ზღვის მოლუსკები, "ასსა" და... ზაფხულის არდადეგები : შენ - ნიჭო ჩემო... // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 16 ივლისი. - N163(4892). - 1,8 გვ.[MFN: 55016 ]
ანოტაცია: ბელგიაში გამართულ საერთაშორისო ფესტივალზე ანსამბლ "მომავლის" წარმატების შესახებ
პერსონალია: ჭუმბურიძე ზალიკო (ანსამბლ "მომავლის" ქორეოგრაფი).
გეოგ.დასახელება: იზეგემი .
თემატიკა: ბავშვთა ქორეოგრაფიული ანსამბლები .
საკვანძო სიტყვები: კონცერტი, ცეკვა, საერთაშორისო ფესტივალი, პრიზი .
<<ჩვენ ვიბრუნებთ საქართველოს, ჩვენ ვდგებით ფეხზე>> : პრეზიდენტი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 14 მაისი. - N109(4838). - 1,2 გვ.[MFN: 55017 ]
ანოტაცია: იბეჭდება პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის მიერ 2004 წლის 11 მაისს გამართული ბრიფინგის საგაზეთო ვარიანტი. სურათზე: მ. სააკაშვილი
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); ჟვანია ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიის ყოფილი ლიდერი); ქობალია ლოთი (პოლიტპატიმარი); დუმბაძე რომან (გენერალი); შვიმერი ვალტერ (ევროსაბჭოს გენერალური მდივანი); ბოლქვაძე დავით (ჟურნალისტი).
გეოგ.დასახელება: ბათუმი ; წალკა .
თემატიკა: საქართველოს პრეზიდენტი. საქართველოს საშინაო პოლიტიკა. საქართველოს საგარეო პოლიტიკა. ეთნოკონფლიქტები საქართველოში. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები. ევროპის საბჭო. აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა. საქართველოს ეკონომიკა. ეკონომიკური დანაშაული. კორუფცია. დემოკრატია. ქართული ჯარი. 1991-92 წლების სახელმწიფო გადატრიალება საქართველოში. ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი. პოლიტიკური პარტიები საქართველოში. საპარლამენტო უირავლესობა. საპარლამენტო ოპოზიცია .
საკვანძო სიტყვები: აჭარის კრიზისი, ეროვნული შერიგება, ხავერდოვანი რევოლუცია, სახელმწიფოს აღმშენებლობა, ბიუროკრატია, რეგიონი, ცენტრალური ხელისუფლება, კანონიერი ხელისუფლება, სამოქალაქო ომი, ადგილობრივი თვითმმართველობა, სახელმწიფო გადატრიალება .
დიალოგი შედგა : ცხელი თემა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 16 ივლისი. - N163(4892). - 1,2 გვ.[MFN: 55018 ]
ანოტაცია: ცხინვალის რეგიონში შექმნილი დაძაბული ვითარების შესახებ
პერსონალია: ოქრუაშვილი ირაკლი (შს მინისტრი); ლოშჩინინი ვალერი (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე); ბეჟუაშვილი გელა (უშიშროების საბჭოს მდივანი); ხაინდრავა გოგა (სახელმწიფო მინისტრი); ჩოჩიევი ბორის (სამხრეთ ოსეთის საგანგებო საკითხთა მინისტრი); ძასოხოვი ალექსანდრე (ჩრდილოეთ ოსეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა: ქართულ-ოსური კონფლიქტი. შიდა ქართლი. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: ქართულ-ოსური დიალოგი, კონფლიქტის ზონა, საქართველო, რუსეთი, რეგიონი, მოსახლეობა, სამაჩაბლო .
ქინქლაძე, ლალი
იწყება დიდი პრივატიზაცია : ვინც მეტს გადაიხდის, ობიექტსაც ის იყიდის : პრესკონფერენცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 16 ივლისი. - N163(4892). - 1,2 გვ.[MFN: 55019 ]
ანოტაცია: ეკონომიკის მინისტრის, კახა ბენდუქიძის ბრიფინგი სახელმწიფო საწარმოთა პრივატიზაციის დაწყების შესახებ
პერსონალია: ბენდუქიძე კახა (ეკონომიკის მინისტრი); თურნავა ნათია (ეკონომიკის მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა: სახელმწიფო საწარმოთა პრივატიზაცია .
საკვანძო სიტყვები: საწარმო, საპრივატიზაციო ობიექტი, განცხადება, ინფორმაცია .
მოლაპარაკებათა მაგიდასთან : დსთ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 16 ივლისი. - N163(4892). - 1 გვ.[MFN: 55020 ]
ანოტაცია: დსთ აღმასრულებელი მდივნის მხარდაჭერა ცხინვალის რეგიონში კონფლიქტის მოლაპარაკების გზით მოგვარების შესახებ
პერსონალია: რუშაილო ვლადიმერ (დსთ აღმასრულებელი მდივანი).
თემატიკა: დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობა .
საკვანძო სიტყვები: განცხადება, კონფლიქტი, რეგიონი .
შიდა ქართლის ჟამმა ჩამოჰკრა! : დრო და ნება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 16 ივლისი. - N163(4892). - 1,2 გვ.[MFN: 55021 ]
თემატიკა: ქართულ-ოსური კონფლიქტი. შიდა ქართლი .
საკვანძო სიტყვები: სიმართლე, რეგიონი, სამაჩაბლო, აფხაზეთი, დაბრუნება .
234 გოგონა და 270 ვაჟი : გიხაროდენ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 14 მაისი. - N109(4838). - 1 გვ.[MFN: 55022 ]
თემატიკა: ახალშობილები. დემოგრაფია .
ხუთი თვის გეგმა გადაჭარბებით არის შესრულებული : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 14 მაისი. - N109(4838). - 1 გვ.[MFN: 55023 ]
თემატიკა: სახელმწიფო ბიუჯეტი .
საკვანძო სიტყვები: შემოსავლები, ფისკალური ორგანოები .
მუხიგულაშვილი, რუსუდან
ვინ მოჰყვება გზას პლატონისკენ... : ბორჯომის საფესტივალო საღამოები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 16 ივლისი. - N163(4892). - 1,2 გვ.[MFN: 55024 ]
ანოტაცია: ბორჯომის საერთაშორისო ფესტივალის "ხელოვნების ზეიმი" შესახებ
პერსონალია: ჩაჩავა თამაზ (მსახიობი); ცენციპერი არკადი (პიანისტი); აბელი ჯენი (გერმანელი მევიოლინე); ისაკაძე ლიანა (მევიოლინე).
გეოგ.დასახელება: ბორჯომი .
თემატიკა: საერთაშორისო ფესტივალი "ხელოვნების ზეიმი" .
საკვანძო სიტყვები: კონცერტი, მუსიკა .
ილია მეორე გუშინ საბერძნეთში გაემგზავრა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 14 მაისი. - N109(4838). - 1 გვ.[MFN: 55025 ]
თემატიკა: საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია. საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5498 | 5499 | 5500 | 5501 | 5502 | 5503 | 5504 | 5505 | 5506 | 5507 | 5508 | შემდეგი » ბოლო »»