"რენოს" მანქანა თბილისშიც გაიყიდება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 17 აგვისტო. - N180(726). - 4 გვ.[MFN: 5331 ]
პერსონალია: გოგუაძე ვახტანგ (პარლამენტის სპიკერი); პოლისი როჟე (კონცერნის დირექტორი).
თემატიკა: 32 ; 8.3.1.1 .
საკვანძო სიტყვები: კონტრაქტი, გამოფენა - რეალიზაცია .
კორპორაცია "ბანი და კომპანია"
ერთგულება, მხარში დგომაა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 17 აგვისტო. - N180(726). - 4 გვ.[MFN: 5332 ]
საკვანძო სიტყვები: ფეხბურთი, "დინამო", "ლინფილდი" .
მოკლეს თავდამსხმელი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 17 აგვისტო. - N180(726). - 4 გვ.[MFN: 5333 ]
გეოგ.დასახელება: წყალტუბო (გეგუთი ); სამტრედია ; ქუთაისი .
ახალი წიგნები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 17 აგვისტო. - N180(726). - 4 გვ.[MFN: 5334 ]
პერსონალია: ქარუმიძე ვახტანგ .
...თქვენ დასაღუპავად განწირული ხალხი არა ხართ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 17 აგვისტო. - N180(726). - 4 გვ.[MFN: 5335 ]
პერსონალია: მიკულა პიტერ (წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის დელეგატი).
ცნობები აფხაზეთიდან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 19 აგვისტო. - N182(728). - 1 გვ.[MFN: 5336 ]
პერსონალია: შოიგუ სერგეი (რუსეთის მხარის საგანგებო კომიტეტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები: გაერთიანებული, კომისია .
დგება მშვიდობიანი სადაგი დღეები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 19 აგვისტო. - N182(728). - 1 გვ.[MFN: 5337 ]
გეოგ.დასახელება: სოხუმი (17 აგვისტო).
საკვანძო სიტყვები: აღდგენა .
კომუნიკე : საქართველოს რესპუბლიკის პარლამენტის თავმჯდომარის - სახელმწიფოს მეთაურის ე. შევარდნაძის თურქმენეთში ვიზიტის შედეგების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 19 აგვისტო. - N182(728). - 1 გვ.[MFN: 5338 ]
პერსონალია: ნიაზოვი საფარმურატ (თურქმენეთის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: აშგაბადი, კონფლიქტი, ურთიერთობა .
ედუარდ შევარდნაძემ მიიღო როლფ კნუტსენი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 19 აგვისტო. - N182(728). - 1 გვ.[MFN: 5339 ]
პერსონალია: კნუტსენი როლფ (გაეროს გენ. მდივნის პირადი წარმომადგენელი).
თემატიკა: 8.3.1.2 ; 12.3.2.1/1 .
საკვანძო სიტყვები: საბრძოლო, ტექნიკა, დაშორიშორება .
ედუარდ შევარდნაძე შეხვდა ჰეიდარ ალიევს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 19 აგვისტო. - N182(728). - 1 გვ.[MFN: 5340 ]
საკვანძო სიტყვები: აზერბაიჯანი, კავკასია .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 529 | 530 | 531 | 532 | 533 | 534 | 535 | 536 | 537 | 538 | 539 | შემდეგი » ბოლო »»