1. ჯორჯ სოროსი: საქართველოს საყოველთაო დახმარება სჭირდება / მოამზადა ამბროსი გრიშიკაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 2 გვ.[MFN: 53372]
ანოტაცია:  იბეჭდება ამერიკულ პრესაში გამოქვეყნებული ჯორჯ სოროსის წერილი, სადაც ავტორი საქართველოში ბოლო დროს განვითარებულ მოვლენებსაც ეხება
პერსონალია:  სოროსი ჯორჯ (ამერიკელი მილიარდერი).
თემატიკა:  პოლიტიკა. ეკონომიკა. ევროპის კავშირი. დემოკრატია.
საკვანძო სიტყვები:  ევროპული კაპიტალი, ფინანსური დახმარება, ღია საზოგადოება, სამოქალაქო საზოგადოება.
ნოღაიდელი მუქარას ასრულებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 ივნისი. - N 130-131(4859-4860). - 1 გვ.[MFN: 53373]
ანოტაცია:  იანვარ-მაისის ბიუჯეტის შეუსრულებლობის გამო ხუთი რაიონის საგადასახადო ინსპექციის უფროსების თანამდებობიდან გათავისუფლების შესახებ
პერსონალია:  ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს ფინანსთა მინისტრი).
თემატიკა:  ბიუჯეტი. საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  თანამდებობა, დარღვევა, გაფრთხილება, გათავისუფლება.
დიალოგი დაიწყო და მას სასიკეთო შედეგებიც უნდა მოჰყვეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 ივნისი. - N 130-131(4859-4860). - 1,2 გვ.[MFN: 53374]
ანოტაცია:  პარლამენტში ქართველ ბიზნესმენთა საკონსულტაციო საბჭოს ჩამოყალიბების შესახებ
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე); ბენდუქიძე კახა (ეკონომიკის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  საკანონმდებლო ბაზა, თანამშრომლობა, შეხვედრა, ცვლილებები, ბიუჯეტი, შემოსავალი.
სამინისტროს თანამშრომლებს კახა ბენდუქიძე წარუდგინეს : პრემიერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 2 გვ.[MFN: 53375]
ანოტაცია:  კახა ბენდუქიძის ეკონომიკის მინისტრად დანიშვნის შესახებ
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); ბენდუქიძე კახა (ეკონომიკის მინისტრი).
ფინანსთა მინისტრს ორი ახალი მოადგილე ჰყავს : პრემიერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 2 გვ.[MFN: 53376]
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); ამაღლობელი დავით; გოცირიძე ლაშა (ფინანსთა მინისტრის მოადგილეები).
ვითომ აჭარაში ყველაფერი ცენტრის სურვილს დაემორჩილება? : ჰამლეტ ჭიპაშვილი დემოკრატიზმის შირმაზე საუბრობს / ესაუბრია რუსუდან გახარია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 ივნისი. - N 130-131(4859-4860). - 1,2 გვ.[MFN: 53377]
პერსონალია:  ჭიპაშვილი ჰამლეტ (პოლიტოლოგი).
თემატიკა:  უზენაესი საბჭოს არჩევნები აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში.
საკვანძო სიტყვები:  პრობლემა, ფედერაციული მოწყობა, ხელშეკრულება, ავტონომია, სტატუსი, მართვის სტრუქტურა.
ქუთაისში პრეზიდენტის რწმუნებულის უპირობო გადადგომას მოითხოვენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 2 გვ.[MFN: 53378]
პერსონალია:  მუმლაძე დავით (იმერეთის გუბერნატორი).
თემატიკა:  პრეზიდენტის რწმუნებულები.
საკვანძო სიტყვები:  აქცია.
1. ფარადაშვილი, ელენე
"გამარჯვება ეს ჩვენი სიტყვაა" : მესამე სექტორი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 2 გვ.[MFN: 53379]
ანოტაცია:  არასამთავრობო ორგანიზაცია "მომავლის მთავრობის" პრეზენტაციის შესახებ
პერსონალია:  მაისაშვილი გია (არასამთავრობო ორგანიზაცია "მომავლის მთავრობის" დამფუძნებელი); ქუცნაშვილი ზაქარია (ყოფილი პარლამენტარი); ამაღლობელი ბორის (ორგანიზაციის წევრი); ცყაბლაძე ასმათ (მსახიობი); ნათაძე ნოდარ (სახალხო ფრონტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  არასამთავრობო ორგანიზაცია "მომავლი მთავრობა".
საკვანძო სიტყვები:  პრეზენტაცია, ინტელექტუალური რესურსი, ოპოზიცია.
1. კვასკვაძე, შალვა
აღარ გვინდა ეს აჯაფსანდალი! : "სამართლიანი არჩევნები" ემზადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 ივნისი. - N 130-131(4859-4860). - 1,2 გვ.[MFN: 53380]
ანოტაცია:  20 ივნისის აჭარის უმაღლესი საბჭოს არჩევნებისათვის მზადების შესახებ
პერსონალია:  ხაბაზი კობა (აჭარაში ნაციონალური მოძრაობის ლიდერი); ბერძენიშვილი დავით (პარლამენტარი).
თემატიკა:  უმაღლესი საბჭოს არჩევნები აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში.
საკვანძო სიტყვები:  საარჩევნო ბლოკი, კონკურენტუნარიანობა, ურთიერთდაპირისპირება, გაყალბება, ამომრჩეველი, ექსპერტი.
1. კვირიკაძე, ლევან
სწავლობენ ამიერკავკასიის ერთიანი სასოფლო-სამეურნეო საწარმოო სივრცის შექმნის საკითხს : მეცნიერება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 2 გვ.[MFN: 53381]
ანოტაცია:  მეცნიერებათა აკადემიაში გამართული თათბირი სოფლის მეურნეობაში არსებული მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია:  ცქიტიშვილი ზურაბ; ყაჭეიშვილი თამაზ; ქურიძე მურმან; ჯოჯუა გრიგოლ (დეპუტატები); ტყეშელაშვილი გიორგი (სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე); ქარქაშაძე ნაპოლეონ (საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  სოფლის მეურნეობა საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  თათბირი, სტრატეგიული პროდუქცია, საკურორტო-ტურისტული ინდუსტრია, მარცვლეულის წარმოება, მეცხოველეობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5334 | 5335 | 5336 | 5337 | 5338 | 5339 | 5340 | 5341 | 5342 | 5343 | 5344 |  შემდეგი »  ბოლო »»