საკვანძო სიტყვები: შეიარაღებული ძალები, ბათუმი, ზეიმი .
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს პრესსამსახური
საკონსტიტუციო სასამართლოში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 1 მაისი. - N99(4828). - 3 გვ.[MFN: 52951 ]
ანოტაცია: საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოში მოქალაქეთა სოციალურ უფლებებთან დაკავშირებული კონსტიტუციური სარჩელების შესახებ
თემატიკა: საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო .
საკვანძო სიტყვები: საკანონმდებლო აქტი, ანაბრები, კონსტიტუციური სარჩელი .
პატარკაციშვილი "იმედის ბაღს" ქმნის // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 26 მაისი. - N119 (4848). - 2 გვ.[MFN: 52952 ]
ანოტაცია: თბილისის კლასიკური გიმნაზიის წინ მდებარე სკვერის კეთილმოწყობის შესახებ
თემატიკა: ბიზნესმენები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: პროექტი, კეთილმოწყობა .
გაზის გათიშვებს უარყოფითად აფასებენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 1 მაისი. - N99(4828). - 3 გვ.[MFN: 52953 ]
პერსონალია: მინდელი ზურაბ (თბილისის საკრებულოს სათბიბ-ენერგეტიკის კომისიის თავმჯდომარე); იოსელიანი დავით (საკრებულოს ეკონომიკური პოლიტიკისა და რეფორმების კომისიის ხელმძღვანელი).
თემატიკა: თბილგაზი. თბილისის საკრებულო .
საკვანძო სიტყვები: ბუნებრივი აირი, მომხმარებელი, დავალიანება .
სემეკში აცხადებენ, რომ "თელასი" ელექტროენერგიის ტარიფის 4-5 თეთრით გაზრდას ითხოვს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 1 მაისი. - N99(4828). - 3 გვ.[MFN: 52954 ]
პერსონალია: თავაძე გია (სემეკის თავმჯდომარე).
ძეგლი - ვანო სარაჯიშვილის : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 26 მაისი. - N119 (4848). - 2 გვ.[MFN: 52955 ]
ანოტაცია: ოპერის თეატრის ბაღში ვანო სარაჯიშვილის ბიუსტის გახსნის შესახებ
პერსონალია: სარაჯიშვილი ვანო (მომღერალი); ფარულავა ოთარ (მოქანდაკე).
თემატიკა: ძეგლებისა და მონუმენტური არქიტექტურა. ქართველი მუსიკოს-შემსრულებლები .
საკვანძო სიტყვები: ბიუსტი .
მაინც, რა გზით ვითარდება შინაგანი ჯანი? : კარგად უნდა დაფიქრდეთ! - გვირჩევს ამერიკელი გენერალი : თემის გაგრძელება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 1 მაისი. - N99(4828). - 4 გვ.[MFN: 52956 ]
ანოტაცია: ქართული შინაგანი ჯარების თურქული ჟანდარმერიის ტიპის სტრუქტურად გარდაქმნის შესახებ
პერსონალია: ჯონსონი გარი (ამერიკელი გენერალი).
საკვანძო სიტყვები: სტრუქტურა, რეორგანიზაცია .
ჯოხაძე, დავით
"საქართველო მპატიჟობს თავის ჯვარის წერაზე" : მცირე მოგონება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 26 მაისი. - N119 (4848). - 7 გვ.[MFN: 52957 ]
ანოტაცია: მოგონებები პოეტ სიმონ გაჩეჩილაძის შესახებ. სურათზე: სიმონ გაჩეჩილაძე. 1919 წელი
პერსონალია: გაჩეჩილაძე სიმონ (პოეტი, ლიტერატორი, კრიტიკოსი).
თემატიკა: ქართველი პოეტები. ქართველი საზოგადო მოღვაწეები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5291 | 5292 | 5293 | 5294 | 5295 | 5296 | 5297 | 5298 | 5299 | 5300 | 5301 | შემდეგი » ბოლო »»