"ბურლაკების" ტანჯული ხვედრი : ანუ როგორ მოხვდნენ ისინი საქართველოს ხელოვნების მუზეუმში : მუზეუმის საცავში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 7 თებერვალი. - N31 (4760). - 10 გვ.[MFN: 52165 ]
ანოტაცია: ილია რეპინის ცნობილი ტილოს - "ბურლაკები ვოლგაზე" - შესახებ
პერსონალია: რეპინი ილია (მხატვარი); ნეკრასოვი ნიკოლოზ (პოეტი); ჩუკოვსკი კორნეი (მწერალი); გაბუნია დოდო (მუზეუმის რუსული განყოფილების მცველი).
თემატიკა: რუსი მხატვრები .
საკვანძო სიტყვები: სურათი, ფერწერაბ ტილო, მხატვარი .
გამყრელიძე, პავლე
ავტოტრანსპორტმა ლამის წაგვლეკოს : გვწერენ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 7 თებერვალი. - N31 (4760). - 10 გვ.[MFN: 52166 ]
თემატიკა: საავტომობილო ტრანსპორტი. საგზაო ავრიები .
საკვანძო სიტყვები: ქუჩა, საგზაო ნიშნები, მოძრაობა .
ლიმიძე, სერგო
უსულგულო ჩინოვნიკები და პენსიის უსასრულო მოლოდინი : გვწერენ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 7 თებერვალი. - N31 (4760). - 10 გვ.[MFN: 52167 ]
თემატიკა: სოციალური უზრუნველყოფა. პენსიები და დახმარებები .
საკვანძო სიტყვები: პენსიონერი, დევნილები, შემწეობა .
"ჩვენი პატარა საქართველო შემდგარა ყალყზე - დიდ საქართველოს უახლოვდება! : ახალი ნომერი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 7 თებერვალი. - N31 (4760). - 10 გვ.[MFN: 52168 ]
ანოტაცია: ჟურნალ "ცისკრის" 2003 წლის ბოლო (11-12) ნომრის გამოცემის შესახებ
პერსონალია: კალანდია ზაურ (ჟურნალ "ცისკრის" რედაქტორი); წერეთელი გიორგი (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები: პერიოდიკა .
ვლადიმერ ორმოცაძე : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 6 თებერვალი. - N30 (4759). - 10 გვ.[MFN: 52169 ]
პატრიარქს ახალგაზრდები ესტუმრნენ : სულიერება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 8 თებერვალი. - N32(4761). - 1 გვ.[MFN: 52170 ]
ანოტაცია: საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქისა და სტუდენტური ორგანიზაციების წარმომადგენელთა შეხვედრის შესახებ
პერსონალია: ილია II (საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქი); ვარძელაშვილი ლადო (ახალგაზრდულ საქმეთა სახელმწიფო დეპარტამენტის ხელმძღვანელი).
თემატიკა: სტუდენტური ორგანიზაციები საქართველოში. ახალგაზრდულ საქმეთა სახელმწიფო დეპარტამენტი .
საკვანძო სიტყვები: შეხვედრა, დემოკრატია, თავისუფლება, კულტურული ფასეულობები .
ოფიციალურ ვიზიტად - მოსკოვში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 10 თებერვალი. - N33 (4762). - 1 გვ.[MFN: 52171 ]
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის მოსკოვში ოფიციალური ვიზიტის შესახებ
თემატიკა: საქართველოს პრეზიდენტი. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები .
ყველაფერი ეკიპირებიდან იწყება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 10 თებერვალი. - N33 (4762). - 3 გვ.[MFN: 52172 ]
ანოტაცია: პოლიციური რეფორმების გატარების შესახებ
პერსონალია: ბარამიძე გიორგი (შინაგან საქმეთა მინისტრი); ხიდაშელი თამაზ (კახეთის გუბერნატორი); ტუშური ზურაბ (შინაგან საქმეთა კახეთის სამმართველოს უფროსი).
გეოგ.დასახელება: საგარეჯო .
თემატიკა: საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი .
საკვანძო სიტყვები: სპეციალური ტანსაცმელი, პოლიცია, ავტომანქანა, შელისუფლება, პატრულირება, დათვალიერება .
ძმებს უკვე დაცა ჰყავთ : გიხაროდენ! // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 8 თებერვალი. - N32(4761). - 1 გვ.[MFN: 52173 ]
ვნო მერაბიშვილს იბარებენ?! : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 8 თებერვალი. - N32(4761). - 1 გვ.[MFN: 52174 ]
ანოტაცია: 2001 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების დროს "ნაციონალების" წარმომადგენელთა იმელის შენობაში თვითნებურად შეჭრასთან დაკავშირებით
პერსონალია: მერაბიშვილი ვანო (ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანი).
თემატიკა: საქართველოს გენერალური პროკურატურა .
საკვანძო სიტყვები: ცესკო, ინციდენტი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5213 | 5214 | 5215 | 5216 | 5217 | 5218 | 5219 | 5220 | 5221 | 5222 | 5223 | შემდეგი » ბოლო »»