თავად შერლოკ ჰოლმსაც შეშურდებოდა : ანუ გურამ ალექსანდრიას ვურჩევთ, სიცოცხლე თუ არ მობეზრებია, რუსებს ერიდოს : თურმე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 ივლისი. - N156 (4885). - 4 გვ.[MFN: 54744]
ანოტაცია: "ლიტერატურულ გაზეთში" გამოქვეყნებული, ჟურნალისტ გურამ ალექსანდრიას წერილის - "მთლად უსაფუძვლო არ უნდა იყოს" - გამო
ცხოვრება გვანჯი ჩიქოვანისა : ჩაწერილი ექიმ დავით კვიტაიშვილის მიერ თბილისის მეორე კოლონიაში, ორთაჭალაში,1948 წელს : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 147-151, 153, 154, 155. (გაგრძელება იქნება) : წუთისოფელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 ივლისი. - N156 (4885). - 4 გვ.[MFN: 54745]
ანოტაცია: რუბრიკით "წუთისოფელი", იბეჭდება მოგონებათა ციკლი გვანჯი ჩიქოვანის ცხოვრების შესახებ. სურათზე: გვანჯი ჩიქოვანი და ოთარ დადიანი. 1916 წელი
აგონიაში მყოფი სეპარატისტული რეჟიმის უგნური პოლიტიკა მხოლოდ დააჩქარებს მის აღსასრულს : აღმასრულებელ ხელისუფლებასთან კოორდინირებულად // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 ივლისი. - N157(4887). - 1 გვ.[MFN: 54748]
ანოტაცია: ცხინვალის რეგიონში შექმნილი საგანგებო ვითარების შესახებ
მიმართვა : იერუსალიმის ებრაულ უნივერსიტეტს, ყველა მეგობარ უნივერსიტეტს, სამეცნიერო და საგანმანათლებლო ცენტრს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 ივლისი. - N157(4887). - 1 გვ.[MFN: 54750]
ანოტაცია: იერუსალიმის ჯვრის მონასტერში მომხდარი ვანდალური ფაქტის შესახებ
დაკავებულ ქართველ ჯარისკაცებს დღეს უპირობოდ გაათავისუფლებენ : სიტუაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 ივლისი. - N157(4887). - 1 გვ.[MFN: 54752]
ანოტაცია: ოსი სეპარატისტების მიერ დაპატიმრებული ქართველი ჯარისკაცების გათავისუფლების შესახებ
პერსონალია:ხაინდრავა გოგა (სახელმწიფო მინისტრი კონფლიქტების მოგვარების დარგში).