"...დამიძახოს და, მივალ თეთრ სახლში" : მერაბ მერაბიშვილი უმცროსი ჯორჯ ბუშის გამოსაქადაკებლადაც მზად არის : ხელოვანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 თებერვალი. - N44 (4773). - 3 გვ.[MFN: 52620]
ანოტაცია:  მოქანდაკე მერაბ მერაბიშვილის მიერ უფროსი ჯორჯ ბუშის პორტრეტის გამოქანდაკებისა და კოლინ პაუელის საშუალებით მისთვის საჩუქრად გაგზავნის შესახებ. სურათზე: მერაბ და ნიკოლოზ მერაბიშვილები
პერსონალია:  მერაბიშვილი მერაბ (მოქანდაკე); პაუელი კოლინ (აშშ სახელმწიფო მდივანი); ბუში ჯორჯ (უფროსი) (აშშ ყოფილი პრეზიდენტი); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); ღუღუნიშვილი ზეზვა (პარლამენტარი); ჩიკვაიძე ალექსანდრე (დიპლომატი).
თემატიკა:  ქართველი მოქანდაკეები.
1. ინტერ-პრესი
გამომრთველი მუშაობს... : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 თებერვალი. - N44 (4773). - 3 გვ.[MFN: 52621]
თემატიკა:  საქართველოს ენერგეტიკა. ენერგოკრიზისი საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ენერგობლოკი, ენერგოსისტემა.
1. ასლანიშვილი, ალეკო
აიშლება თუ არა კრაზანების ბუდე? : ლუსტრაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 21 თებერვალი. - N43 (4772). - 2 გვ.[MFN: 52622]
ანოტაცია:  საბჭოეთის დროინდელი უშიშროების არქივების გახსნისა და მისი საზოგადოების სამსჯავროზე გამოტანის შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); სტალინი იოსებ (საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწე).
თემატიკა:  რეპრესიები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთი, ყოფილი სუკ-ის არქივი, გასაიდუმლება, წითელი ტერორი, საბჭოთა რეპრესიები.
როცა არც ფიცი გვაწმს და არც ბოლო გვარკვირვებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 თებერვალი. - N44 (4773). - 3 გვ.[MFN: 52623]
ანოტაცია:  ზუგდიდის რაიონის სოფ. ორსანტიიდან არასამთავრო ორგანიზაციის წევრის დავით ბაძაღუას გატაცების შესახებ
პერსონალია:  ბაძაღუა დავით (არასამთავრობო ორგანიზაციის "აფხაზ და ქართველ ახალგაზრდა ხელოვანთა კავშირის" წევრი); კოლიჩენკოვი ვიქტორ (რუსეთის სამშვიდობო ძალების სამხრეთ ზონის სარდალი, პოლკოვნიკი); რაფავა კახა (ზუგდიდის პოლიციის უფროსი); გურგენიძე დათო (არასამთავრობო ორგანიზაციის წევრი).
თემატიკა:  არასამთავრობო ორგანიზაციები საქართველოში. ადამიანის გატაცება. ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი.
საკვანძო სიტყვები:  გატაცება, ადგილსამყოფელი, პოლიცია, ტერიტორია, აფხაზური მხარე.
ახალი "ჩემი აფხაზეთი" : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 თებერვალი. - N44 (4773). - 3 გვ.[MFN: 52624]
ანოტაცია:  დევნილთა სახალხო მოძრაობა "ჩემი აფხაზეთის" ჩამოყალიბების შესახებ
პერსონალია:  გამსახურდია ვახტანგ ("ნაციონალური მოძრაობის" ზუგდიდის ორგანიზაციის თავმჯდომარე); შენგელია დათო (პარტიზანული მოძრაობა "ტყის ძმების" ლიდერი).
თემატიკა:  არასამთავრო ორგანიზაციები საქართველოში. სახალხო მოძრაობა "ჩემი აფხაზეთი".
საკვანძო სიტყვები:  ყრილობა, დევნილი, ომის მონაწილე.
1. გელენავა, მზია
პრეზიდენტმა პირობა შეასრულა, რას იზამს ოპოზიცია? : ცესკო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 21 თებერვალი. - N43 (4772). - 3 გვ.[MFN: 52625]
ანოტაცია:  პრეზიდენტის გადაწყვეტილების თაობაზე, ოპოზიციისათვის ცესკოს ორი წევრის დამატების უფლებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); მინდელი ირაკლი ("სოც იალისტური პარტიის" ლიდერი); ჩიხრაძე ფიქრია (ფრაქცია "ახალი მემარჯვენეების" თავმჯდომარე); კომახიძე გივი.
თემატიკა:  ცენტრალური საარჩევნო კომისია. საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში, 2004 წლის 28 მარტი. პოლიტიკური პარტიები საქართველოში. საპარლამენტო ოპოზიცია.
