დახურულ სივრცეში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 31 იანვარი. - N25 (4754). - 9 გვ.[MFN: 51925]
ანოტაცია:  ფუტზალში ევროპის 2004 წლის საკვალიფიკაციო ტურნირის დაწყების შესახებ
თემატიკა:  ფუტზალი.
საკვანძო სიტყვები:  მატჩი, ფინალი, ჩემპიონატი.
1. თორელი, გივი
ორ პრეტენდენტს "ჩელსიც" დაემატა : (ინგლისის ჩემპიონატის მიმოხილვა) : ევროპის სტადიონებზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 1 თებერვალი. - N26 (4755). - 8 გვ.[MFN: 51926]
პერსონალია:  ბექჰემი დევიდ; ფერდინანდი რიო (ფეხბურთელები).
საკვანძო სიტყვები:  მატჩი, სპორტი.
საფინის ტრიუმფი : ყოველი მხრიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 31 იანვარი. - N25 (4754). - 9 გვ.[MFN: 51927]
ანოტაცია:  რუსი ჩოგბურთელის მარატ საფინის წარმატებების შესახებ
პერსონალია:  საფინი მარატ (ჩოგბურთელი).
თემატიკა:  ჩოგბურთელი.
საკვანძო სიტყვები:  ტრამვა, გამარჯვება, ნახევარფინალი, ტურნირი.
ქართულ ჩოხაში გამოწყობილმა ბიჭუნამ მსოფლიო ოლიმპიადა გახსნა : კავშირი გულთა შორის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 31 იანვარი. - N25 (4754). - 6 გვ.[MFN: 51928]
ანოტაცია:  დემირელის კოლეჯის 10 წლის მუშაობისა და მიღწევების შესახებ
პერსონალია:  მეტრეველი ზვიად; ჩაჩხიანი ნათია; ქაროსანიძე კოტე; ბასიშვილი ალექსი; ყვირილაძე ზვიად (დემირელის სახელობის კოლეჯის მოსწავლეები).
ორგანიზაცია:  შპს "ჩაღლარი".
თემატიკა:  მოსწავლეთა საერთაშორისო კონკურსები და ოლიმპიადები. მოსწავლეთა სასწავლო-შემოქმედებითი კონფერენციები. დემირელის სახელობის კოლეჯი საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  სასწავლებელი, მოსწავლე, საოლიმპიადო ჯგუფი.
"ვერცხლის ირმის" ლაურეატები : ყოველი მხრიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 31 იანვარი. - N25 (4754). - 9 გვ.[MFN: 51929]
ანოტაცია:  რუსეთის სპორტულ ჟურნალისტთა ფედერაციის პრიზის "ვერცხლის ირმის" ლაურეატთა სიის შესახებ
პერსონალია:  კაბაევა ალინა (მხატვრული ტანმოვარჯიშე); ლებედევა ტატიანა; ფეოფაოვა სვეტლანა (მძლეოსნები); პოპოვი ალექსანდრე (მოცურავე); ოპალევი მაქსიმ (ნიჩბოსანი); პოვეტკინი ალექსანდრე (მოკრივე); სლიუსარევა ოლგა (ველოსიპედისტი).
საკვანძო სიტყვები:  ფედერაცია, პრიზი.
1. "ბელგიურმა ფინალმა" დააგვირგვინა : ყოველი მხრიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 1 თებერვალი. - N26 (4755). - 10 გვ.[MFN: 51930]
ანოტაცია:  ავსტრალიის ღია ჩემპიონატზე ჩოგბურთში ქალთა "ბელგიური" ფინალის დაწყების შესახებ
პერსონალია:  ენან-არდენი ჟუსტინ; კლიისტერსი კიმ (ჩოგბურთელები).
საკვანძო სიტყვები:  ავსტრალია, ტურნირი, ფინალი.
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / მოგვაწოდა რევაზ ტყემალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 31 იანვარი. - N25 (4754). - 10 გვ.[MFN: 51931]
ანოტაცია:  სურათზე: საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტის სამშენებლო ფაკულტეტის N 183 ჯგუფის დიპლომატთა ერთი ჯგუფი. გადაღებულია 1954 წელს
პერსონალია:  მებუკე გურამ; ტყემალაძე რევაზ; ზამბახიძე გურამ; მერაბიშვილი სოლომონ; ჩიხლაძე ოთარ; მურუსიძე რევაზ; ბერიძე ჟორა; თავბერიძე გარი; ლომთაძე გრიგოლ; ღლონტი ნოდარ; კარანაძე ოთარ; ჯაფარიძე დიოგენ; ბახტაძე ამურ (საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტის სამშენებლო ფაკულტეტის დიპლომატები).