1. "რენოს" მანქანა თბილისშიც გაიყიდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 17 აგვისტო. - N180(726). - 4 გვ.[MFN: 5331]
პერსონალია:  გოგუაძე ვახტანგ (პარლამენტის სპიკერი); პოლისი როჟე (კონცერნის დირექტორი).
თემატიკა:  32; 8.3.1.1.
საკვანძო სიტყვები:  კონტრაქტი, გამოფენა - რეალიზაცია.
1. კორპორაცია "ბანი და კომპანია"
ერთგულება, მხარში დგომაა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 17 აგვისტო. - N180(726). - 4 გვ.[MFN: 5332]
საკვანძო სიტყვები:  ფეხბურთი, "დინამო", "ლინფილდი".
1. მოკლეს თავდამსხმელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 17 აგვისტო. - N180(726). - 4 გვ.[MFN: 5333]
გეოგ.დასახელება:  წყალტუბო (გეგუთი); სამტრედია; ქუთაისი.
1. ახალი წიგნები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 17 აგვისტო. - N180(726). - 4 გვ.[MFN: 5334]
პერსონალია:  ქარუმიძე ვახტანგ.
...თქვენ დასაღუპავად განწირული ხალხი არა ხართ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 17 აგვისტო. - N180(726). - 4 გვ.[MFN: 5335]
პერსონალია:  მიკულა პიტერ (წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის დელეგატი).
1. ცნობები აფხაზეთიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 19 აგვისტო. - N182(728). - 1 გვ.[MFN: 5336]
პერსონალია:  შოიგუ სერგეი (რუსეთის მხარის საგანგებო კომიტეტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  გაერთიანებული, კომისია.
1. დგება მშვიდობიანი სადაგი დღეები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 19 აგვისტო. - N182(728). - 1 გვ.[MFN: 5337]
გეოგ.დასახელება:  სოხუმი (17 აგვისტო).
საკვანძო სიტყვები:  აღდგენა.
1. კომუნიკე : საქართველოს რესპუბლიკის პარლამენტის თავმჯდომარის - სახელმწიფოს მეთაურის ე. შევარდნაძის თურქმენეთში ვიზიტის შედეგების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 19 აგვისტო. - N182(728). - 1 გვ.[MFN: 5338]
პერსონალია:  ნიაზოვი საფარმურატ (თურქმენეთის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  აშგაბადი, კონფლიქტი, ურთიერთობა.
1. ედუარდ შევარდნაძემ მიიღო როლფ კნუტსენი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 19 აგვისტო. - N182(728). - 1 გვ.[MFN: 5339]
პერსონალია:  კნუტსენი როლფ (გაეროს გენ. მდივნის პირადი წარმომადგენელი).
საკვანძო სიტყვები:  საბრძოლო, ტექნიკა, დაშორიშორება.
1. ედუარდ შევარდნაძე შეხვდა ჰეიდარ ალიევს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 19 აგვისტო. - N182(728). - 1 გვ.[MFN: 5340]
საკვანძო სიტყვები:  აზერბაიჯანი, კავკასია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 529 | 530 | 531 | 532 | 533 | 534 | 535 | 536 | 537 | 538 | 539 |  შემდეგი »  ბოლო »»