საკვანძო სიტყვები:  საარჩევნო კოდექსი, ცესკოს დაკომპლექტება, საარჩევნო ადმინისტრაცია.
ბრალს დღეს წაუყენებენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 თებერვალი. - N44 (4773). - 3 გვ.[MFN: 52626]
ანოტაცია:  დიდი ოდენობით გადასახადების დამალვის გამო
პერსონალია:  ჯოხთაბერიძე გია (კომპანია "მაგთიკომის" დამფუძნებელი); ოქრუაშვილი ირაკლი (გენერალური პროკურორი).
თემატიკა:  ეკონომიკური დანაშაული. საქართველოს გენერალური პროკურატურა.
1. კოელიო, პაულო
ალქიმიკოსი : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" 29-37, 39-43. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 თებერვალი. - N44 (4773). - 4 გვ.[MFN: 52627]
ანოტაცია:  იბეჭდება პაულო კოელიოს რომანი "ალქიმიკოსი"
თემატიკა:  ბრაზილიური ლიტერატურა.
საკვანძო სიტყვები:  რომანი, ახალი თარგმანი.
1. ქობულია, სპარტაკ
"მძღოლი და საგზაო პოლიციელი - ახალი დრო, ახალი ურთიერთობები" : დისკუსია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 თებერვალი. - N44 (4773). - 5 გვ.[MFN: 52628]
ანოტაცია:  საქართველოს გზებზე შექმნილი მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია:  ოგბაიძე შალვა (საგზაო პოლიციის მთავარი სამმართველოს უფროსი); ჟღენტი თემურ (კულტურისა და ხელოვნების ინსტიტუტის რექტორი); იანტბელიძე რობერ (არასამთავრობო ორგანიზაციის "პოლიციელი, მძღოლი, სამართალი" კოორდინატორი); დარჩია მამია (შსს საზოგადოებრივი აზრის ინსტიტუტის რექტორი, პროფესორი); ხატიაშვილი ნიკო (კურორტოლოგიის, ფიზიოთერაპიის, რეაბილიტაციის და სამკურნალო ტურიზმის სამეცნიერო-საკვლევი ინსტიტუტის საპატიო დირექტორი, აკადემიკოსი); ტუღუში მამია (საქართველოს სახელმწიფო ფიზიკური აღზრდისა და სპორტის აკადემიის მძლეოსნობის კათედრის გამგე, პროფესორი); თოდაძე ვიქტორ (საავტომობილო ფედერაციის პრეზიდენტი); ბაბუნაშვილი გიორგი (პროფესორი); დალაქიშვილი რომან (სახელმწიფო საგზაო დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საგზაო პოლიცია. საგზაო მოძრაობის წესები.
საკვანძო სიტყვები:  საჭე, ფეხით მოსიარულე, სატვირთო მანქანა, ეკოლოგია, ქრთამი, ავტოინსპექტორი, ხელფასი, წესრიგი.
1. ხუციშვილი, ოთარ
გულს ნუ დაგვიარხეინებთ : ჩვენი ხალხი თურმე ყველაფერს ჭამს და ყველაფერს სვამს : მომხმარებელთა უფლებები ირღვევა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 21 თებერვალი. - N43 (4772). - 3 გვ.[MFN: 52629]
ანოტაცია:  სავაჭრო ობიექტებში ფალსიფიცირებული, ვადაგასული და საკვებად უვარგისი პრდუქტებისა და ალკოჰოლური სასმელების გაყიდვის შესახებ
პერსონალია:  ბაღდავაძე ლევან (საქართველოს მომხმარებელთა და ადგილობრივ მეწარმეთა უფლებების დაცვის ეროვნული ასოციაციის პრეზიდენტი); ქაჩიბაია ნანული (საკრებულოს საზოგადოებასთან ურთიერთობის კომისიის თავმჯდომარე); ხვედელიძე ზაურ (საკრებულოს მომხმარებელთა უფლებების დაცვის თავმჯდომარის მოადგილე); ბატიაშვილი ანზორ (ექსპერტიზის ლაბორატორიის დირექტორი); დავითაძე ამირან (გაზეთ "კრიმინალური ქრონიკის" რედაქტორი).
თემატიკა:  მომხმარებელთა უფლებების დაცვა. საქართველოს მომხმარებელთა და ადგილობრივ მეწარმეთა უფლებების დაცვის ეროვნული ასოციაცია.
საკვანძო სიტყვები:  პრესკონფერენცია, საბაზრო ეკონომიკა, საკვები პროდუქტი, ფალსიფიცირებული პროდუქცია, მომხმარებელი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5258 | 5259 | 5260 | 5261 | 5262 | 5263 | 5264 | 5265 | 5266 | 5267 | 5268 |  შემდეგი »  ბოლო »»