რუსულ "ვნეშეკონომბანკში" ქართული აქტივების საკითხი ღიად რჩება : განხილვა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 1,2 გვ.[MFN: 53370 ]
ანოტაცია: მოსკოვში გაფორმებული შეთანხმების შესახებ, რომლის მიხედვითაც რუსეთი ქართველების ბლოკირებული ანგარიშების განაღდებაზე პასუხისმგებლობას აღარ კისრულობს
პერსონალია: ნოღაიდელი ზურაბ (ფინანსთა მინისტრი); გამყრელიძე დავით (ფრაქცია "მემარჯვენე ოპოზიციის" ლიდერი); გოცირიძე რომან (პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: საქართველოს პარლამენტი. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები. სახელმწიფო ბიუჯეტი. საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო .
საკვანძო სიტყვები: შეთანხმება, კაპიტულანტური გადაწყვეტილება, ვალდებულება, საგარეო ვალი .
ფიფია, ზაურ
ძმები ნებიერიძეები და პლუს მთელი უბანი! : აბჯარი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 9 ივნისი. - N 130-131(4859-4860). - 1,3 გვ.[MFN: 53371 ]
ანოტაცია: ძმები ნებიერიძეების შესახებ
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ნებიერიძე გიორგი (ჯარისკაცი); ნებიერიძე ბესიკ (ჯარიკაცი); ნებიერიძე დიმიტრი (ჯარისკაცი); ნებიერიძე ლაშა (ჯარისკაცი); ნებიერიძე ლევანი (ჯარისკაცი).
საკვანძო სიტყვები: შეიარაღებული ძალები, სამხედრო სამსახური, ოჯახი, ახალწვეული .
ჯორჯ სოროსი: საქართველოს საყოველთაო დახმარება სჭირდება / მოამზადა ამბროსი გრიშიკაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 2 გვ.[MFN: 53372 ]
ანოტაცია: იბეჭდება ამერიკულ პრესაში გამოქვეყნებული ჯორჯ სოროსის წერილი, სადაც ავტორი საქართველოში ბოლო დროს განვითარებულ მოვლენებსაც ეხება
პერსონალია: სოროსი ჯორჯ (ამერიკელი მილიარდერი).
თემატიკა: პოლიტიკა. ეკონომიკა. ევროპის კავშირი. დემოკრატია .
საკვანძო სიტყვები: ევროპული კაპიტალი, ფინანსური დახმარება, ღია საზოგადოება, სამოქალაქო საზოგადოება .
ნოღაიდელი მუქარას ასრულებს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 9 ივნისი. - N 130-131(4859-4860). - 1 გვ.[MFN: 53373 ]
ანოტაცია: იანვარ-მაისის ბიუჯეტის შეუსრულებლობის გამო ხუთი რაიონის საგადასახადო ინსპექციის უფროსების თანამდებობიდან გათავისუფლების შესახებ
პერსონალია: ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს ფინანსთა მინისტრი).
თემატიკა: ბიუჯეტი. საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო .
საკვანძო სიტყვები: თანამდებობა, დარღვევა, გაფრთხილება, გათავისუფლება .
დიალოგი დაიწყო და მას სასიკეთო შედეგებიც უნდა მოჰყვეს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 9 ივნისი. - N 130-131(4859-4860). - 1,2 გვ.[MFN: 53374 ]
ანოტაცია: პარლამენტში ქართველ ბიზნესმენთა საკონსულტაციო საბჭოს ჩამოყალიბების შესახებ
პერსონალია: ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე); ბენდუქიძე კახა (ეკონომიკის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: საკანონმდებლო ბაზა, თანამშრომლობა, შეხვედრა, ცვლილებები, ბიუჯეტი, შემოსავალი .
სამინისტროს თანამშრომლებს კახა ბენდუქიძე წარუდგინეს : პრემიერი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 2 გვ.[MFN: 53375 ]
ანოტაცია: კახა ბენდუქიძის ეკონომიკის მინისტრად დანიშვნის შესახებ
პერსონალია: ჟვანია ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); ბენდუქიძე კახა (ეკონომიკის მინისტრი).
თემატიკა: აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში .
ფინანსთა მინისტრს ორი ახალი მოადგილე ჰყავს : პრემიერი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 2 გვ.[MFN: 53376 ]
პერსონალია: ჟვანია ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); ამაღლობელი დავით ; გოცირიძე ლაშა (ფინანსთა მინისტრის მოადგილეები).
ვითომ აჭარაში ყველაფერი ცენტრის სურვილს დაემორჩილება? : ჰამლეტ ჭიპაშვილი დემოკრატიზმის შირმაზე საუბრობს / ესაუბრია რუსუდან გახარია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 9 ივნისი. - N 130-131(4859-4860). - 1,2 გვ.[MFN: 53377 ]
პერსონალია: ჭიპაშვილი ჰამლეტ (პოლიტოლოგი).
თემატიკა: უზენაესი საბჭოს არჩევნები აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში .
საკვანძო სიტყვები: პრობლემა, ფედერაციული მოწყობა, ხელშეკრულება, ავტონომია, სტატუსი, მართვის სტრუქტურა .
ქუთაისში პრეზიდენტის რწმუნებულის უპირობო გადადგომას მოითხოვენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 2 გვ.[MFN: 53378 ]
პერსონალია: მუმლაძე დავით (იმერეთის გუბერნატორი).
თემატიკა: პრეზიდენტის რწმუნებულები .
საკვანძო სიტყვები: აქცია .
ფარადაშვილი, ელენე
"გამარჯვება ეს ჩვენი სიტყვაა" : მესამე სექტორი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 2 გვ.[MFN: 53379 ]
ანოტაცია: არასამთავრობო ორგანიზაცია "მომავლის მთავრობის" პრეზენტაციის შესახებ
პერსონალია: მაისაშვილი გია (არასამთავრობო ორგანიზაცია "მომავლის მთავრობის" დამფუძნებელი); ქუცნაშვილი ზაქარია (ყოფილი პარლამენტარი); ამაღლობელი ბორის (ორგანიზაციის წევრი); ცყაბლაძე ასმათ (მსახიობი); ნათაძე ნოდარ (სახალხო ფრონტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: არასამთავრობო ორგანიზაცია "მომავლი მთავრობა" .
საკვანძო სიტყვები: პრეზენტაცია, ინტელექტუალური რესურსი, ოპოზიცია .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5333 | 5334 | 5335 | 5336 | 5337 | 5338 | 5339 | 5340 | 5341 | 5342 | 5343 | შემდეგი » ბოლო »»