1. მუხიგულაშვილი, რუსუდან
რა განცხადებით მიმართა ლიანა ისაკაძემ კულტურის მინისტრს?.. : ბორჯომი - 2004 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 2 ივლისი. - N151(4880). - 1,2 გვ.[MFN: 54486]
ანოტაცია:  საერთაშორისო ფესტივალის "ხელოვნების ზეიმის" სამინისტროს მიერ დაუფინანსებლობისა და ლიანა ისაკაძის განცხადება - სახელმწიფო კამერული ორკესტრის დატოვების შესახებ
პერსონალია:  ისაკაძე ლიანა (მევიოლინე); დავითაშვილი მანანა (კამერული ცენტრის დირექტორი); გაბაშვილი გოკა (კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის მინისტრი).
თემატიკა:  ქართველი მუსიკოს-შემსრულებლები. საერთაშორისო ფესტივალი "ხელოვნების ზეიმი".
საკვანძო სიტყვები:  ფესტივალი, თანხა, პრობლემა, ღონისძიება, სპონსორი, საბიუჯეტო შემოსავალი.
ზვიად ძიძიგური არ ნანობს, ნიკა გვარამია კი რჩება : კულუარები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 მაისი. - N108(4837). - 2 გვ.[MFN: 54487]
ანოტაცია:  საპარლამენტო უმრავლესობის დაშლისა და მთავრობის მიერ ანტიკონსტიტუციური დადგენილებების მიღებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ძიძიგური ზვიად (პარლამენტის წევრი); დავითაშვილი კობა (პარლამენტის წევრი); გვარამია ნიკა (პარლამენტის წევრი); ჟვანია ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  საპარლამენტო უმრავლესობა. საპარლამენტო ოპოზიცია. საქართველოს პარლამენტი. სახელმწიფო ბიუჯეტი.
საკვანძო სიტყვები:  ბიუჯეტი, სახელმწიფო დავალიანება, პენსია, სარჩელი, მთავრობის დადგენილება.
კობა დავითაშვილის თანამოაზრეები : კულუარები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 მაისი. - N108(4837). - 1,2 გვ.[MFN: 54488]
ანოტაცია:  საპარლამენტო ოპოზიცია პენსიებთან დაკავშირებული დადგენილების შესახებ
პერსონალია:  დავითაშვილი კობა; ძიძიგური ზვიად (პარლამენტის წევრები).
თემატიკა:  საპარლამენტო ოპოზიცია. საპარლამენტო უმრავლესობა. აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში. სახელმწიფო ბიუჯეტი. საქართველოს პარლამენტი.
საკვანძო სიტყვები:  პოზიცია, ფრაქცია, მთავრობის დადგენილება.
სახელმწიფო ბიუჯეტი გამარტივებული წესით მიიღეს : კანონმდებლები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 მაისი. - N108(4837). - 1,2 გვ.[MFN: 54489]
ანოტაცია:  პარლამენტის მორიგი პლენარული სხდომის შესახებ
პერსონალია:  გამყრელიძე დავით ("მემარჯვენე ოპოზიციის" ლიდერი); დავითაშვილი კობა (პარლამენტის წევრი); ჟვანია ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); ნოღაიდელი ზურაბ (ფინანსთა მინისტრი); ბეჟაშვილი ლევან (პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტი. სახელმწიფო ბიუჯეტი.
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 მაისი. - N108(4837). - 8 გვ.[MFN: 54490]
ანოტაცია:  საქართველოს ფეხბურთის ფედერაცია აცხადებს ღია ტენდერს ლიცენზირებული სადაზღვევო კომპანიებისთვის, 16 წლამდე ასაკის ფეხბურთელებისათვის ჯანმრთელობის დაზღვევის შესასყიდლად სამი წლის ვადით
არ იცის, თუ სად მდებარეობს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 2 ივლისი. - N151(4880). - 1 გვ.[MFN: 54491]
ანოტაცია:  რუსეთის საგანგებო დავალებათა ელჩის მიხეილ მაიოროვის ქართულ-ოსური კონფლიქტის მოწესრიგების საკითხებში არაკომპეტენტურ პირად მიჩნევის შესახებ
პერსონალია:  მაიოროვი მიხეილ (რუსეთის საგანგებო დავალებათა ელჩი ქართულ-ოსური კონფლიქტის მოწესრიგების საკითხებში); ზურაბიშვილი სალომე (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ბრიფინგი, მოლაპარაკება, როკის გვირაბი.