"ბურლაკების" ტანჯული ხვედრი : ანუ როგორ მოხვდნენ ისინი საქართველოს ხელოვნების მუზეუმში : მუზეუმის საცავში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 7 თებერვალი. - N31 (4760). - 10 გვ.[MFN: 52165]
ანოტაცია:  ილია რეპინის ცნობილი ტილოს - "ბურლაკები ვოლგაზე" - შესახებ
პერსონალია:  რეპინი ილია (მხატვარი); ნეკრასოვი ნიკოლოზ (პოეტი); ჩუკოვსკი კორნეი (მწერალი); გაბუნია დოდო (მუზეუმის რუსული განყოფილების მცველი).
თემატიკა:  რუსი მხატვრები.
საკვანძო სიტყვები:  სურათი, ფერწერაბ ტილო, მხატვარი.
1. გამყრელიძე, პავლე
ავტოტრანსპორტმა ლამის წაგვლეკოს : გვწერენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 7 თებერვალი. - N31 (4760). - 10 გვ.[MFN: 52166]
თემატიკა:  საავტომობილო ტრანსპორტი. საგზაო ავრიები.
საკვანძო სიტყვები:  ქუჩა, საგზაო ნიშნები, მოძრაობა.
1. ლიმიძე, სერგო
უსულგულო ჩინოვნიკები და პენსიის უსასრულო მოლოდინი : გვწერენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 7 თებერვალი. - N31 (4760). - 10 გვ.[MFN: 52167]
თემატიკა:  სოციალური უზრუნველყოფა. პენსიები და დახმარებები.
საკვანძო სიტყვები:  პენსიონერი, დევნილები, შემწეობა.
"ჩვენი პატარა საქართველო შემდგარა ყალყზე - დიდ საქართველოს უახლოვდება! : ახალი ნომერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 7 თებერვალი. - N31 (4760). - 10 გვ.[MFN: 52168]
ანოტაცია:  ჟურნალ "ცისკრის" 2003 წლის ბოლო (11-12) ნომრის გამოცემის შესახებ
პერსონალია:  კალანდია ზაურ (ჟურნალ "ცისკრის" რედაქტორი); წერეთელი გიორგი (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  პერიოდიკა.
1. ვლადიმერ ორმოცაძე : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 6 თებერვალი. - N30 (4759). - 10 გვ.[MFN: 52169]
პატრიარქს ახალგაზრდები ესტუმრნენ : სულიერება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 თებერვალი. - N32(4761). - 1 გვ.[MFN: 52170]
ანოტაცია:  საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქისა და სტუდენტური ორგანიზაციების წარმომადგენელთა შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:  ილია II (საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქი); ვარძელაშვილი ლადო (ახალგაზრდულ საქმეთა სახელმწიფო დეპარტამენტის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  სტუდენტური ორგანიზაციები საქართველოში. ახალგაზრდულ საქმეთა სახელმწიფო დეპარტამენტი.
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა, დემოკრატია, თავისუფლება, კულტურული ფასეულობები.
ოფიციალურ ვიზიტად - მოსკოვში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 თებერვალი. - N33 (4762). - 1 გვ.[MFN: 52171]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის მოსკოვში ოფიციალური ვიზიტის შესახებ
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტი. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთი.
ყველაფერი ეკიპირებიდან იწყება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 თებერვალი. - N33 (4762). - 3 გვ.[MFN: 52172]
ანოტაცია:  პოლიციური რეფორმების გატარების შესახებ
პერსონალია:  ბარამიძე გიორგი (შინაგან საქმეთა მინისტრი); ხიდაშელი თამაზ (კახეთის გუბერნატორი); ტუშური ზურაბ (შინაგან საქმეთა კახეთის სამმართველოს უფროსი).
გეოგ.დასახელება:  საგარეჯო.
თემატიკა:  საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი.
საკვანძო სიტყვები:  სპეციალური ტანსაცმელი, პოლიცია, ავტომანქანა, შელისუფლება, პატრულირება, დათვალიერება.
ძმებს უკვე დაცა ჰყავთ : გიხაროდენ! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 თებერვალი. - N32(4761). - 1 გვ.[MFN: 52173]
ვნო მერაბიშვილს იბარებენ?! : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 თებერვალი. - N32(4761). - 1 გვ.[MFN: 52174]
ანოტაცია:  2001 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების დროს "ნაციონალების" წარმომადგენელთა იმელის შენობაში თვითნებურად შეჭრასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  მერაბიშვილი ვანო (ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანი).
თემატიკა:  საქართველოს გენერალური პროკურატურა.
საკვანძო სიტყვები:  ცესკო, ინციდენტი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5213 | 5214 | 5215 | 5216 | 5217 | 5218 | 5219 | 5220 | 5221 | 5222 | 5223 |  შემდეგი »  ბოლო »»