სიღარიბე კვლავ გვიტევს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 8 ივნისი. - N129 (4858). - 3 გვ.[MFN: 53345 ]
ანოტაცია: საქართველოში საარსებო მინიმუმის მაჩვენებლების შესახებ
თემატიკა: ხელფასი. სტატისტიკა .
საკვანძო სიტყვები: მოსახლეობა, შემოსავალი, ოჯახის ბიუჯეტი, ლარი, სოფელი, ფინანსური კრიზისი .
ამით ხომ მაინც ვართ პირველნი... : რას წერენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 3 ივნისი. - N125(4854). - 8 გვ.[MFN: 53346 ]
ანოტაცია: იუნესკოს ცნობა, ერთ სულ მოსახლეზე საბიბლიოთეკო წიგნთა რაოდენობის რეიტინგში საქართველოს პირველობის შესახებ
თემატიკა: წიგნი .
საკვანძო სიტყვები: იუნესკო, რეიტინგი, საბიბლიოთეკო წიგნი .
ქარქაშაძე, ნაპოლეონ
ქვეყნის ფეხზე დადგომა სოფლიდან უნდა დაიწყოს : გვესაუბრება საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი ნაპოლეონ ქარქაშაძე / ესაუბრა ნაზი იმნაიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 8 ივნისი. - N129 (4858). - 4 გვ.[MFN: 53347 ]
თემატიკა: ქართველი მეცნიერები. საქართველოს სოფლის მეურნეობა .
საკვანძო სიტყვები: მოსახლეობა, საზოგადოება, აკადემია, კვება, პროდუქტი, საწარმოო სისტემა, ეკონომიკა, საერთაშორისო ბაზარი, პრობლემა, მომხმარებელი, კანონპროექტი, რესურსი, ფინანსები .
გელოვანი, სოფო
სოფოს ოცნება არ უყვარს : ქართული შოუ-ბიზნესი / ესაუბრა ნანული ზოტიკიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 3 ივნისი. - N125(4854). - 8 გვ.[MFN: 53348 ]
ანოტაცია: სოფო გელოვანის კლიპის პრეზენტაციის შესახებ. სურათზე: სოფო გელოვანი
პერსონალია: გელოვანი სოფო (მომღერალი); გაბუნია ნუნუ ; ამირანაშვილი ჭაბუკა ; ნემსაძე ლილიკო ; მდინარაძე მიშა (კომპოზიტორები); ორაშვილი ზაზა (რეჟისორი); შამათავა მაკა (მენეჯერი).
თემატიკა: ქართველი მომღერლები. შოუ-ბიზნესი საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: კლიპი, პრეზენტაცია, სიმღერა .
"უპასპორტო" სკოლების უკანონო შემოსავლები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 8 ივნისი. - N129 (4858). - 4 გვ.[MFN: 53349 ]
საკვანძო სიტყვები: დოკუმენტი, სოციალური დახმარება, დარღვევა, ზუგდიდი, პირადობის მოწმობა, მოსწავლე, მშობელი, ფული, დაწესებულება .
მერი გუგუშვილი : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 3 ივნისი. - N125(4854). - 8 გვ.[MFN: 53350 ]
ჯახუა, გივი
კურინიო ალიოზი: საქართველო ჩემი მეორე სამშობლოა : თანამშრომლობა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 8 ივნისი. - N129 (4858). - 4 გვ.[MFN: 53351 ]
ანოტაცია: რუსთავის მეტალურგიული კომბინატის აღორძინებისა და იტალია-საქართველოს ურთიერთობის ცენტრის ჩამოყალიბების შესახებ
პერსონალია: ალიოზი კურინიო (შპს იტალიუ-ქართული საერთაშორისო მომსახურებისა და შუამავლობის ცენტრის გენერალური მენეჯერი); ქაშაკაშვილი ბენო (რუსთავის მეტალურგიული კომბინატის რეაბილიტაციის მმართველი).
თემატიკა: საქართველო-იტალიის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: ინფორმაცია, რუსთავი, თანხა, ბიზნესმენი, ინვესტორი, კაპიტალი .
ფული ხელის ჭუჭყი როდია : ნაციონალური გამდიდრების თავისებურებანი : გაგარძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 119-121, 123-127 (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 8 ივნისი. - N129 (4858). - 5 გვ.[MFN: 53352 ]
თემატიკა: ფული .
საკვანძო სიტყვები: ამერიკა, მდიდრები, მილიონერი, ინგლისი, მემკვიდრეობა .
გარდაიცვალა რონალდ რეიგანი / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 8 ივნისი. - N129 (4858). - 5 გვ.[MFN: 53353 ]
ანოტაცია: აშშ-ს ყოფილი პრეზიდენტის რონალდ რეიგანის გარდაცვალების გამო
პერსონალია: რეიგანი რონალდ (აშშ-ს ყოფილი პრეზიდენტი).
თემატიკა: ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტები .
საკვანძო სიტყვები: სამგლოვიარო ცერემონია .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5331 | 5332 | 5333 | 5334 | 5335 | 5336 | 5337 | 5338 | 5339 | 5340 | 5341 | შემდეგი » ბოლო »»