1. ამერიკელი დემოკრატები რეკლამას უწევენ ჯონ კერის / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 28 ივლისი. - N173(4902). - 5 გვ.[MFN: 55462]
პერსონალია:  კერი (ჯონ, სენატორი); ბუში ჯორჯ (აშშ პრეზიდენტი); კლინტონი ბილ (აშშ-ის ყოფილი პრეზიდენტი); კარტერი ჯიმი (აშშ ყოფილი პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  წინასაარჩევნო ყრილობა, მხარდაჭერა, პრეზიდენტობის კანდიდატები.
ქართული დესანტი კაბადოკიას იპყრობს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 28 ივლისი. - N173(4902). - 7 გვ.[MFN: 55463]
ანოტაცია:  თურქეთის ქალაქ ურგუპში 10-18 წლის მოჭადრაკეთა ევროპის პირველობის დაწყების შესახებ
პერსონალია:  ჯალაბაძე ნათია (მოჭადრაკე); ლორთქიფანიძე ნოდარ (მოჭადრაკე); რიჟამაძე ფატმან (მოჭადრაკე); შოშიაშვილი ბექა (მოჭადრაკე); ბოკუჩავა მადონა (მოჭადრაკე); პაიჭაძე ლუკა (მოჭადრაკე); ბენიძე დავით (მოჭადრაკე); მელია სალომე (მოჭადრაკე); ფანცულაია ლევან (მოჭადრაკე).
გეოგ.დასახელება:  ურგუპი.
საკვანძო სიტყვები:  შეჯიბრება, სპორტი.
1. ჩრდილოეთ კორეიდან გაქცეული ადამიანები სეულში ჩავიდნენ / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 28 ივლისი. - N173(4902). - 5 გვ.[MFN: 55464]
გეოგ.დასახელება:  სეული; ფხენიანი.
საკვანძო სიტყვები:  კომუნისტური რეჟიმი, ხელისუფლება.
1. ფიდელ კასტრო ჯორჯ ბუშს ცილისწამებაში ადანაშაულებს / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 28 ივლისი. - N173(4902). - 5 გვ.[MFN: 55465]
პერსონალია:  კასტრო ფიდელ (კუბის პრეზიდენტი); ბუში ჯორჯ (აშშ პრეზიდენტი).
თემატიკა:  პოლიტიკა. კუბა.
საკვანძო სიტყვები:  კრიტიკა, სექს-ტურიზმი.
დაშნას და რაპირას ვერ ელევა : ადამიანი დროში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 28 ივლისი. - N173(4902). - 7 გვ.[MFN: 55466]
ანოტაცია:  მოფარიკავე ოლეგ ჩერნიშოვის შესახებ
პერსონალია:  ჩერნიშოვი ოლეგ (მოფარიკავე, თბილისის მერიის ფარიკაობის ოლიმპიური რეზერვის სასპორტო სკოლის მწვრთნელი).
საკვანძო სიტყვები:  შეჯიბრებები, ჯილდო.
განცხადება ღია ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 28 ივლისი. - N173(4902). - 7 გვ.[MFN: 55467]
ანოტაცია:  ქ. თბილისის გლდანი-ნაძალადევის რაიონული გამგეობა ატარებს ღია ტენდერს რაიონის ტერიტორიაზე გზების, მოედნებისა და ტროტუარების მიმდინარე შეკეთებითი სამუშაოების სახელმწიფო შესყიდვაზე
1. გადაშენების პირას მყოფ სახეობათა დნმ-ს გაყინავენ / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 28 ივლისი. - N173(4902). - 5 გვ.[MFN: 55468]
თემატიკა:  მეცნიერება. კლონირება.
საკვანძო სიტყვები:  ცხოველთა სამყარო, გენეტიკა, ინფორმაცია.
ყოველი მხრიდან : პუტინი წინააღმდეგია? : უკომპრომისო ყაიმები : ტაისონი+ლეილა ალი=? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 28 ივლისი. - N173(4902). - 7 გვ.[MFN: 55469]
ანოტაცია:  მსოფლიოს სპორტული მიმოხილვა
პერსონალია:  პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); ტაისონი მაიკ (მოკრივე); ალი ლეილა (მოკრივე).
თემატიკა:  ფეხბურთი. ჭადრაკი. კრივი.
1. გაცრეცილი ფურცლებიდან დანახული წარსული : ჩვენი მემატიანე / რუბრიკას უძღვება ცისანა სიხარულიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 28 ივლისი. - N173(4902). - 6 გვ.[MFN: 55470]
ანოტაცია:  იბეჭდება გაზეთ "საქართველოს რესპუბლიკის" 1918-1919 წლის ნომრებიდან ამოკრეფილი საინტერესო ფაქტები
საკვანძო სიტყვები:  პერიოდული პრესა, პუბლიკაცია, საარქივო ფონდი.
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / მოგვაწოდა ნანი გაფრინდაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 28 ივლისი. - N173(4902). - 8 გვ.[MFN: 55471]
ანოტაცია:  სურათზე: ჭიათურის რაიონის სოფ. ზოდის საშუალო სკოლის ყოფილი მოსწავლეები სკოლის დამთავრების 25 წლისთავზე. 1983 წელი
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5543 | 5544 | 5545 | 5546 | 5547 | 5548 | 5549 | 5550 | 5551 | 5552 | 5553 |  შემდეგი »  ბოლო »»