როგორც საკუთარ ოჯახში : ჯაზფესტივალის ექო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივლისი. - N153(4882). - 13 გვ.[MFN: 54698]
პერსონალია:  მაკლაფლინი ჯონ (გიტარისტი); ბოტი ქრის (მუსიკოსი); მეტონიძე ნატო (მომღერალი); ფრენკსი მაიკლ (მომღერალი); მაკფერინი ბობი (მუსიკოსი); ყანჩელი გია (კომპოზიტორი).
თემატიკა:  თბილისის ჯაზფესტივალი. კულტურა.
საკვანძო სიტყვები:  კონცერტი, პოპჯაზი, ეთნომუსიკა, ჯაზი.
განცხადება ღია ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივლისი. - N153(4882). - 14 გვ.[MFN: 54699]
ანოტაცია:  საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი აცხადებს ღია ტენდერს თბილისი-სენაკი-ლესელიძის საავტომობილო გზის შეკეთების სამუშაოების შესასყიდად
თემატიკა:  ტენდერი. საავტომობილო გზების დეპარტამენტი.
კონფლიქტის გადაწყვეტას შეეცდებიან : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 3 ოქტომბერი. - N264 (4643). - 1 გვ.[MFN: 54700]
პერსონალია:  მაჭავარიანი ირაკლი (საქართველოს პრეზიდენტის პირადი წარმომადგენელი ქვეყნის უსაფრთხოების პოლიტიკური პრობლემებისა და კონფლიქტების საკითხებში).
საკვანძო სიტყვები:  შერეული საკონტროლო კომისია, სამუშაო შეხვედრა.
თანამშრომლობის დონის ამაღლებისთვის : ვიზიტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 ივლისი. - N156 (4885). - 1 გვ.[MFN: 54701]
ანოტაცია:  ირან-საქართველოს ურთიერთობების განვითარების შესახებ
პერსონალია:  ჰათამი მოჰამედ (ირანის პრეზიდენტი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა, სტაბილურობა, ქართველი ერი, ტერიტორიული მთლიანობა, ევროკავშირი, თანამშრომლობა.
1. კოტეტიშვილი, ვახუშტი
"ფერეიდნელის ოროველა" : ფესვები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 ივლისი. - N156 (4885). - 1,6 გვ.[MFN: 54702]
ანოტაცია:  ფერეიდანში შეკრებილი ქართული ხალხური ლექსების კრებულის- "ფერეიდნელის ოროველას" გამოცემის შესახებ
პერსონალია:  გიუნაშვილი ჯემშიდ (საქართველოს ყოფილი ელჩი ირანში, პროფესორი); კოტეტიშვილი ვახუშტი (მწერალი, პროფესორი).
თემატიკა:  პოეზია. ფერეიდნელი ქართველები.
საკვანძო სიტყვები:  კრებული, "ჯორჯიან თაიმსი", ლექსი, სამშობლო, გენეტიკური ნოსტალგია.
1. 10 ათას ლტოლვილს ქოლერა და მალარია ემუქრება / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივლისი. - N153(4882). - 6 გვ.[MFN: 54703]
ანოტაცია:  არაბი სახალხო მოლაშქრეების მიერ დარფურის მოსახლეობის დატერორების შესახებ
პერსონალია:  ანანი კოფი (გაეროს გენერალური დირექტორი); ბაშირი ომარ (სუდანის პრემიერი).
თემატიკა:  სუდანი. გაერთიანებული ერების ორგანიზაცია.
საკვანძო სიტყვები:  ჰუმანური კრიზისი, დევნილთა ბანაკი.
1. უკრაინის ოპოზიციის ლიდერს პრეზიდენტობა სურს / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივლისი. - N153(4882). - 6 გვ.[MFN: 54704]
პერსონალია:  იუშენკო ვიქტორ (უკრაინის ოპოზიციის ლიდერი); ტიმოშენკო იულია (უკრაინის ოპოზიციის ლიდერი); იანუკოვიჩი ვიქტორ (უკრაინის პრემიერ-მინისტრი); კუჩმა ლეონიდ (უკრაინის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  უკრაინა. პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  საპრეზიდენტო არჩევნები, ხელისუფლება, წინასაარჩევნო პროგრამა, ოპოზიცია.
1. ერაყში ნაპოვნი საბრძოლო გაზი უკვე გამოუსადეგარია / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივლისი. - N153(4882). - 6 გვ.[MFN: 54705]
პერსონალია:  დუკაჩევსკი მარეკ (პოლონელი გენერალი).
საკვანძო სიტყვები:  ნერვულ-პარალიზური გაზი, ჭურვი, ზარინი.
1. იოსელიანი, ოტია
წერილები დაჩის : უცხო ენის სწავლების თაობაზე : ეპისტოლე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 ივლისი. - N153(4882). - 11 გვ.[MFN: 54706]
თემატიკა:  უცხო ენა. ქართული ენა.
საკვანძო სიტყვები:  წერილი, მშობლიური ენა.
1. ხოშტარია-ბროსე, ედიშერ
დღეს სხვა რეალობაა : ირანში აღადგენენ და უვლიან ქართულ ისტორიულ ძეგლებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 ივლისი. - N156 (4885). - 1,2 გვ.[MFN: 54707]
პერსონალია:  ხოშტარია აკაკი (კომერსანტი, მრეწველი); გიუნაშვილი ჯემშიდ (საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ირანში).
თემატიკა:  საქართველო-ირანის კულტურული ურთიერთობები. კულტურული მემკვიდრეობის დაცვა. ქართული ისტორიული ძეგლები საზღვარგარეთ.
საკვანძო სიტყვები:  კაპიტალი, ქველმოქმედება, დახმარება, რელიგიური ნაგებობა, რესტავრაცია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5466 | 5467 | 5468 | 5469 | 5470 | 5471 | 5472 | 5473 | 5474 | 5475 | 5476 |  შემდეგი »  ბოლო »»