ანთაზ ქიქავას წინასწარი პატიმრობა შეუფარდეს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 28 ივლისი. - N173(4902). - 2 გვ.[MFN: 55457]
პერსონალია:  ქიქავა ანთაზ (აჭარის პარლამენტისა და სენატის ყოფილი თავმჯდომარე); ურუშაძე ირმა (ადვოკატი).
საკვანძო სიტყვები:  სასამართლო, თანხები, დანაშაული.
1. მაკგრეგორი, ბერნს ჯეიმს
დიდი დათვი : ახალი წიგნიდან : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 141-144, 148-149, 151, 153, 161, 163, 172. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 28 ივლისი. - N173(4902). - 5 გვ.[MFN: 55458]
ანოტაცია:  იბეჭდება ნაწყვეტები მაკგრეგორის წიგნიდან "ფრანკლინ რუზველტი. ადამიანი და პოლიტიკოსი". სურათზე - ფრანკლინ რუზველტი
პერსონალია:  სტალინი იოსებ (საბჭოთა სახელმწიფო და პოლიტიკური მოღვაწე); რუზველტი ფრანკლინ (აშშ ყოფილი პრეზიდენტი); ჩერჩილი უინსტონ (ბრიტანეთის ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); მოლოტოვი ვიაჩესლავ (საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწე); დე გოლი შარლ დე (საფრანგეთის ყოფილი პრეზიდენტი).
თემატიკა:  პოლიტიკური მოღვაწეები. ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტები. მეორე მსოფლიო ომი. იალტის კონფერენცია. თეირანის კონფერენცია.
საკვანძო სიტყვები:  "დიდი სამეული", ფაშიზმი, ომი, მოლაპარაკება, პოლონეთის საკითხი, სახელმწიფო საზღვრები, საბჭოთა ლიდერები, გაერო, ერთა ლიგა.
ახალციხეში პროდუქტს ცეცხლი ეკიდება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 28 ივლისი. - N173(4902). - 2 გვ.[MFN: 55459]
საკვანძო სიტყვები:  ბაზარი, მოსახლეობა, პრობლემა.
1. ჯანელიძე, ჯანო
"თქვენ მაპატიეთ, ჰო, მაპატიეთ"... : მირზა გელოვანის ჭაბუკური სახე : ხსოვნის ლაბირინთებიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 28 ივლისი. - N173(4902). - 7 გვ.[MFN: 55460]
ანოტაცია:  მოგონებები მირზა გელოვანის შესახებ
პერსონალია:  გელოვანი მირზა (პოეტი); ხვანძიკია ვალენტინა (ბიბლიოთეკის გამგე).
ათენში ილარიანიც იასპარეზებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 28 ივლისი. - N173(4902). - 7 გვ.[MFN: 55461]
პერსონალია:  ილარიანი დავით (მძლეოსანი).
საკვანძო სიტყვები:  ჩემპიონატი, სპორტი.
1. ამერიკელი დემოკრატები რეკლამას უწევენ ჯონ კერის / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 28 ივლისი. - N173(4902). - 5 გვ.[MFN: 55462]
პერსონალია:  კერი (ჯონ, სენატორი); ბუში ჯორჯ (აშშ პრეზიდენტი); კლინტონი ბილ (აშშ-ის ყოფილი პრეზიდენტი); კარტერი ჯიმი (აშშ ყოფილი პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  წინასაარჩევნო ყრილობა, მხარდაჭერა, პრეზიდენტობის კანდიდატები.
ქართული დესანტი კაბადოკიას იპყრობს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 28 ივლისი. - N173(4902). - 7 გვ.[MFN: 55463]
ანოტაცია:  თურქეთის ქალაქ ურგუპში 10-18 წლის მოჭადრაკეთა ევროპის პირველობის დაწყების შესახებ
პერსონალია:  ჯალაბაძე ნათია (მოჭადრაკე); ლორთქიფანიძე ნოდარ (მოჭადრაკე); რიჟამაძე ფატმან (მოჭადრაკე); შოშიაშვილი ბექა (მოჭადრაკე); ბოკუჩავა მადონა (მოჭადრაკე); პაიჭაძე ლუკა (მოჭადრაკე); ბენიძე დავით (მოჭადრაკე); მელია სალომე (მოჭადრაკე); ფანცულაია ლევან (მოჭადრაკე).
გეოგ.დასახელება:  ურგუპი.
საკვანძო სიტყვები:  შეჯიბრება, სპორტი.
1. ჩრდილოეთ კორეიდან გაქცეული ადამიანები სეულში ჩავიდნენ / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 28 ივლისი. - N173(4902). - 5 გვ.[MFN: 55464]
გეოგ.დასახელება:  სეული; ფხენიანი.
საკვანძო სიტყვები:  კომუნისტური რეჟიმი, ხელისუფლება.
1. ფიდელ კასტრო ჯორჯ ბუშს ცილისწამებაში ადანაშაულებს / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 28 ივლისი. - N173(4902). - 5 გვ.[MFN: 55465]
პერსონალია:  კასტრო ფიდელ (კუბის პრეზიდენტი); ბუში ჯორჯ (აშშ პრეზიდენტი).
თემატიკა:  პოლიტიკა. კუბა.
საკვანძო სიტყვები:  კრიტიკა, სექს-ტურიზმი.
დაშნას და რაპირას ვერ ელევა : ადამიანი დროში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 28 ივლისი. - N173(4902). - 7 გვ.[MFN: 55466]
ანოტაცია:  მოფარიკავე ოლეგ ჩერნიშოვის შესახებ
პერსონალია:  ჩერნიშოვი ოლეგ (მოფარიკავე, თბილისის მერიის ფარიკაობის ოლიმპიური რეზერვის სასპორტო სკოლის მწვრთნელი).
საკვანძო სიტყვები:  შეჯიბრებები, ჯილდო.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5542 | 5543 | 5544 | 5545 | 5546 | 5547 | 5548 | 5549 | 5550 | 5551 | 5552 |  შემდეგი »  ბოლო »»