კოდორის ხეობის წარმომადგენლობის ოფისს პროკურატურა დაიკავებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 1 გვ.[MFN: 53365]
პერსონალია:გუგუნავა გიორგი (თბილისის ქონების მართვის საქალაქო სამსახურის ხელმძღვანელი).
ახალი მთავრობისთვის ყველაზე პრიორიტეტული... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 ივნისი. - N 130-131(4859-4860). - 1 გვ.[MFN: 53367]
ანოტაცია: ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლების დირექტორებთან პროექტის "ზოგადი განათლების ეროვნული მიზნების" წარდგენის შესახებ
პერსონალია:ჟვანია ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); ლომაია კახა (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი); ბერძენიშვილი ლევან (პარლამენტის განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტის თავმჯდომარე).
შეთანხმება, რომელიც საქართველოს ეკონომიკურ წინსვლას უზრუნველყოფს : პარლამენტის თავმჯდომარე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 1,2 გვ.[MFN: 53368]
პერსონალია:ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); ეფელგარდი პოლ ("მილენიუმ ჩელინჯის" პროგრამის აღმასრულებელი ოფიცერი).
ყოველგვარ დაპირისპირებას გამორიცხავს : პარლამენტის თავმჯდომარე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 1,2 გვ.[MFN: 53369]
ანოტაცია: კონტროლის პალატის თავმჯდომარის კანდიდატურასთან დაკავშირებული წინააღმდეგობების თაობაზე
რუსულ "ვნეშეკონომბანკში" ქართული აქტივების საკითხი ღიად რჩება : განხილვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 1,2 გვ.[MFN: 53370]
ანოტაცია: მოსკოვში გაფორმებული შეთანხმების შესახებ, რომლის მიხედვითაც რუსეთი ქართველების ბლოკირებული ანგარიშების განაღდებაზე პასუხისმგებლობას აღარ კისრულობს
ჯორჯ სოროსი: საქართველოს საყოველთაო დახმარება სჭირდება / მოამზადა ამბროსი გრიშიკაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 2 გვ.[MFN: 53372]
ანოტაცია: იბეჭდება ამერიკულ პრესაში გამოქვეყნებული ჯორჯ სოროსის წერილი, სადაც ავტორი საქართველოში ბოლო დროს განვითარებულ მოვლენებსაც ეხება