საკვანძო სიტყვები:  შეიარაღებული ძალები, ბათუმი, ზეიმი.
1. საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს პრესსამსახური
საკონსტიტუციო სასამართლოში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 1 მაისი. - N99(4828). - 3 გვ.[MFN: 52951]
ანოტაცია:  საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოში მოქალაქეთა სოციალურ უფლებებთან დაკავშირებული კონსტიტუციური სარჩელების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  საკანონმდებლო აქტი, ანაბრები, კონსტიტუციური სარჩელი.
პატარკაციშვილი "იმედის ბაღს" ქმნის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 26 მაისი. - N119 (4848). - 2 გვ.[MFN: 52952]
ანოტაცია:  თბილისის კლასიკური გიმნაზიის წინ მდებარე სკვერის კეთილმოწყობის შესახებ
თემატიკა:  ბიზნესმენები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  პროექტი, კეთილმოწყობა.
გაზის გათიშვებს უარყოფითად აფასებენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 1 მაისი. - N99(4828). - 3 გვ.[MFN: 52953]
პერსონალია:  მინდელი ზურაბ (თბილისის საკრებულოს სათბიბ-ენერგეტიკის კომისიის თავმჯდომარე); იოსელიანი დავით (საკრებულოს ეკონომიკური პოლიტიკისა და რეფორმების კომისიის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  თბილგაზი. თბილისის საკრებულო.
საკვანძო სიტყვები:  ბუნებრივი აირი, მომხმარებელი, დავალიანება.
სემეკში აცხადებენ, რომ "თელასი" ელექტროენერგიის ტარიფის 4-5 თეთრით გაზრდას ითხოვს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 1 მაისი. - N99(4828). - 3 გვ.[MFN: 52954]
პერსონალია:  თავაძე გია (სემეკის თავმჯდომარე).
ძეგლი - ვანო სარაჯიშვილის : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 26 მაისი. - N119 (4848). - 2 გვ.[MFN: 52955]
ანოტაცია:  ოპერის თეატრის ბაღში ვანო სარაჯიშვილის ბიუსტის გახსნის შესახებ
პერსონალია:  სარაჯიშვილი ვანო (მომღერალი); ფარულავა ოთარ (მოქანდაკე).
თემატიკა:  ძეგლებისა და მონუმენტური არქიტექტურა. ქართველი მუსიკოს-შემსრულებლები.
საკვანძო სიტყვები:  ბიუსტი.
მაინც, რა გზით ვითარდება შინაგანი ჯანი? : კარგად უნდა დაფიქრდეთ! - გვირჩევს ამერიკელი გენერალი : თემის გაგრძელება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 1 მაისი. - N99(4828). - 4 გვ.[MFN: 52956]
ანოტაცია:  ქართული შინაგანი ჯარების თურქული ჟანდარმერიის ტიპის სტრუქტურად გარდაქმნის შესახებ
პერსონალია:  ჯონსონი გარი (ამერიკელი გენერალი).
საკვანძო სიტყვები:  სტრუქტურა, რეორგანიზაცია.
1. ჯოხაძე, დავით
"საქართველო მპატიჟობს თავის ჯვარის წერაზე" : მცირე მოგონება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 26 მაისი. - N119 (4848). - 7 გვ.[MFN: 52957]
ანოტაცია:  მოგონებები პოეტ სიმონ გაჩეჩილაძის შესახებ. სურათზე: სიმონ გაჩეჩილაძე. 1919 წელი
პერსონალია:  გაჩეჩილაძე სიმონ (პოეტი, ლიტერატორი, კრიტიკოსი).
თემატიკა:  ქართველი პოეტები. ქართველი საზოგადო მოღვაწეები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5291 | 5292 | 5293 | 5294 | 5295 | 5296 | 5297 | 5298 | 5299 | 5300 | 5301 |  შემდეგი »  ბოლო »»