ჟღერდა გიტარა : მუსიკა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 20 ივნისი. - N141(4870). - 10 გვ.[MFN: 54002]
ანოტაცია:  ტექნიკურ ბიბლიოთეკაში გამართული გივი თუშიშვილის შემოქმედებითი საღამოს შესახებ. სურათზე: გივი თუშიშვილი
პერსონალია:  თუშიშვილი გივი (გიტარისტი); გოგსაძე ნუგზარ (ტექნიკური ბიბლიოთეკის დირექტორი); ფიჩხნარაშვილი გივი (აკადემიკოსი).
საკვანძო სიტყვები:  ბენეფისი, შემოქმედება, საგიტარო ხელოვნება.
გეგუთის N 8 დაწესებულებიდან გაქცეული კიდევ ორი პატიმარი დააკავეს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 ივნისი. - N143(4872). - 4 გვ.[MFN: 54003]
გეოგ.დასახელება:  წალენჯიხა.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიცია.
1. კუბლაშვილი, რენიკო
კაცი, რომელსაც გულანთებით უყვარს ფეხბურთი : თანამეკალმე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 20 ივნისი. - N141(4870). - 11 გვ.[MFN: 54004]
ანოტაცია:  ქართველი ჟურნალისტის დემიკო ლოლაძის 60 წლის იუბილესთან დაკავშირებით. სურათზე: დემიკო ლოლაძე და უეფას პრეზიდენტი ლენარტ იუჰანსონი
პერსონალია:  ლოლაძე დემიკო (ჟურნალისტი); იამანიძე შოთა (ფეხბურთელი); მესხი მიხეილ (ფეხბურთელი); ხურცილავა მურთაზ (ფეხბურთელი); ჩოხელი გივი (ფეხბურთელი); ყიფიანი დავით (ფეხბურთელი); დარასელია ვიტალი (ფეხბურთელი); ბარქაია ვლადიმერ (ფეხბურთელი); ახალკაცი ნოდარ (თბილისის "დინამოს" მწვრთნელი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, სპორტსმენი, წიგნი, პერიოდული პრესა.
ქართულ-რუსული მოლაპარაკებების პირველი რაუნდი გაიმართება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 ივნისი. - N143(4872). - 4 გვ.[MFN: 54005]
ანოტაცია:  საქართველოში განთავსებული რუსული სამხედრო ბაზების ლიკვიდაციის შესახებ
პერსონალია:  ზურაბიშვილი სალომე (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  მოსკოვი, ბაზა, ლიკვიდაცია.
1. მაკგრეგორი, ბერნს ჯეიმს
სტალინი: "რეალური პოლიტიკის ზიგზაგი" : ჯერ ერთი - ატლანტიკა, მეორეც - რუსეთი : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 141-142 (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 ივნისი. - N143(4872). - 5 გვ.[MFN: 54006]
ანოტაცია:  იბეჭდება ნაწყვეტები ბერნს ჯეიმს მაკგრეგორის ახალი წიგნიდან "ფრანკლინ რუზველტი. ადამიანი და პოლიტიკოსი"
პერსონალია:  სტალინი იოსებ (საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწე); ტრუმერი ჰარი (სენატორი); ჩერჩილი იუსტონ (დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწეები. მეორე მსოფლიო ომი.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთი, ომის მსვლელობა, ჩრდილო ატლანტიკა, საოკეანო მარშრუტი, გერმანია, ინგლისი.
1. კიდევ კარგი , ციხეს გადაურჩა : ყოველი მხრიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 20 ივნისი. - N141(4870). - 11 გვ.[MFN: 54007]
ანოტაცია:  ევროპის ჩემპიონატზე რუსეთ-პორტუგალიის მატჩის დროს რუსი ჟურნალისტის მოედანზე შეჭრის შესახებ
პერსონალია:  ოვჩინიკოვი სერგეი (ფეხბურთელი); ქუშანაშვილი ოთარ (ტელეჟურნალისტი, შოუმენი); ნიკიტინი ალ. (შოუმენის დირექტორი).
თემატიკა:  რუსი ჟურნალისტები. ფეხბურთი.
საკვანძო სიტყვები:  მატჩი, ინციდენტი.
1. თავდასხმა ინგუშეთში / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 ივნისი. - N143(4872). - 5 გვ.[MFN: 54008]
პერსონალია:  კოსტოევი აბუკარ (ინგუშეთის შინაგან საქმეთა მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელი); ზიაზიკოვი მურად (ინგუშეთის პრეზიდენტი); კურაევი შარიფ (ჩეჩნეთის მილიციის აჩხოი-მარტანის რაიონული განყოფილების უფროსი).
თემატიკა:  ინგუშეთი.
საკვანძო სიტყვები:  დასახლებული პუნქტი, ტერორისტი, მოთარაშეთა ჯგუფი, სამართალდამცავი ორგანო.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5396 | 5397 | 5398 | 5399 | 5400 | 5401 | 5402 | 5403 | 5404 | 5405 | 5406 |  შემდეგი »  ბოლო »»