...კრემლში პუტინი ვერ დავინახეთ : შენ - ნიჭო ჩემო... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 13 თებერვალი. - N36 (4765). - 9 გვ.[MFN: 52392]
ანოტაცია:  მოსკოვში გამართულ საახალწლო კონცერტებზე ქართველი პატარა ვირტუოზების მონაწილეობის შესახებ
პერსონალია:  მამალაძე დოდო (კულტურის სამინისტროს განათლების დეპარტამენტის მრჩეველი); ლუჟკოვი იური (მოსკოვის მერი).
თემატიკა:  ბავშვთა შემოქმედება.
საკვანძო სიტყვები:  კულტურული პროგრამა, ნორჩი ვირტუოზები, საახალწლო კონცერტი.
როდის ამუშავდება ხადორჰესი? : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 14 თებერვალი. - N37 (4766). - 3 გვ.[MFN: 52393]
ანოტაცია:  კახეთში ხადორჰესის მშენებლობის შესახებ
პერსონალია:  გუმაშვილი გოგი (ხადორჰესის მშენებლობის მენეჯერი, მშენებელ-ინჟინერი).
საკვანძო სიტყვები:  ელექტროენერგია, კონტრაქტი.
1. ჭყონია, ბიძინა
ამას რეპრესიებს ვერ ვუწოდებთ : კერძო აზრი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 14 თებერვალი. - N37 (4766). - 1,2 გვ.[MFN: 52394]
ანოტაცია:  საზოგადოების სხვადასხვა ნაწილში გამოხატული განსხვავებული აზრისა და ქვეყანაში მიმდინარე პრობლემების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  მემკვიდრეობა, საზოგადოება, ქვეყანა, პრობლემა, შეურაცხყოფა, კრიმინალური სამყარო, წინაპარი, ახალგაზრდობა.
ბარათები ჭუბერიდან : მიღვწიან მომიგონებენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 13 თებერვალი. - N36 (4765). - 9 გვ.[MFN: 52395]
ანოტაცია:  ქართველი ექიმის, ჟენია გვარამაძე-კეცხოველის შესახებ
პერსონალია:  გვარამაძე-კეცხოველი ჟენია (ექიმი-გინეკოლოგი).
1. ლომთათიძე, ქეთევან
როდის ამდიდრებს კალკები ენას და როდის აღარიბებს? : ვაიმე, ენავ! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 14 თებერვალი. - N37 (4766). - 4 გვ.[MFN: 52396]
ანოტაცია:  ქართული ენის ნორმების დაცვის შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  კალკირება, ნასესხები სიტყვა, სასაუბრო ენა, მეტყველება, სალიტერატურო ენა.
<<აღზარდეთ კვლავ რუსთაველი>> : პერიოდიკა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 13 თებერვალი. - N36 (4765). - 9 გვ.[MFN: 52397]
ანოტაცია:  გაზეთ "ლიტერატურული მესხეთის" შესახებ
პერსონალია:  ბერიძე ავთანდილ (გაზეთ "ლიტერატურული მესხეთის" მთავარი რედაქტორი, პოეტი, ჟურნალისტი).
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 13 თებერვალი. - N36 (4765). - 9 გვ.[MFN: 52398]
პერსონალია:  ცინცაძე-ჩაჩუა ნათელა; თედორაძე თამარ; ზოდელავა ანიკო; გვენეტაძე ვლადიმერ.
ჭიათურაში მშობიარეებს აჯილდოებენ : გიხაროდენ! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 14 თებერვალი. - N37 (4766). - 1 გვ.[MFN: 52399]
პერსონალია:  მეგრელიშვილი გელა; შეყილაძე ფატმან; მეგრელიშვილი ნინო.
სრული თანადგომა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 14 თებერვალი. - N37 (4766). - 1 გვ.[MFN: 52400]
ანოტაცია:  საქართველოსა და ევროკავშირის შემდგომი დაახლოებისა ინტეგრაციის პერსპექტივების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  კანცელარია, ევროკავშირი, მხარდაჭერა, პრობლემა, შეხვედრა.
1. ქიქავა, თამაზ
თუ რწმენის კაცი ხარ... : სულიერება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 14 თებერვალი. - N37 (4766). - 4 გვ.[MFN: 52401]
ანოტაცია:  სიონის საკათედრო ტაძარში დავით ქალებაშვილის დიაკვნად კურთხევის შესახებ
პერსონალია:  ქალებაშვილი დავით (დიაკვანი).
თემატიკა:  ქართული ეკლესიის სასულიერო პირები.
საკვანძო სიტყვები:  სიონის საკათედრო ტაძარი, ეკლესია, ღვთისმოსაობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5236 | 5237 | 5238 | 5239 | 5240 | 5241 | 5242 | 5243 | 5244 | 5245 | 5246 |  შემდეგი »  ბოლო »»