბოლო : წმიდა სამების საკათედრო ტაძრის მშენებლობის ფონდის ინფორმაცია კომპლექსზე 2003 წელს შესრულებული სამუშაოების შესახებ : საუკუნის მშენებლობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 იანვარი. - N24 (4753). - 1,2 გვ.[MFN: 51814]
წინასწარ არჩევნებში ჯონ კერიმ დამაჯერებელი გამარჯვება მოიპოვა / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 29 იანვარი. - N23 (4752). - 7 გვ.[MFN: 51815]
უჩინმაჩინები თანდათან სინათლეზე გამოდიან : ღლავები დიდ კორუფციაში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 იანვარი. - N24 (4753). - 1,2 გვ.[MFN: 51818]
ანოტაცია: საგადასახადო დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილის, ვახტანგ ჩახნაშვილის დაპატიმრების შესახებ
გამოაქვეყნეს იმ მსოფლიო პოლიტიკოსთა სახელები, რომლებიც იღებდნენ ქრთამებს სადამ ჰუსეინისგან / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 29 იანვარი. - N23 (4752). - 7 გვ.[MFN: 51819]
"ხავერდოვანი პრეზიდენტი" : რუსეთი თანხმდება ამერიკელების ყოფნას კავკასიაში : სხვისი თვალით : "მოსკოვსკი კომსომოლეცი", 2004 წლის 26 იანვარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 29 იანვარი. - N23 (4752). - 6 გვ.[MFN: 51821]