კომპოზიცია ვარდებით : მოქანდაკის მუზა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 11 თებერვალი. - N34 (4763). - 10 გვ.[MFN: 52342]
ანოტაცია:  მოქანდაკე გივი მიზანდარის მიერ "ვარდების რევოლუციისადმი" მიძღვნილი ნამუშევრის შესახებ
პერსონალია:  მიზანდარი გივი (მოქანდაკე); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ლეჟავა ჯუმბერ (მსოფლიო მოგზაური, პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  ვარდების რევოლუცია, ქანდაკება, იმედი.
"ლტოლვილი კაცის ყველა საათი მარადისობის ტოლია თითქმის" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 თებერვალი. - N35(4764). - 9 გვ.[MFN: 52343]
ანოტაცია:  მოსკოვში გამოცემული დავით გაბუნიას ლექსების ორტომეულის შესახებ
პერსონალია:  გაბუნია დავით (პოეტი).
თემატიკა:  პოეზია. ქართველი პოეტები.
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთი, გაზეთი, რედაქცია, ლექსი.
"სკამთააცვენა" ტუნისში : ყოველი მხრიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 თებერვალი. - N35(4764). - 9 გვ.[MFN: 52344]
ანოტაცია:  ალჟირისა და მაროკოს ნაკრების ფეხბურთელთა დაპირისპირების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  ალჟირისა და მაროკოს ნაკრები, დაპირისპირება, სპორტი, სამართალდამცველი, გულშემატკივარი.
"გუჯა ბურდული რომ არ ყოფილიყო, მერწმუნეთ, ღირდა მისი გამოგონება" : შენ - ნიჭო ჩემო... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 11 თებერვალი. - N34 (4763). - 10 გვ.[MFN: 52345]
ანოტაცია:  ქართელი მსახიობის ელგუჯა ბურდულის შესახებ
პერსონალია:  ბურდული ელგუჯა (კინომსახიობი); ტროიცკი არტიომ (მუსიკათმცოდნე); წერეთელი ზურაბ (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  მუსიკა, ჩაწერა, როლი, სუფრა, დისკი.
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / მოგვაწოდა ლამარა გელაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 თებერვალი. - N35(4764). - 10 გვ.[MFN: 52346]
ანოტაცია:  სურათზე: კუკური გელაშვილი და მისი მეუღლე ლამარა ჟორჟოლიანი შვილიშვილებთან მაკა და ლამარა გელაშვილებთან ერთად. 1984
პერსონალია:  გელაშვილი კუკური; ჟორჟოლიანი ლამარა.
1. ახალი მძლავრი აფეთქება ერაყში / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 თებერვალი. - N35(4764). - 6 გვ.[MFN: 52347]
პერსონალია:  ბეიკერი რალფ (აშშ-ს არმიის პოლკოვნიკი); კიმიტი მარკ (აშშ გენერალი).
გეოგ.დასახელება:  ბაღდადი; ისქანდარია.
თემატიკა:  ერაყი. ტერორისტული აქტები.
საკვანძო სიტყვები:  ბომბი, ასაფეთქებელი ნივთიერება, მოხალისე, ავტომობილი, თავდვსხმა.
პარლამენტარები ანტიკორუფციულ კანონებს უჭერენ მხარს : კანონმდებლები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 13 თებერვალი. - N36 (4765). - 1,2 გვ.[MFN: 52348]
პერსონალია:  ბურჯანაზე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); ადეიშვილი ზურაბ (იუსტიციის მინისტრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  საპროცესო კოდექსი, კორუფცია, სახელმწიფო ქონება.
მიეძღვნა ვარდების რევოლუციას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 თებერვალი. - N35(4764). - 10 გვ.[MFN: 52349]
ანოტაცია:  მხატვარ ზაალ ბაჩანაშვილის გამოფენის შესახებ
პერსონალია:  ბაჩანაშვილი ზაალ (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  გამოფენა.
1. ირანში აღნიშნავენ რევოლუციის წლისთავს / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძმ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 თებერვალი. - N35(4764). - 6 გვ.[MFN: 52350]
პერსონალია:  ჰათამი მოჰამედ (ირანის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  ხელისუფლება, ისლამური რეჟიმი, დემონსტრაცია, არჩევნები.
1. საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტი
ხელი მოაწერეს დოკუმენტებს : ვიზიტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 13 თებერვალი. - N36 (4765). - 1 გვ.[MFN: 52351]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის მოსკოვში ვიზიტის შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ჯაფარიძე თედო (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი); ივანოვი იგორ (რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  შეთანხმება, კონსულტაცია, თანამშრომლობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5231 | 5232 | 5233 | 5234 | 5235 | 5236 | 5237 | 5238 | 5239 | 5240 | 5241 |  შემდეგი »  ბოლო »»