ნაციონალებსა და რესპუბლიკელებს შორის ღია დაპირისპირებაა : ცხელი თემა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 3 გვ.[MFN: 53389]
ანოტაცია: აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის დროებითი საპრეზიდენტო საბჭოს გადაწყვეტილების თაობაზე, რომლის მიხედვითაც პარლამენტის მოქმედ დეპუტატებს ეკრძალებათ აჭარის უმაღლესი საბჭოს არჩევნებში მონაწილეობა
ედუარდ კოკოითს ძირითადი დასაყრდენი ძალა ეცლება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივნისი. - N126(4855). - 3 გვ.[MFN: 53391]
ანოტაცია: სამხრეთ ოსეთის დე-ფაქტო ხელისუფლების კრიზისის შესახებ
პერსონალია:კოკოითი ედუარდ (თვითგამოცხადებული სამხრეთ ოსეთის პრეზიდენტი); ქაქუჩოვი ჯემალ (თვითგამოცხადებული სამხრეთ ოსეთის უშიშროების საბჭოს მდივანი); ალბოროვი ოლეგ (თვითგამოცხადებული სამხრეთ ოსეთის უშიშროების მინისტრი).
მთავრობის დამტკიცებაში მონაწილეობას არ მიიღებენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 ივნისი. - N 130-131(4859-4860). - 2 გვ.[MFN: 53392]
სამართლებრივ ლაბირინთებში გარკვევა ყველასთვის აუცილებელია : (დასასრული. დას. იხ. "სრ" N 129) / მოამზადა თეიმურაზ კინწურაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 ივნისი. - N 130-131(4859-4860). - 11 გვ.[MFN: 53395]
პერსონალია:ღლონტი ირინე (შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამმართველოს უფროსი).