დახურულ სივრცეში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 31 იანვარი. - N25 (4754). - 9 გვ.[MFN: 51925 ]
ანოტაცია: ფუტზალში ევროპის 2004 წლის საკვალიფიკაციო ტურნირის დაწყების შესახებ
თემატიკა: ფუტზალი .
საკვანძო სიტყვები: მატჩი, ფინალი, ჩემპიონატი .
თორელი, გივი
ორ პრეტენდენტს "ჩელსიც" დაემატა : (ინგლისის ჩემპიონატის მიმოხილვა) : ევროპის სტადიონებზე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 1 თებერვალი. - N26 (4755). - 8 გვ.[MFN: 51926 ]
პერსონალია: ბექჰემი დევიდ ; ფერდინანდი რიო (ფეხბურთელები).
საკვანძო სიტყვები: მატჩი, სპორტი .
სპორტის რედაქცია
საფინის ტრიუმფი : ყოველი მხრიდან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 31 იანვარი. - N25 (4754). - 9 გვ.[MFN: 51927 ]
ანოტაცია: რუსი ჩოგბურთელის მარატ საფინის წარმატებების შესახებ
პერსონალია: საფინი მარატ (ჩოგბურთელი).
თემატიკა: ჩოგბურთელი .
საკვანძო სიტყვები: ტრამვა, გამარჯვება, ნახევარფინალი, ტურნირი .
ქართულ ჩოხაში გამოწყობილმა ბიჭუნამ მსოფლიო ოლიმპიადა გახსნა : კავშირი გულთა შორის // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 31 იანვარი. - N25 (4754). - 6 გვ.[MFN: 51928 ]
ანოტაცია: დემირელის კოლეჯის 10 წლის მუშაობისა და მიღწევების შესახებ
პერსონალია: მეტრეველი ზვიად ; ჩაჩხიანი ნათია ; ქაროსანიძე კოტე ; ბასიშვილი ალექსი ; ყვირილაძე ზვიად (დემირელის სახელობის კოლეჯის მოსწავლეები).
ორგანიზაცია: შპს "ჩაღლარი" .
თემატიკა: მოსწავლეთა საერთაშორისო კონკურსები და ოლიმპიადები. მოსწავლეთა სასწავლო-შემოქმედებითი კონფერენციები. დემირელის სახელობის კოლეჯი საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: სასწავლებელი, მოსწავლე, საოლიმპიადო ჯგუფი .
"ვერცხლის ირმის" ლაურეატები : ყოველი მხრიდან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 31 იანვარი. - N25 (4754). - 9 გვ.[MFN: 51929 ]
ანოტაცია: რუსეთის სპორტულ ჟურნალისტთა ფედერაციის პრიზის "ვერცხლის ირმის" ლაურეატთა სიის შესახებ
პერსონალია: კაბაევა ალინა (მხატვრული ტანმოვარჯიშე); ლებედევა ტატიანა ; ფეოფაოვა სვეტლანა (მძლეოსნები); პოპოვი ალექსანდრე (მოცურავე); ოპალევი მაქსიმ (ნიჩბოსანი); პოვეტკინი ალექსანდრე (მოკრივე); სლიუსარევა ოლგა (ველოსიპედისტი).
საკვანძო სიტყვები: ფედერაცია, პრიზი .
"ბელგიურმა ფინალმა" დააგვირგვინა : ყოველი მხრიდან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 1 თებერვალი. - N26 (4755). - 10 გვ.[MFN: 51930 ]
ანოტაცია: ავსტრალიის ღია ჩემპიონატზე ჩოგბურთში ქალთა "ბელგიური" ფინალის დაწყების შესახებ
პერსონალია: ენან-არდენი ჟუსტინ ; კლიისტერსი კიმ (ჩოგბურთელები).
საკვანძო სიტყვები: ავსტრალია, ტურნირი, ფინალი .
ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / მოგვაწოდა რევაზ ტყემალაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 31 იანვარი. - N25 (4754). - 10 გვ.[MFN: 51931 ]
ანოტაცია: სურათზე: საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტის სამშენებლო ფაკულტეტის N 183 ჯგუფის დიპლომატთა ერთი ჯგუფი. გადაღებულია 1954 წელს
პერსონალია: მებუკე გურამ ; ტყემალაძე რევაზ ; ზამბახიძე გურამ ; მერაბიშვილი სოლომონ ; ჩიხლაძე ოთარ ; მურუსიძე რევაზ ; ბერიძე ჟორა ; თავბერიძე გარი ; ლომთაძე გრიგოლ ; ღლონტი ნოდარ ; კარანაძე ოთარ ; ჯაფარიძე დიოგენ ; ბახტაძე ამურ (საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტის სამშენებლო ფაკულტეტის დიპლომატები).
აბაშის რაიონის გამგეობა
პროკოფი ჩაგანავა : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 31 იანვარი. - N25 (4754). - 10 გვ.[MFN: 51932 ]
ანოტაცია: პროკოფი ჩაგანავას გარდაცვალების გამო
პერსონალია: ჩაგანავა პროკოფი (ჟურნალისტი).
ჰერმან მაიერი ფარ-ხმალს არ ყრის : ყოველი მხრიდან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 1 თებერვალი. - N26 (4755). - 10 გვ.[MFN: 51933 ]
ანოტაცია: ბავარიის ალპებში მსოფლიო თასის მორიგ ეტაპზე სამთო მოთხილამურეთა პაექრობის შესახებ
პერსონალია: მაიერი ჰერმან ; კუში დიდიე (სამთო მოთხილამურეები).
თემატიკა: სამთო მოთხილამურეები .
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, შეჯიბრი .