ჩემო მერაბ, ძვირფასო მეგობარო და ძმაო : მილოცვა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 12 ივნისი. - N134(4863). - 1 გვ.[MFN: 53582 ]
ანოტაცია: მერაბ ბერძენიშვილისადმი ედუარდ შევარდნაძის მილოცვა დაბადების 75 წელთან დაკავშირებით
პერსონალია: ბერძენიშვილი მერაბ (მოქანდაკე); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტი).
თემატიკა: ქართველი მოქანდაკეები .
გარდასულის გამოხმობა : ჭადრაკის ტრფიალნი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 6 ივნისი. - N128(4857). - 9 გვ.[MFN: 53583 ]
პერსონალია: ჯინორია ოთარ (გერმანისტი).
საკვანძო სიტყვები: ჰობი, საჭადრაკო ამოცანები .
აღვუდგინოთ ჩვენს ხალხს სამართლიანობის რწმენა : საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის სიტყვა უზენაეს სასამართლოში გამართულ ბრიფინგზე 2004 წლის 11 ივნისს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 12 ივნისი. - N134(4863). - 1,2 გვ.[MFN: 53584 ]
პერსონალია: ჭანტურია ლადო (უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები: მოსამართლე, პოლიცია, რეფორმა, ცვლილებები, უსამართლობა, საქმიანობა, იურიდიული საკითხები .
გიორგაძე, თენგიზ
შეხება ჭადრაკის საგანძურთან : გამოიცა / ესაუბრა ანდრო ბარქაია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 6 ივნისი. - N128(4857). - 10 გვ.[MFN: 53585 ]
ანოტაცია: თენგიზ გიორგაძის რუსულ ენაზე გამოცემული ახალი წიგნის "Окно в шахматный мир" - ის შესახებ
პერსონალია: გიორგაძე თენგიზ (საჭადრაკო მიმომხილველი); უკლება მანანა (გამომცემლობის "ცოდნა" დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები: წიგნი, სპორტი .
ესტონეთი მხარდაჭერას გვპირდება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 12 ივნისი. - N134(4863). - 1 გვ.[MFN: 53586 ]
ანოტაცია: საქართველოს ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში გაწევრიანების შესახებ
პერსონალია: ოიულანდი კრისტინა (ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი).
თემატიკა: საქართველო-ესტონეთის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: დახმარება, ევროატლანტიკური სტრუქტურა, ინტეგრაცია, რეკომენდაცია .
მთავარი ტურნირის წინ : ფესტივალი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 6 ივნისი. - N128(4857). - 10 გვ.[MFN: 53587 ]
ანოტაცია: საჭადრაკო ფესტივალის "ნონას თასის" ტურნირის შესახებ
პერსონალია: ძაგნიძე ნანა (მოჭადრაკე); ლომინეიშვილი მაია (მოჭადრაკე); ხურციძე ნინო (მოჭადრაკე); გავაშელი ანა (მოჭადრაკე); ხუხაშვილი სოფიკო (მოჭადრაკე); ხაჟომია სალომე (მოჭადრაკე); სამნიაშვილი თაკო (მოჭადრაკე); თოფურიძე ანი (მოჭადრაკე); ლაღიაშვილი ელგუჯა (მოჭადრაკე); პაიჭაძე ლუკა (მოჭადრაკე); მაისურაძე გეგა (მოჭადრაკე).
შეხვედრა იუსტიციის სამინისტროში : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 12 ივნისი. - N134(4863). - 1 გვ.[MFN: 53588 ]
ანოტაცია: საქართველოს სისხლის სამართლის ახალი საპროცესო კანონმდებლობის შემუშავების შესახებ
პერსონალია: ლორანი ჟან ლუი (ევროსაბჭოს სტრატეგიული დაგეგმარების დირექტორატის დირექტორი); პაპუაშვილი გიორგი (საქართველოს იუსტიციიის მინისტრი).
თემატიკა: საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო. ევროპის საბჭო .
საკვანძო სიტყვები: შეხვედრა, პროექტი, ექსპერტი .
იგმანება კონტრაბანდის ხვრელები : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 12 ივნისი. - N134(4863). - 1 გვ.[MFN: 53589 ]
ანოტაცია: ერგნეთის ბაზრობაზე შექმნილი სიტუაციის შესახებ
პერსონალია: ქარელი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტის სახელმწიფო რწმუნებული შიდა ქართლში).
თემატიკა: ქართულ-ოსური კონფლიქტი. კონტრაბანდა. შიდა ქართლი .
საკვანძო სიტყვები: ბაზრობა, ცხინვალი, აღურიცხავი ტვირთი, დაპირისპირება .
გამრეკელი, გივი
ვაჟები ტრიპოლში მიემგზავრებიან : ფიდე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 6 ივნისი. - N128(4857). - 7 გვ.[MFN: 53590 ]
ანოტაცია: ჭადრაკში ვაჟთა შორის მსოფლიო ჩემპიონატის ჩატარების შესახებ
პერსონალია: პონომარიოვი რუსლან (მოჭადრაკე); კასპაროვი გარი (მოჭადრაკე); კრამნიკი ვლადიმირ (მოჭადრაკე); ლეკო პეტერ (მოჭადრაკე); ანანდი ვიშვანათან (მოჭადრაკე); აზმაიფარაშვილი ზურაბ (მოჭადრაკე); გაგუნაშვილი მერაბ (მოჭადრაკე); ყაჭეიშვილი გიგა (მოჭადრაკე); ჯობავა ბაადურ (მოჭადრაკე).
გეოგ.დასახელება: ლიბია ; ტრიპოლი .
საკვანძო სიტყვები: ტურნირი, სპორტი, სკანდალი .
შეკოწიწებული სახლების სევდა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 12 ივნისი. - N134(4863). - 1,2 გვ.[MFN: 53591 ]
ანოტაცია: თბილისში უკანონო მშენებლობების შესახებ
პერსონალია: სულუხია თამარ (საქართველოს ინფრასტრუქტურისა და განვითარების მინისტრი); ჭიჭინაძე ბესო (თბილისის "არქმშენინსპექციის" უფროსის მოვალეობის შემსრულებელი).
თემატიკა: უკანონო მშენებლობები .
საკვანძო სიტყვები: დედაქალაქი, პროექტი, კანონის დარღვევა, მშენებარე სახლები, კომისია .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5355 | 5356 | 5357 | 5358 | 5359 | 5360 | 5361 | 5362 | 5363 | 5364 | 5365 | შემდეგი » ბოლო »»