თავად შერლოკ ჰოლმსაც შეშურდებოდა : ანუ გურამ ალექსანდრიას ვურჩევთ, სიცოცხლე თუ არ მობეზრებია, რუსებს ერიდოს : თურმე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 ივლისი. - N156 (4885). - 4 გვ.[MFN: 54744]
ანოტაცია:  "ლიტერატურულ გაზეთში" გამოქვეყნებული, ჟურნალისტ გურამ ალექსანდრიას წერილის - "მთლად უსაფუძვლო არ უნდა იყოს" - გამო
პერსონალია:  ალექსანდრია გურამ (ჟურნალისტი); თუმანიანი ოვანეს (პოეტი); გორკი მაქსიმ (მწერალი); გაბაშვილი ბესიკ (პოეტი); კოროლენკო ვლადიმერ (მწერალი); ბლოკი ალექსანდრ (პოეტი); ესენინი სერგეი (პოეტი); მაიაკოვსკი ვლადიმერ (პოეტი); რიდი დინ (ამერიკელი მომღერალი); გოდუნოვი ალექსანდრე (ბალერონი).
თემატიკა:  პოლიტიკური მკვლელობები. რუსი მწერლები. ქართველი მწერლები. სომეხი მწერლები. რუსული გაზეთები.
საკვანძო სიტყვები:  პუბლიკაცია, ვერსია , მკვლელობა, თვითმკვლელობა.
1. კვიტაიშვილი, ემზარ
ცხოვრება გვანჯი ჩიქოვანისა : ჩაწერილი ექიმ დავით კვიტაიშვილის მიერ თბილისის მეორე კოლონიაში, ორთაჭალაში,1948 წელს : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 147-151, 153, 154, 155. (გაგრძელება იქნება) : წუთისოფელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 ივლისი. - N156 (4885). - 4 გვ.[MFN: 54745]
ანოტაცია:  რუბრიკით "წუთისოფელი", იბეჭდება მოგონებათა ციკლი გვანჯი ჩიქოვანის ცხოვრების შესახებ. სურათზე: გვანჯი ჩიქოვანი და ოთარ დადიანი. 1916 წელი
პერსონალია:  ჩიქოვანი გვანჯი (რეპრესიების მსხვერპლი).
თემატიკა:  რეპრესიები საქართველოში. მემუარული ლიტერატურა.
საკვანძო სიტყვები:  გადასახლება, კატორღა, მოგონება, პატიმრობა.
1. პროვოკაცია მიზანს ვერ მიაღწევს : ახდენილი ოცნება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 ივლისი. - N157(4887). - 1,2 გვ.[MFN: 54746]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის განცხადება სამაჩაბლოში მიმდინარე პროცესებისა და ფერეიდანელ ქართველებთან მისი შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); კოკოითი ედუარდ (თვითაღიარებული სამხრეთ ოსეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ქართულ-ოსური კონფლიქტი. საქართველოს პრეზიდენტი.
საკვანძო სიტყვები:  სეპარატიზმი, ქართველი ჯარისკაცები, შეიარაღებული დაპირისპირება, პროვოკაცია, ფერეიდანი, სამშობლო, შეხვედრა, ვიზიტი.
1. ლორთქიფანიძე, რუსუდან
ბილეთი ერთი მიმართულებით : ამოუხსნელი ქარაგმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 ივლისი. - N156 (4885). - 4 გვ.[MFN: 54747]
ანოტაცია:  თბილისის სასაფლაოების შესახებ
პერსონალია:  ბაქარაშვილი თამაზ (საბურთალოს სასაფლაოს ზედამხედველი); ბერიშვილი ვაჟა (მხატვარი); სულხანიშვილი მერაბ; გაჩეჩილაძე იური; ასიტაშვილი არკადი (საჭრელი საამქროს ოსტატები).
თემატიკა:  სასაფლაოები.
1. აგონიაში მყოფი სეპარატისტული რეჟიმის უგნური პოლიტიკა მხოლოდ დააჩქარებს მის აღსასრულს : აღმასრულებელ ხელისუფლებასთან კოორდინირებულად // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 ივლისი. - N157(4887). - 1 გვ.[MFN: 54748]
ანოტაცია:  ცხინვალის რეგიონში შექმნილი საგანგებო ვითარების შესახებ
პერსონალია:  მაჭავარიანი მიხეილ (პარლამენტის ვიცე-სპიკერი).
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტი. ქართულ-ოსური კონფლიქტი.
საკვანძო სიტყვები:  ბიუროს სხდომა, პოზიცია, ხელისუფლება, კრიმინალური დაჯგუფება, რეგიონი.
1. შოთა რუსთაველის სახელობის ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტი
აუტანელი შეურაცხყოფა : ვა, სოფელო, რა შიგან ხარ! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 ივლისი. - N157(4887). - 1 გვ.[MFN: 54749]
ანოტაცია:  იერუსალიმის ჯვრის მონასტერში შოთა რუსთაველის ფრესკის დაზიანების შესახებ
თემატიკა:  იერუსალიმის ქართული ჯვრის მონასტერი.
საკვანძო სიტყვები:  ფრესკა, დაზიანება, ქართული კულტურა, ქართული ერი.
1. მეტრეველი, როინ
მიმართვა : იერუსალიმის ებრაულ უნივერსიტეტს, ყველა მეგობარ უნივერსიტეტს, სამეცნიერო და საგანმანათლებლო ცენტრს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 ივლისი. - N157(4887). - 1 გვ.[MFN: 54750]
ანოტაცია:  იერუსალიმის ჯვრის მონასტერში მომხდარი ვანდალური ფაქტის შესახებ
პერსონალია:  მეტრეველი როინ (თსუ რექტორი, აკადემიკოსი).
საკვანძო სიტყვები:  ფრესკა, დაზიანება, ქართველთა სულიერება.
ბაკურიანში ქსელები იცვლება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 ივლისი. - N156 (4885). - 4 გვ.[MFN: 54751]
გეოგ.დასახელება:  (ბაკურიანი).
თემატიკა:  გაზი. ბუნებრივი აირი.
საკვანძო სიტყვები:  საჰაერო მილსადენი, მიწისქვეშა ქსელები.
1. დაკავებულ ქართველ ჯარისკაცებს დღეს უპირობოდ გაათავისუფლებენ : სიტუაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 ივლისი. - N157(4887). - 1 გვ.[MFN: 54752]
ანოტაცია:  ოსი სეპარატისტების მიერ დაპატიმრებული ქართველი ჯარისკაცების გათავისუფლების შესახებ
პერსონალია:  ხაინდრავა გოგა (სახელმწიფო მინისტრი კონფლიქტების მოგვარების დარგში).
საკვანძო სიტყვები:  რეგიონი, დაპატიმრება, მოლაპარაკება, სამხრეთ ოსეთი, ხელისუფლება.
სათვალთვალო ჭის სახურავები - საჩუქრად თბილისს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 ივლისი. - N156 (4885). - 4 გვ.[MFN: 54753]
თემატიკა:  თბილწყალკანალი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5471 | 5472 | 5473 | 5474 | 5475 | 5476 | 5477 | 5478 | 5479 | 5480 | 5481 |  შემდეგი »  ბოლო »»