ყუთლუ-არსლან ითხოვა კარავი დადგმად ველსა ისანისასა : ქართული პარლამენტარიზმის სათავეებთან : პოლიტიკის ისტორია : დასასრული. დასაწყისი იხ. "სრ" N 99, 100 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 მაისი. - N101(4830). - 4 გვ.[MFN: 53115]
"სანამ ვივლი, მინდა, რომ სულ ვიცეკვო ჩემი ხალხისთვის / ესაუბრა ეკატერინე კახნიაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 29 მაისი. - N 121(4850). - 4 გვ.[MFN: 53116]
ანოტაცია: ქორეოგრაფ ფრიდონ სულაბერიძის შემოქმედების შესახებ
მეცნიერების სრული კომერციალიზაცია არავითარ შემთხვევაში არ შეიძლება / ომარ ქეშელაშვილი ; ვახტანგ ბურკაძე, ლეო ჩიქავა, ნოდარ ჭითანავა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 მაისი. - N101(4830). - 4 გვ.[MFN: 53117]
ანოტაცია: ქართველი მეცნიერები "საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის შესახებ" კანონის პროექტის თაობაზე
"პოსტკონფლიქტური", "დაკარგული" თუ "არაკონტროლირებადი?"eარარიტორიკული კითხვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 29 მაისი. - N 121(4850). - 4 გვ.[MFN: 53118]
ანოტაცია: საქართველოსათვის თავსმოხვეული კონფლიქტებისაგან თავის დაღწევის შესახებ
ფული ხელის ჭუჭყი როდია : ფულის ფლანგვის ხელოვნება : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 119-120 (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 29 მაისი. - N 121(4850). - 5 გვ.[MFN: 53123]
შარონი არ აპირებს უარი თქვას თავის გეგმაზე / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 მაისი. - N101(4830). - 6 გვ.[MFN: 53124]
ანოტაცია: ისრაელის პრემიერ-მინისტრის განცხადება ღაზას სექტორიდან ჯარებისა და ებრაელთა დასახლებების გამოყვანის გეგმის შესახებ