"ეს რა გვიყავი, შე ხვთისნიერო, რა სიამაყის ცრემლი მოგვწურე" : მოვიგონოთ ჩვენი ახალგაზრდობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 ივნისი. - N132(4861). - 1,4 გვ.[MFN: 53439]
ანოტაცია:  მოქანდაკე მერაბ ბერძენიშვილის დაბადების 75 წლის იუბილესთან დაკავშირებით. სურათზე: მერაბ ბერძენიშვილი
საკვანძო სიტყვები:  მილოცვა, ხელოვანი, შემოქმედება, შემოქმედი, რუსეთი.
ყოვლად დაუშვებლად მიიჩნევს : პოზიცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 5 ივნისი. - N127(4856). - 1 გვ.[MFN: 53440]
ანოტაცია:  საქართველოს კათალიკოს პატრიარქის, ილია მეორის განცხადება თბილწყალკანალის გასხვისებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ილია მეორე (საქართველოს კათოლიკოს პატრიარქი).
თემატიკა:  ილია II - საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი. თბილწყალკანალი.
საკვანძო სიტყვები:  განცხადება, სახელმწიფო საკუთრება, წყლის რესურსები.
1. შპს "გაზეთ "საქრთველოს რესპუბლიკის" დირექცია
მართლაც სად წავიდა მილიონები?..ანუ მძინარაშვილი "სიფხიზლეს" იჩენს : სიმართლე კი ასეთია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 ივნისი. - N132(4861). - 1 გვ.[MFN: 53441]
ანოტაცია:  გაზეთ "საქართველოს რესპუბლიკის" რედაქციაში შექმნილი ცილისწამების შესახებ, რომელიც თანხების გაფლანგვასთანაა დაკავშირებული
პერსონალია:  მძინარაშვილი ბონდო ("საქართველოს რესპუბლიკის" მთავარი რედაქტორის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  ცილისწამება, ტელეკომპანია, სიუჟეტი.
კატეგორიულად ეწინააღმდეგებიან : პოზიცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 5 ივნისი. - N127(4856). - 1 გვ.[MFN: 53442]
ანოტაცია:  არასამთავრობო ორგანიზაციების წინააღმდეგობა "თბილწყალკანალის" ფრანგული კომპანია "ჯენერალ დეზოსთვის" ათწლიანი მართვის უფლებით გადაცემასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  არასამთავრობო ორგანიზაციები საქართველოში. თბილწყალკანალი.
საკვანძო სიტყვები:  წყლის რესურსი, პრესკონფერენცია, წყალმომარაგება.
ესტონეთს ახალი ელჩი ჰყავს საქართველოში : დიპლომატი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 ივნისი. - N132(4861). - 1 გვ.[MFN: 53443]
პერსონალია:  ლიტენსი პაულ (ესტონეთის ელჩი საქართველოში); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველო-ესტონეთის ურთიერთობები.
განცხადება ერთხმად დაამტკიცეს : კანონმდებლები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 5 ივნისი. - N127(4856). - 1,2 გვ.[MFN: 53444]
ანოტაცია:  საქართველოს პარლამენტის სპეციალური განცხადება ცხინვალის რეგიონში შექმნილ ვითარებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბაქრაძე დათო (ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე); მაჭავარიანი მიხეილ (პარლამენტის ვიცე-სპიკერი).
თემატიკა:  ქართულ-ოსური კონფლიქტი. საქართველოს პარლამენტი.
საკვანძო სიტყვები:  განცხადება, პროექტი, რეგიონი.
თითქოს კახეთს ოდესმე აკლდა შემოტევები... : მარტო დაპირება საქმეს ვერ უშველის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 ივნისი. - N132(4861). - 1,3 გვ.[MFN: 53445]
ანოტაცია:  კახეთში მომხდარი წყალდიდობის შესახებ
პერსონალია:  კაჭკაჭიშვილი ნოდარ (ტექნიკური უზრუნველყოფისა და მორიტორინგის განყოფილების უფროსი); ჟღენტი პაპუნა (დეპარტამენტის თავმჯოდომარის მოადგილე).
გეოგ.დასახელება:  საგარეჯო; სიღნაღი; გურჯაანი; ახმეტა; ლაგოდეხი.
საკვანძო სიტყვები:  მოსახლეობა, წყალდიდობა, დატბორვა, ხიდი, მაგისტრალური არხი, ნაკვეთი, ზარალი.
შესაძლოა, დღეს სამხრეთ ოსეთის მიმართვა განიხილონ : რუსეთის სახელმწიფო სათათბირო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 ივნისი. - N132(4861). - 1 გვ.[MFN: 53446]
ანოტაცია:  სამხრეთ ოსეთში შექმნილი ვითარების შესახებ
პერსონალია:  გრიზლოვი ბორის (რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს სპიკერი).
საკვანძო სიტყვები:  სხდომა, რუსულენოვანი მოსახლეობა.
1. თორთლაძე, გია
საქარტველო ფეხზე დგება და... ცხინვალისკენ იყურება : კონფლიქტის ზონა / გია თორთლაძე ; გიგა ბოკერია, ელენე თევდორაძე და სხვ. / ესაუბრა ლია ჭიღლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 5 ივნისი. - N127(4856). - 1,2 გვ.[MFN: 53447]
ანოტაცია:  საქართველოს პარლამენტის წევრები ცხინვალის რეგიონში შექმნილ ვითარებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  თორთლაძე გია (პარლამენტარი); ბოკერია გიგა (პარლამენტარი); თევდორაძე ელენე (პარლამენტარი); ხევიაშვილი გიორგი (პარლამენტარი); გრიგალაშვილი ნოდარ (პარლამენტარი); შალამბერიძე ალეკო (პარლამენტარი).
თემატიკა:  ქართულ-ოსური კონფლიქტი. საქართველოს პარლამენტი. ეროვნული უმცირესობები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  რეგიონი, პროვოკაცია, დაპირისპირება, ქართული პოლიტიკა, სამაჩაბლოს საკითხი, ტერიტორიული მთლიანობა.
მთავრობის ეკონომიკურ გუნდს ნდობა გამოუცხადეს : საპარლამენტო კომიტეტებში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 ივნისი. - N132(4861). - 1 გვ.[MFN: 53448]
პერსონალია:  ლეკიშვილი ნიკო (ეკონომიკის და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე); ბენდუქიძე კახა (ეკონომიკის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  შეფასება, ბიუჯეტი, კანდიდატურა, რეფორმა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5340 | 5341 | 5342 | 5343 | 5344 | 5345 | 5346 | 5347 | 5348 | 5349 | 5350 |  შემდეგი »  ბოლო »»