სიღარიბე კვლავ გვიტევს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 ივნისი. - N129 (4858). - 3 გვ.[MFN: 53345]
ანოტაცია:  საქართველოში საარსებო მინიმუმის მაჩვენებლების შესახებ
თემატიკა:  ხელფასი. სტატისტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  მოსახლეობა, შემოსავალი, ოჯახის ბიუჯეტი, ლარი, სოფელი, ფინანსური კრიზისი.
ამით ხომ მაინც ვართ პირველნი... : რას წერენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 3 ივნისი. - N125(4854). - 8 გვ.[MFN: 53346]
ანოტაცია:  იუნესკოს ცნობა, ერთ სულ მოსახლეზე საბიბლიოთეკო წიგნთა რაოდენობის რეიტინგში საქართველოს პირველობის შესახებ
თემატიკა:  წიგნი.
საკვანძო სიტყვები:  იუნესკო, რეიტინგი, საბიბლიოთეკო წიგნი.
ქვეყნის ფეხზე დადგომა სოფლიდან უნდა დაიწყოს : გვესაუბრება საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი ნაპოლეონ ქარქაშაძე / ესაუბრა ნაზი იმნაიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 ივნისი. - N129 (4858). - 4 გვ.[MFN: 53347]
თემატიკა:  ქართველი მეცნიერები. საქართველოს სოფლის მეურნეობა.
საკვანძო სიტყვები:  მოსახლეობა, საზოგადოება, აკადემია, კვება, პროდუქტი, საწარმოო სისტემა, ეკონომიკა, საერთაშორისო ბაზარი, პრობლემა, მომხმარებელი, კანონპროექტი, რესურსი, ფინანსები.
1. გელოვანი, სოფო
სოფოს ოცნება არ უყვარს : ქართული შოუ-ბიზნესი / ესაუბრა ნანული ზოტიკიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 3 ივნისი. - N125(4854). - 8 გვ.[MFN: 53348]
ანოტაცია:  სოფო გელოვანის კლიპის პრეზენტაციის შესახებ. სურათზე: სოფო გელოვანი
პერსონალია:  გელოვანი სოფო (მომღერალი); გაბუნია ნუნუ; ამირანაშვილი ჭაბუკა; ნემსაძე ლილიკო; მდინარაძე მიშა (კომპოზიტორები); ორაშვილი ზაზა (რეჟისორი); შამათავა მაკა (მენეჯერი).
თემატიკა:  ქართველი მომღერლები. შოუ-ბიზნესი საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  კლიპი, პრეზენტაცია, სიმღერა.
"უპასპორტო" სკოლების უკანონო შემოსავლები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 ივნისი. - N129 (4858). - 4 გვ.[MFN: 53349]
საკვანძო სიტყვები:  დოკუმენტი, სოციალური დახმარება, დარღვევა, ზუგდიდი, პირადობის მოწმობა, მოსწავლე, მშობელი, ფული, დაწესებულება.
1. მერი გუგუშვილი : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 3 ივნისი. - N125(4854). - 8 გვ.[MFN: 53350]
კურინიო ალიოზი: საქართველო ჩემი მეორე სამშობლოა : თანამშრომლობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 ივნისი. - N129 (4858). - 4 გვ.[MFN: 53351]
ანოტაცია:  რუსთავის მეტალურგიული კომბინატის აღორძინებისა და იტალია-საქართველოს ურთიერთობის ცენტრის ჩამოყალიბების შესახებ
პერსონალია:  ალიოზი კურინიო (შპს იტალიუ-ქართული საერთაშორისო მომსახურებისა და შუამავლობის ცენტრის გენერალური მენეჯერი); ქაშაკაშვილი ბენო (რუსთავის მეტალურგიული კომბინატის რეაბილიტაციის მმართველი).
თემატიკა:  საქართველო-იტალიის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, რუსთავი, თანხა, ბიზნესმენი, ინვესტორი, კაპიტალი.
1. ფული ხელის ჭუჭყი როდია : ნაციონალური გამდიდრების თავისებურებანი : გაგარძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 119-121, 123-127 (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 ივნისი. - N129 (4858). - 5 გვ.[MFN: 53352]
თემატიკა:  ფული.
საკვანძო სიტყვები:  ამერიკა, მდიდრები, მილიონერი, ინგლისი, მემკვიდრეობა.
1. გარდაიცვალა რონალდ რეიგანი / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 ივნისი. - N129 (4858). - 5 გვ.[MFN: 53353]
ანოტაცია:  აშშ-ს ყოფილი პრეზიდენტის რონალდ რეიგანის გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  რეიგანი რონალდ (აშშ-ს ყოფილი პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტები.
საკვანძო სიტყვები:  სამგლოვიარო ცერემონია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5331 | 5332 | 5333 | 5334 | 5335 | 5336 | 5337 | 5338 | 5339 | 5340 | 5341 |  შემდეგი »  ბოლო »»