დიალოგი შედგა : ცხელი თემა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 16 ივლისი. - N163(4892). - 1,2 გვ.[MFN: 55018]
ანოტაცია:  ცხინვალის რეგიონში შექმნილი დაძაბული ვითარების შესახებ
პერსონალია:  ოქრუაშვილი ირაკლი (შს მინისტრი); ლოშჩინინი ვალერი (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე); ბეჟუაშვილი გელა (უშიშროების საბჭოს მდივანი); ხაინდრავა გოგა (სახელმწიფო მინისტრი); ჩოჩიევი ბორის (სამხრეთ ოსეთის საგანგებო საკითხთა მინისტრი); ძასოხოვი ალექსანდრე (ჩრდილოეთ ოსეთის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართულ-ოსური დიალოგი, კონფლიქტის ზონა, საქართველო, რუსეთი, რეგიონი, მოსახლეობა, სამაჩაბლო.
1. ქინქლაძე, ლალი
იწყება დიდი პრივატიზაცია : ვინც მეტს გადაიხდის, ობიექტსაც ის იყიდის : პრესკონფერენცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 16 ივლისი. - N163(4892). - 1,2 გვ.[MFN: 55019]
ანოტაცია:  ეკონომიკის მინისტრის, კახა ბენდუქიძის ბრიფინგი სახელმწიფო საწარმოთა პრივატიზაციის დაწყების შესახებ
პერსონალია:  ბენდუქიძე კახა (ეკონომიკის მინისტრი); თურნავა ნათია (ეკონომიკის მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა:  სახელმწიფო საწარმოთა პრივატიზაცია.
საკვანძო სიტყვები:  საწარმო, საპრივატიზაციო ობიექტი, განცხადება, ინფორმაცია.
მოლაპარაკებათა მაგიდასთან : დსთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 16 ივლისი. - N163(4892). - 1 გვ.[MFN: 55020]
ანოტაცია:  დსთ აღმასრულებელი მდივნის მხარდაჭერა ცხინვალის რეგიონში კონფლიქტის მოლაპარაკების გზით მოგვარების შესახებ
პერსონალია:  რუშაილო ვლადიმერ (დსთ აღმასრულებელი მდივანი).
თემატიკა:  დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობა.
საკვანძო სიტყვები:  განცხადება, კონფლიქტი, რეგიონი.
შიდა ქართლის ჟამმა ჩამოჰკრა! : დრო და ნება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 16 ივლისი. - N163(4892). - 1,2 გვ.[MFN: 55021]
თემატიკა:  ქართულ-ოსური კონფლიქტი. შიდა ქართლი.
საკვანძო სიტყვები:  სიმართლე, რეგიონი, სამაჩაბლო, აფხაზეთი, დაბრუნება.
1. 234 გოგონა და 270 ვაჟი : გიხაროდენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 14 მაისი. - N109(4838). - 1 გვ.[MFN: 55022]
თემატიკა:  ახალშობილები. დემოგრაფია.
ხუთი თვის გეგმა გადაჭარბებით არის შესრულებული : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 14 მაისი. - N109(4838). - 1 გვ.[MFN: 55023]
საკვანძო სიტყვები:  შემოსავლები, ფისკალური ორგანოები.
ვინ მოჰყვება გზას პლატონისკენ... : ბორჯომის საფესტივალო საღამოები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 16 ივლისი. - N163(4892). - 1,2 გვ.[MFN: 55024]
ანოტაცია:  ბორჯომის საერთაშორისო ფესტივალის "ხელოვნების ზეიმი" შესახებ
პერსონალია:  ჩაჩავა თამაზ (მსახიობი); ცენციპერი არკადი (პიანისტი); აბელი ჯენი (გერმანელი მევიოლინე); ისაკაძე ლიანა (მევიოლინე).
გეოგ.დასახელება:  ბორჯომი.
თემატიკა:  საერთაშორისო ფესტივალი "ხელოვნების ზეიმი".
საკვანძო სიტყვები:  კონცერტი, მუსიკა.
ილია მეორე გუშინ საბერძნეთში გაემგზავრა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 14 მაისი. - N109(4838). - 1 გვ.[MFN: 55025]
თემატიკა:  საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია. საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5498 | 5499 | 5500 | 5501 | 5502 | 5503 | 5504 | 5505 | 5506 | 5507 | 5508 |  შემდეგი »  ბოლო »»