ჩემო მერაბ, ძვირფასო მეგობარო და ძმაო : მილოცვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 ივნისი. - N134(4863). - 1 გვ.[MFN: 53582]
ანოტაცია:  მერაბ ბერძენიშვილისადმი ედუარდ შევარდნაძის მილოცვა დაბადების 75 წელთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბერძენიშვილი მერაბ (მოქანდაკე); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტი).
გარდასულის გამოხმობა : ჭადრაკის ტრფიალნი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 6 ივნისი. - N128(4857). - 9 გვ.[MFN: 53583]
პერსონალია:  ჯინორია ოთარ (გერმანისტი).
საკვანძო სიტყვები:  ჰობი, საჭადრაკო ამოცანები.
აღვუდგინოთ ჩვენს ხალხს სამართლიანობის რწმენა : საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის სიტყვა უზენაეს სასამართლოში გამართულ ბრიფინგზე 2004 წლის 11 ივნისს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 ივნისი. - N134(4863). - 1,2 გვ.[MFN: 53584]
პერსონალია:  ჭანტურია ლადო (უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  მოსამართლე, პოლიცია, რეფორმა, ცვლილებები, უსამართლობა, საქმიანობა, იურიდიული საკითხები.
1. გიორგაძე, თენგიზ
შეხება ჭადრაკის საგანძურთან : გამოიცა / ესაუბრა ანდრო ბარქაია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 6 ივნისი. - N128(4857). - 10 გვ.[MFN: 53585]
ანოტაცია:  თენგიზ გიორგაძის რუსულ ენაზე გამოცემული ახალი წიგნის "Окно в шахматный мир" - ის შესახებ
პერსონალია:  გიორგაძე თენგიზ (საჭადრაკო მიმომხილველი); უკლება მანანა (გამომცემლობის "ცოდნა" დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  წიგნი, სპორტი.
ესტონეთი მხარდაჭერას გვპირდება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 ივნისი. - N134(4863). - 1 გვ.[MFN: 53586]
ანოტაცია:  საქართველოს ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში გაწევრიანების შესახებ
პერსონალია:  ოიულანდი კრისტინა (ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველო-ესტონეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  დახმარება, ევროატლანტიკური სტრუქტურა, ინტეგრაცია, რეკომენდაცია.
1. მთავარი ტურნირის წინ : ფესტივალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 6 ივნისი. - N128(4857). - 10 გვ.[MFN: 53587]
ანოტაცია:  საჭადრაკო ფესტივალის "ნონას თასის" ტურნირის შესახებ
პერსონალია:  ძაგნიძე ნანა (მოჭადრაკე); ლომინეიშვილი მაია (მოჭადრაკე); ხურციძე ნინო (მოჭადრაკე); გავაშელი ანა (მოჭადრაკე); ხუხაშვილი სოფიკო (მოჭადრაკე); ხაჟომია სალომე (მოჭადრაკე); სამნიაშვილი თაკო (მოჭადრაკე); თოფურიძე ანი (მოჭადრაკე); ლაღიაშვილი ელგუჯა (მოჭადრაკე); პაიჭაძე ლუკა (მოჭადრაკე); მაისურაძე გეგა (მოჭადრაკე).
შეხვედრა იუსტიციის სამინისტროში : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 ივნისი. - N134(4863). - 1 გვ.[MFN: 53588]
ანოტაცია:  საქართველოს სისხლის სამართლის ახალი საპროცესო კანონმდებლობის შემუშავების შესახებ
პერსონალია:  ლორანი ჟან ლუი (ევროსაბჭოს სტრატეგიული დაგეგმარების დირექტორატის დირექტორი); პაპუაშვილი გიორგი (საქართველოს იუსტიციიის მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო. ევროპის საბჭო.
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა, პროექტი, ექსპერტი.
იგმანება კონტრაბანდის ხვრელები : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 ივნისი. - N134(4863). - 1 გვ.[MFN: 53589]
ანოტაცია:  ერგნეთის ბაზრობაზე შექმნილი სიტუაციის შესახებ
პერსონალია:  ქარელი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტის სახელმწიფო რწმუნებული შიდა ქართლში).
თემატიკა:  ქართულ-ოსური კონფლიქტი. კონტრაბანდა. შიდა ქართლი.
საკვანძო სიტყვები:  ბაზრობა, ცხინვალი, აღურიცხავი ტვირთი, დაპირისპირება.
ვაჟები ტრიპოლში მიემგზავრებიან : ფიდე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 6 ივნისი. - N128(4857). - 7 გვ.[MFN: 53590]
ანოტაცია:  ჭადრაკში ვაჟთა შორის მსოფლიო ჩემპიონატის ჩატარების შესახებ
პერსონალია:  პონომარიოვი რუსლან (მოჭადრაკე); კასპაროვი გარი (მოჭადრაკე); კრამნიკი ვლადიმირ (მოჭადრაკე); ლეკო პეტერ (მოჭადრაკე); ანანდი ვიშვანათან (მოჭადრაკე); აზმაიფარაშვილი ზურაბ (მოჭადრაკე); გაგუნაშვილი მერაბ (მოჭადრაკე); ყაჭეიშვილი გიგა (მოჭადრაკე); ჯობავა ბაადურ (მოჭადრაკე).
გეოგ.დასახელება:  ლიბია; ტრიპოლი.
საკვანძო სიტყვები:  ტურნირი, სპორტი, სკანდალი.
შეკოწიწებული სახლების სევდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 ივნისი. - N134(4863). - 1,2 გვ.[MFN: 53591]
ანოტაცია:  თბილისში უკანონო მშენებლობების შესახებ
პერსონალია:  სულუხია თამარ (საქართველოს ინფრასტრუქტურისა და განვითარების მინისტრი); ჭიჭინაძე ბესო (თბილისის "არქმშენინსპექციის" უფროსის მოვალეობის შემსრულებელი).
საკვანძო სიტყვები:  დედაქალაქი, პროექტი, კანონის დარღვევა, მშენებარე სახლები, კომისია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5355 | 5356 | 5357 | 5358 | 5359 | 5360 | 5361 | 5362 | 5363 | 5364 | 5365 |  შემდეგი »  ბოლო »»