ოტოს ერა : ევრო - 2004 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 6 ივლისი. - N154(4883). - 7 გვ.[MFN: 54611]
ანოტაცია:  ევრო - 2004 წლის ფინალური მატჩის შესახებ
პერსონალია:  მერკი მარკუს (მსაჯი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, შეხვედრა.
1. გაბინაშვილი, ქეთი
მასპინძლებმა იმარჯვეს : მხატვრული ტანვარჯიში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 6 ივლისი. - N154(4883). - 7 გვ.[MFN: 54612]
პერსონალია:  ჯავადლი ზეინაბ (ტანმოვარჯიშე); მიქაძე თამუნა (ტანმოვარჯიშე); ხოფერია სოფიკო (ტანმოვარჯიშე); დონაძე თათია (ტაპნმოვარჯიშე); ხატიაშვილი ქეთი (ტანმოვარჯიშე); ჯორბენაძე ლიკა (ტანმოვარჯიშე).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, პრიზი, ტურნირი.
გაიხსენეს ეროსი მარჯგალაძე : მინიფეხბურთი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 6 ივლისი. - N154(4883). - 7 გვ.[MFN: 54613]
ანოტაცია:  მინიფეხბურთში ეროსი მანჯგალაძის სახელობის ტურნირის ჩატარების შესახებ
პერსონალია:  მანჯგალაძე ეროსი (მსახიობი და სპორტული კომენტატორი, საქართველოს სახალხო არტისტი); ხოზანაშვილი გელა (მეკარე); ანტონიანი გარი (ფეხბურთელი); სხირტლაძე ზვიად (ფეხბურთელი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ორთაბრძოლა.
ყოველი მხრიდან : სასწაული უიმლბდონზე : ზედიზედ მეორედ ; შუმახერი - ათიდან ცხრა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 6 ივლისი. - N154(4883). - 7 გვ.[MFN: 54614]
ანოტაცია:  სპორტული მიმოხილვა
პერსონალია:  შარაპოვა მარიამ (ჩოგბურთელი); უილიამსი სერენა (ჩოგბურთელი); ნავრატილოვა მარტინა (ჩოგბურთელი); შუმახერი მიხაილ (ავტომრბოლელი); ალონსო ფერნანდო (ავტომრბოლელი).
თემატიკა:  ჩოგბურთი. ავტორბოლა.
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ტურნირი, პრიზი, პირველობა, რალი.
1. ვინ გეგმავს მიზანმიმართულ ვანდალიზმს? : დახმარებისა და თანადგომის თხოვნით : ქართველი მწერლების პოზიცია : პროტესტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 7 ივლისი. - N155 (4884). - 1 გვ.[MFN: 54615]
ანოტაცია:  იერუსალიმის ჯვრის მონასტერში შოთა რუსთაველის ფრესკის - ქართული კულტურული მემკვიდრეობის უნიკალური ნიმუშის დაზიანების შესახებ
პერსონალია:  ზურაბიშვილი სალომე (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი); შალომი სილვან (ისრაელის საგარეო საქმეთა მინისტრი); მიშველაძე რეზო (მწერალი); ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი).
თემატიკა:  კულტურული მემკვიდრეობის დაცვა. იერუსალიმის ქართული ჯვრის მონასტერი. საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია.
საკვანძო სიტყვები:  ჯვრის მონასტერი, ფრესკა, წერილი, მიმართვა, დანაშაული.
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / მოგვაწოდა სოკრატ სალუქვაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 6 ივლისი. - N154(4883). - 8 გვ.[MFN: 54616]
ანოტაცია:  სურათზე: ქართული ინტელიგენციის წარმომადგენლები თბილისის ცენტრალურ აფთიაქში. 1984 წელი
პერსონალია:  ნიკოლაიშვილი გრიგოლ (მეღვინე); სალუქვაძე სოკრატ (წამალთმცოდნე); ანჯაფარიძე ვერიკო (მსახიობი); ვაკელი (მეგრელიძე) იონა (დრამატურგი).
1. კვარაცხელია, ანზორ
მოსკოვში ტყუპი ქართველი დაიბადა : გიხაროდენ / ანზორ კვარაცხელია ; დავით ნანობაშვილი, კუკური კენჭიაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 6 ივლისი. - N154(4883). - 8 გვ.[MFN: 54617]
პერსონალია:  კუხიანიძე სალომე; კუხიანიძე თეკლა.
ჩამოვხსნათ კარი... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 6 ივლისი. - N154(4883). - 8 გვ.[MFN: 54618]
კაი ყმის საქმენი და სათქმელი : თარიღი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 6 ივლისი. - N154(4883). - 8 გვ.[MFN: 54619]
ანოტაცია:  ქართველი პოლიტიკური და საზოგადო მოღვაწის, პროფესორ გიორგი სიხარულიძის დაბადების 50 წლისთავის გამო
პერსონალია:  სიხარულიძე გიორგი (მწერალი, პროფესორი, პოლიტიკური და საზოგადო მოღვაწე).
თემატიკა:  ქართველი საზოგადო მოღვაწეები. ქართველი მწერლები.
საკვანძო სიტყვები:  შემოქმედებითი მოღვაწეობა, ისტორია, მწერლობა, ეროვნული მოძრაობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5457 | 5458 | 5459 | 5460 | 5461 | 5462 | 5463 | 5464 | 5465 | 5466 | 5467 |  შემდეგი »  ბოლო »»