1. ბირთვულ ცენტრში საიდუმლო დოკუმენტები დაიკარგა / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 17 ივლისი. - N164(4893). - 5 გვ.[MFN: 55139]
გეოგ.დასახელება:  ლოს-ალამოსი; ამერიკა.
საკვანძო სიტყვები:  სპეცსამსახური, ინფორმაცია, უსაფრთხოება, კომპაქტდისკი, საიდუმლო გამოკვლევა.
1. წითაძე, თამუნა
ერთი საღამო "16 რაუნდში" : იმათთვის, ვინც თბილისშია / თამუნა წითაძე ; ნინო უჩავა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 17 ივლისი. - N164(4893). - 8 გვ.[MFN: 55140]
ანოტაცია:  კლუბ "16 რაუნდში" "შავი პრინცისა" და "გიოს" ახალი კლიპის პრეზენტაციის შესახებ
პერსონალია:  ხარატიშვილი მადონა (დიზაინერი); თვაური აჩიკო (დიზაინერი).
თემატიკა:  შოუ-ბიზნესი საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  მოდელი, დიზაინი, სიმღერა, კლიპი, გადაღება.
1. "ალ-ყაიდა" ახალი ტერორისტული აქტებით იმუქრება / მომზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 17 ივლისი. - N164(4893). - 5 გვ.[MFN: 55141]
პერსონალია:  რემკესი იოჰან (ნიდერლანდის შინაგან საქმეთა მინისტრი).
თემატიკა:  საერთაშორისო ტერორიზმი.
საკვანძო სიტყვები:  ტერორისტული ორგანიზაცია, სპეცსამსახურები.
1. პრინც ჩარლზის თვითმფრინავი ავიაკატასტროფას გადაურჩა / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 17 ივლისი. - N164(4893). - 5 გვ.[MFN: 55142]
1. პინოჩეტს საიდუმლო ანგარიშები ჰქონდა / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 17 ივლისი. - N164(4893). - 5 გვ.[MFN: 55143]
ანოტაცია:  ჩილეს ყოფილი დიქტატორის შესახებ
პერსონალია:  ლაგოსი რიკარდო (ჩილეს პრეზიდენტი); პინოჩეტი აუგუსტო (ჩილეს ყოფილი დიქტატორი).
თემატიკა:  ჩილე.
საკვანძო სიტყვები:  განცხადება, ფულის გათეთრება, საფინანსო ორგანიზაცია, ბრალდება, დიქტატურა.
არც მზეა მოსვენებული : მოვლენა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 17 ივლისი. - N164(4893). - 1 გვ.[MFN: 55144]
ანოტაცია:  მზის ზედაპირზე მომხდარი ამოფრქვევის შესახებ
პერსონალია:  ხუციშვილი ელდარ (აბასთუმნის ასტროფიზიკური ობსერვატორიის დირექტორი).
თემატიკა:  მზის ამოფრქვევა.
საკვანძო სიტყვები:  მაგნიტური ქარიშხალი, ბიოსფერო, დაკვირვება.
დოქსოპულო, შენ დედა გყავს?! : გაზეთი "ჯორჯიან თაიმსი" თავს მესხმის ჩემ მიერ ჩადენილი ორი "დანაშაულის" გამო : იძულებითი განმარტება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 17 ივლისი. - N164(4893). - 2 გვ.[MFN: 55145]
ანოტაცია:  პასუხი გაზეთ "ჯორჯიან თაიმსს" ნოდარ გრიგალაშვილის ქონებრივი დეკლარაციის შესახებ
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტის წევრები. ქართული გაზეთები.
საკვანძო სიტყვები:  ქონებრივი დეკლარაცია, სახლი, ცილისწამება.
იდეები ყველაზე ძვირი ღირს : ათასწლეულის გამოწვევა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 17 ივლისი. - N164(4893). - 2 გვ.[MFN: 55146]
ანოტაცია:  ფონდ "ღია საზოგადოება-საქართველოს" ოფისში არასამთავრობო სექტორის ფორუმის გამართვის შესახებ
პერსონალია:  ნატროშვილი დავით (არასამთავრობო ორგანიზაციის წევრი); შანიძე ლაშა (არასამთავრობო ორგანიზაციის წევრი); ნაკაიძე ლანა (არამთავრობო ორგანიზაციის წევრი).
საკვანძო სიტყვები:  არასამთავრობო სექტორის ფორუმი, ეკონომიკური ზრდა, რეფორმა, შეხვედრა, პროექტი, დაფინანსება, ბიუჯეტი, კონკურენცია, კორპორაცია, კრედიტი.
1. ხორგუაშვილი, გიორგი
დამწიფებულხარ, ყანაო : ალოობა - 2004 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 17 ივლისი. - N164(4893). - 2 გვ.[MFN: 55147]
თემატიკა:  ალოობა. სოფლის მეურნეობა საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  მოსავალი, მარცვალი.