განცხადება ღია ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივლისი. - N153(4882). - 14 გვ.[MFN: 54699]
ანოტაცია: საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი აცხადებს ღია ტენდერს თბილისი-სენაკი-ლესელიძის საავტომობილო გზის შეკეთების სამუშაოების შესასყიდად
10 ათას ლტოლვილს ქოლერა და მალარია ემუქრება / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივლისი. - N153(4882). - 6 გვ.[MFN: 54703]
ანოტაცია: არაბი სახალხო მოლაშქრეების მიერ დარფურის მოსახლეობის დატერორების შესახებ
პერსონალია:ანანი კოფი (გაეროს გენერალური დირექტორი); ბაშირი ომარ (სუდანის პრემიერი).
უკრაინის ოპოზიციის ლიდერს პრეზიდენტობა სურს / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივლისი. - N153(4882). - 6 გვ.[MFN: 54704]
ერაყში ნაპოვნი საბრძოლო გაზი უკვე გამოუსადეგარია / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივლისი. - N153(4882). - 6 გვ.[MFN: 54705]
დღეს სხვა რეალობაა : ირანში აღადგენენ და უვლიან ქართულ ისტორიულ ძეგლებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 ივლისი. - N156 (4885). - 1,2 გვ.[MFN: 54707]