ქართული მწვანილი მანჰეტენზე გაიყიდება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 1 გვ.[MFN: 53364]
გეოგ.დასახელება:  წყალტუბო (ქვიტირი).
საკვანძო სიტყვები:  ამერიკელი ინვესტორები, სათბურების მშენებლობა, ფინანსური დახმარება.
კოდორის ხეობის წარმომადგენლობის ოფისს პროკურატურა დაიკავებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 1 გვ.[MFN: 53365]
პერსონალია:  გუგუნავა გიორგი (თბილისის ქონების მართვის საქალაქო სამსახურის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  კოდორის ხეობის წარმომადგენლობა თბილისში.
"მწვანე დერეფანი" ამოქმედდა : ხიდი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 1 გვ.[MFN: 53366]
ახალი მთავრობისთვის ყველაზე პრიორიტეტული... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 ივნისი. - N 130-131(4859-4860). - 1 გვ.[MFN: 53367]
ანოტაცია:  ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლების დირექტორებთან პროექტის "ზოგადი განათლების ეროვნული მიზნების" წარდგენის შესახებ
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); ლომაია კახა (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი); ბერძენიშვილი ლევან (პარლამენტის განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  სკოლა საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  დირექტორი, შეხვედრა, პროექტი.
შეთანხმება, რომელიც საქართველოს ეკონომიკურ წინსვლას უზრუნველყოფს : პარლამენტის თავმჯდომარე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 1,2 გვ.[MFN: 53368]
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); ეფელგარდი პოლ ("მილენიუმ ჩელინჯის" პროგრამის აღმასრულებელი ოფიცერი).
საკვანძო სიტყვები:  პროგრამა, დახმარება, ბიზნეს-გეგმა, სოციალური ინვესტიცია.
ყოველგვარ დაპირისპირებას გამორიცხავს : პარლამენტის თავმჯდომარე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 1,2 გვ.[MFN: 53369]
ანოტაცია:  კონტროლის პალატის თავმჯდომარის კანდიდატურასთან დაკავშირებული წინააღმდეგობების თაობაზე
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); სოსელია ზურაბ (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე. საქართველოს პარლამენტი.
საკვანძო სიტყვები:  განცხადება, თანამდებობა, კანდიდატურა, კონტროლის პალატა.
რუსულ "ვნეშეკონომბანკში" ქართული აქტივების საკითხი ღიად რჩება : განხილვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 1,2 გვ.[MFN: 53370]
ანოტაცია:  მოსკოვში გაფორმებული შეთანხმების შესახებ, რომლის მიხედვითაც რუსეთი ქართველების ბლოკირებული ანგარიშების განაღდებაზე პასუხისმგებლობას აღარ კისრულობს
პერსონალია:  ნოღაიდელი ზურაბ (ფინანსთა მინისტრი); გამყრელიძე დავით (ფრაქცია "მემარჯვენე ოპოზიციის" ლიდერი); გოცირიძე რომან (პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტი. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები. სახელმწიფო ბიუჯეტი. საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  შეთანხმება, კაპიტულანტური გადაწყვეტილება, ვალდებულება, საგარეო ვალი.
ძმები ნებიერიძეები და პლუს მთელი უბანი! : აბჯარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 ივნისი. - N 130-131(4859-4860). - 1,3 გვ.[MFN: 53371]
ანოტაცია:  ძმები ნებიერიძეების შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ნებიერიძე გიორგი (ჯარისკაცი); ნებიერიძე ბესიკ (ჯარიკაცი); ნებიერიძე დიმიტრი (ჯარისკაცი); ნებიერიძე ლაშა (ჯარისკაცი); ნებიერიძე ლევანი (ჯარისკაცი).
საკვანძო სიტყვები:  შეიარაღებული ძალები, სამხედრო სამსახური, ოჯახი, ახალწვეული.
1. ჯორჯ სოროსი: საქართველოს საყოველთაო დახმარება სჭირდება / მოამზადა ამბროსი გრიშიკაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 2 გვ.[MFN: 53372]
ანოტაცია:  იბეჭდება ამერიკულ პრესაში გამოქვეყნებული ჯორჯ სოროსის წერილი, სადაც ავტორი საქართველოში ბოლო დროს განვითარებულ მოვლენებსაც ეხება
პერსონალია:  სოროსი ჯორჯ (ამერიკელი მილიარდერი).
თემატიკა:  პოლიტიკა. ეკონომიკა. ევროპის კავშირი. დემოკრატია.
საკვანძო სიტყვები:  ევროპული კაპიტალი, ფინანსური დახმარება, ღია საზოგადოება, სამოქალაქო საზოგადოება.
ნოღაიდელი მუქარას ასრულებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 ივნისი. - N 130-131(4859-4860). - 1 გვ.[MFN: 53373]
ანოტაცია:  იანვარ-მაისის ბიუჯეტის შეუსრულებლობის გამო ხუთი რაიონის საგადასახადო ინსპექციის უფროსების თანამდებობიდან გათავისუფლების შესახებ
პერსონალია:  ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს ფინანსთა მინისტრი).
თემატიკა:  ბიუჯეტი. საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  თანამდებობა, დარღვევა, გაფრთხილება, გათავისუფლება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5333 | 5334 | 5335 | 5336 | 5337 | 5338 | 5339 | 5340 | 5341 | 5342 | 5343 |  შემდეგი »  ბოლო »»