ვალუტა კვლავ ძვირდება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 29 მაისი. - N111-112(657). - 2 გვ.[MFN: 5290 ]
პერსონალია: კლდიაშვილი დავით (ბირჟის გამგეობის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები: დოლარი, მარკა, მანეთი .
მაჩაბელი, გია
"მშენებლები" და დამანგრეველნი" // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 29 მაისი. - N111-112(657). - 2 გვ.[MFN: 5291 ]
საკვანძო სიტყვები: პარლამენტი, მიწის, საკუთრება, პრივატიზაცია, ეროვნული, მოძრაობა .
ბიწაძე, ფერიდე
საბრძოლო მანქანა : ერთი ტანკიდან სატანკო პოლკამდე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 29 მაისი. - N111-112(657). - 3 გვ.[MFN: 5292 ]
პერსონალია: ებიაშვილი გიორგი (პოლკოვნიკი).
თემატიკა: 13 .
საკვანძო სიტყვები: ომი, მეომრები .
ცუცქირიძე, რუბენ
საქართველოს მთლიანობას იცავს... ტოლსტოი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 29 მაისი. - N111-112(657). - 3 გვ.[MFN: 5293 ]
საკვანძო სიტყვები: დამოუკიდებლობა .
ცრემლის სიმღერას ვმღერივარ : მეომრები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 29 მაისი. - N111-112(657). - 3 გვ.[MFN: 5294 ]
ლაკერბაია, ს.
გმადლობთ : საქ. რესპ.-ის თავდაცვის ფონდს ბ-ნ ჭაბუა ამირეჯიბს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 29 მაისი. - N111-112(657). - 4 გვ.[MFN: 5295 ]
საკვანძო სიტყვები: პროდუქტები, გაჭირვება .
ფრონტზეა თემურ გერგაიას ბატალიონი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 29 მაისი. - N111-112(657). - 4 გვ.[MFN: 5296 ]
აღსადგენი ჯებირი : ანუ ფიქრები ომის სინდრომის სალიკვიდაციოდ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 29 მაისი. - N111-112(657). - 4 გვ.[MFN: 5297 ]
თემატიკა: 9.9.9 ; 8.3.1.2 .
საკვანძო სიტყვები: ფსიქოთერაპია, სამედიცინო, ჯარისკაცი .
ძაგანია, გ.
დეზერტირობა : არმია და კანონი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 29 მაისი. - N111-112(657). - 4 გვ.[MFN: 5298 ]
თემატიკა: 13 ; 12.3.2.11 .
ლიტვის შეიარაღებული ძალების რაოდენობა იზრდება : რამდენი არიან? // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 29 მაისი. - N111-112(657). - 4 გვ.[MFN: 5299 ]
გვერდები: «« პირველი « წინა | 525 | 526 | 527 | 528 | 529 | 530 | 531 | 532 | 533 | 534 | 535 | შემდეგი » ბოლო »»