ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / მოამზადა დავით გოგელიამ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 6 ივნისი. - N128(4857). - 16 გვ.[MFN: 53535 ]
ანოტაცია: სურათზე: ხუტა ბერულავა და აკაკი შანიძე
პერსონალია: ბერულავა ხუტა (პოეტი); შანიძე აკაკი (აკადემიკოსი).
თემატიკა: ქართველი პოეტები. ქართველი მენიერები .
დონაძე, ლელა
ლამაზი ვარცხნილობა - თავდაჯერებულობის საწინდარი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 6 ივნისი. - N128(4857). - 16 გვ.[MFN: 53536 ]
თემატიკა: მოდა .
საკვანძო სიტყვები: შოუ-ბიზნესი, სილამაზე, სტილისტი .
ნანატრი ქალიშვილი : გიხაროდენ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 6 ივნისი. - N128(4857). - 16 გვ.[MFN: 53537 ]
ელენე სომხიშვილი-მეზვრიშვილი : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 6 ივნისი. - N128(4857). - 16 გვ.[MFN: 53538 ]
ლორთქიფანიძე, რუსუდან
მიზანი: ღირსეული საპენსიო უზრუნველყოფა : სოციუმი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 11 ივნისი. - N133(4862). - 2 გვ.[MFN: 53539 ]
ანოტაცია: საქართველოს ხელისუფლების მიერ გაცემული პენსიების შესახებ
პერსონალია: სოფრომაძე ზაზა (საქართველოს სოციალური დაზღვევის ერთიანი სახელმწიფო ფონდის გენერალური დირექტორი).
თემატიკა: საქართველოს სოციალური დაზღვევის ერთიანი სახელმწიფო ფონდი. პენსიები .
საკვანძო სიტყვები: პენსიონერი, რეგისტრაცია, პენსია, შემოსავალი, დავალიანება .
ტესტური გამოცდა და, საერთოდ, ყოველივე უცხოურის გაუაზრებლად მიბაძვა დამღუპველია : მართლა ნუ დავიჯერებთ, რომ განვითარებადი ქვეყანა ვართ! : გულის ბუხარი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 6 ივნისი. - N128(4857). - 3 გვ.[MFN: 53540 ]
ანოტაცია: განათლების სისტემაში შემოსული ტესტური მეთოდების შესახებ
საკვანძო სიტყვები: წერითი გამოცდა, ტესტირება, სკოლა, უმაღლესი სასწავლებელი .
ირაკლი თოდუა დედაქალაქის სკოლებს ესტუმრა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 11 ივნისი. - N133(4862). - 2 გვ.[MFN: 53541 ]
პერსონალია: თოდუა ირაკლი (განათლების მეურნეობის საქალაქო სამსახურის ხელმძღვანელი).
თემატიკა: სკოლა საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: შეხვედრა, პედაგოგი, ხელფასი, საბავშვო ბაღი, დახმარება, განათლება .
ბერძენიშვილი, მამია
ამომრჩევლის ძალას ვერაფერი მოერევა : თვალსაზრისი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 6 ივნისი. - N128(4857). - 3 გვ.[MFN: 53542 ]
ანოტაცია: საქართველოს მოქალაქის აზრი ქვეყნის აღმშენებლობაში ხელისუფლებისა და ხალხის როლის შესახებ
თემატიკა: არჩევნები საქართველოში. საქართველოს მოსახლეობა .
საკვანძო სიტყვები: ხავერდოვანი რევოლუცია, საარჩევნო ხმა, კანონი .
პატიმრების წამება ამერიკელთა პოლიტიკის ნაწილია? / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 11 ივნისი. - N133(4862). - 7 გვ.[MFN: 53543 ]
თემატიკა: ერაყი .
საკვანძო სიტყვები: საპყრობილე, ფოტოსურათი, ინფორმაცია, ბრალდება .
"პროკრედიტბანკის" აქციონერები 14 ივნისს შეიკრიბებიან : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 6 ივნისი. - N128(4857). - 3 გვ.[MFN: 53544 ]
პერსონალია: ზიგვარტი ფილიპ ("პროკრედიტბანკის" გენერალური დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები: პრესკონფერენცია, კაპიტალი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5350 | 5351 | 5352 | 5353 | 5354 | 5355 | 5356 | 5357 | 5358 | 5359 | 5360 | შემდეგი » ბოლო »»