1. ვალუტა კვლავ ძვირდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 29 მაისი. - N111-112(657). - 2 გვ.[MFN: 5290]
პერსონალია:  კლდიაშვილი დავით (ბირჟის გამგეობის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  დოლარი, მარკა, მანეთი.
1. მაჩაბელი, გია
"მშენებლები" და დამანგრეველნი" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 29 მაისი. - N111-112(657). - 2 გვ.[MFN: 5291]
საკვანძო სიტყვები:  პარლამენტი, მიწის, საკუთრება, პრივატიზაცია, ეროვნული, მოძრაობა.
1. ბიწაძე, ფერიდე
საბრძოლო მანქანა : ერთი ტანკიდან სატანკო პოლკამდე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 29 მაისი. - N111-112(657). - 3 გვ.[MFN: 5292]
პერსონალია:  ებიაშვილი გიორგი (პოლკოვნიკი).
საკვანძო სიტყვები:  ომი, მეომრები.
1. ცუცქირიძე, რუბენ
საქართველოს მთლიანობას იცავს... ტოლსტოი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 29 მაისი. - N111-112(657). - 3 გვ.[MFN: 5293]
საკვანძო სიტყვები:  დამოუკიდებლობა.
ცრემლის სიმღერას ვმღერივარ : მეომრები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 29 მაისი. - N111-112(657). - 3 გვ.[MFN: 5294]
1. ლაკერბაია, ს.
გმადლობთ : საქ. რესპ.-ის თავდაცვის ფონდს ბ-ნ ჭაბუა ამირეჯიბს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 29 მაისი. - N111-112(657). - 4 გვ.[MFN: 5295]
საკვანძო სიტყვები:  პროდუქტები, გაჭირვება.
ფრონტზეა თემურ გერგაიას ბატალიონი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 29 მაისი. - N111-112(657). - 4 გვ.[MFN: 5296]
აღსადგენი ჯებირი : ანუ ფიქრები ომის სინდრომის სალიკვიდაციოდ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 29 მაისი. - N111-112(657). - 4 გვ.[MFN: 5297]
თემატიკა:  9.9.9; 8.3.1.2.
საკვანძო სიტყვები:  ფსიქოთერაპია, სამედიცინო, ჯარისკაცი.
1. ძაგანია, გ.
დეზერტირობა : არმია და კანონი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 29 მაისი. - N111-112(657). - 4 გვ.[MFN: 5298]
თემატიკა:  13; 12.3.2.11.
1. ლიტვის შეიარაღებული ძალების რაოდენობა იზრდება : რამდენი არიან? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 29 მაისი. - N111-112(657). - 4 გვ.[MFN: 5299]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 525 | 526 | 527 | 528 | 529 | 530 | 531 | 532 | 533 | 534 | 535 |  შემდეგი »  ბოლო »»