"იგი, ვინც მიყვარდა დიდი სიყვარულით..." // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 31 ივლისი. - N176(4905). - 1,6 გვ.[MFN: 55583]
ანოტაცია:  მსახიობ თათია ხაინდრავას შემოქმედების შესახებ. სურათზე: თათია ხაინდრავა
პერსონალია:  ხაინდრავა თათია (მსახიობი).
საკვანძო სიტყვები:  თეატრი, სცენა, პოეზია, მჭერმეტყველება, მხატვრული კითხვა.
1. ჯიშკარიანი, ჯუმბერ
გოჩა მალანია - სოხუმელი <<კასკადიორი>>... : თანამემამულე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 31 ივლისი. - N176(4905). - 8 გვ.[MFN: 55584]
გეოგ.დასახელება:  სანკტ-პეტერბურგი.
თემატიკა:  კრიმინალური ქრონიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ძარცვა.
ელექტროსისტემა იმუქრება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 3 ოქტომბერი. - N264 (4643). - 1 გვ.[MFN: 55585]
პერსონალია:  კორბეტი ჯო (საქართველოს სახელმწიფო ენერგოსისტემის დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  ელექტროენერგიის დაზოგვა, ქვესადგურები.
1. "არა აქვს მნიშვნელობა, ოქრო მოვიპოვეთ, ვერცხლი თუ ბრინჯაო, ჩვენ გახარებული ვართ თქვენი წარმატებით და თქვენთან ერთად გამთლიანებულია მთელი საქართველო" : წინ, საქართველო! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 1 სექტემბერი. - N202(4931). - 1 გვ.[MFN: 55586]
ანოტაცია:  საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქისა და ქართველი ოლიმპიური ჩემპიონების შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:  ილია მეორე (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი).
თემატიკა:  საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი. ქართველი სპორტსმენები.
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა, მილოცვა, ოლიმპიური ჩემპიონი, გამარჯვება.
სულ ზემოთ, ზემოთ, მაღლა და მაღლა : ერთი "ჩვეულებრივი" ნაბიჯის ფასი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 1 სექტემბერი. - N202(4931). - 3,4 გვ.[MFN: 55587]
ანოტაცია:  ხულოს რაიონში არსებული სიტაუციისა და მისი გამგებლის ოთარ ცეცხლაძის შესახებ
პერსონალია:  ცეცხლაძე ოთარ (ხულოს გამგებელი).
გეოგ.დასახელება:  აჭარა (ხულო).
თემატიკა:  აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა. საქართველოს მთიანი რეგიონები. გამგებლები.
საკვანძო სიტყვები:  რაიონი, მოსახლეობა, პასუხისმგებლობა, პრობლემა, მისასვლელი გზა, ხე-ტყე, საგზაო პოლიცია, ბაზრობა, მაკონტროლებელი ორგანო, დახმარება.
1. თუ შეხვედრა სტატუსის განსაზღვრას შეეხება... : პრემიერ-მინისტრი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 1 სექტემბერი. - N202(4931). - 1 გვ.[MFN: 55588]
ანოტაცია:  საქარტველოს პრემიერ-მინსტრის, ზურაბ ჟვანიას განცხადება თვითგამოცხადებული სამხრეთ-ოსეთის პრეზიდენტ, ედუარდ კოკოითთან ნეიტრალურ ტერიტორიაზე შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); კოკოითი ედუარდ (თვითგამოცხადებული სამხრეთ ოსეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ქართულ-ოსური კონფლიქტი. საქართველოს პრემიერ-მინისტირი. საქართველოს რეგიონები.
საკვანძო სიტყვები:  სამაჩაბლო, შეხვედრა, რეგიონი.
1. ზურაბ ჟვანია ჭორად მიიჩნევს : პრემიერ-მინსტრი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 1 სექტემბერი. - N202(4931). - 1 გვ.[MFN: 55589]
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველოს პრემიერ-მინსტრი. აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  საკადრო ცვლილება, ჭორი, ინფორმაცია.
1. ელიან კონკრეტულ ნაბიჯებს : კანონმდებლები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 1 სექტემბერი. - N202(4931). - 1 გვ.[MFN: 55590]
ანოტაცია:  კონფლიქტის ზონაში არსებულ ვითარებასთან დაკავშირებით სპეციალური დადგენილების პროექტის შეთავაზების შესახებ
პერსონალია:  ძიძიგური ზვად; კუკავა კახა (პარლამენტარები).
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტი. ქართულ-ოსური კონფლიქტი. საქართველოს რეგიონები.
საკვანძო სიტყვები:  სამაჩაბლო, სამშვიდობო ძალები.
1. ბატიაშვილი, ელბერდ
რას უქადის რუსული იმპერიალიზმი კავკასიას? : თვალსაზრისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 1 სექტემბერი. - N202(4931). - 3,4 გვ.[MFN: 55591]
ანოტაცია:  საქართველო-რუსეთს შორის შექმნილი მძიმე სიტუაციისა და კავკასიური ერთობის, მშვიდობის შესახებ
თემატიკა:  კავკასია. კავკასიური კონფედერაცია. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთი, კავკასიური ომი, კავკასიელი ხალხი, ცხინვალი, კონფლიქტი.
1. ვაშაკიძე, გურამ
შუქი ხეობელთა ფანჯრებში : კონფლიქტის ზონა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 1 სექტემბერი. - N202(4931). - 1 გვ.[MFN: 55592]
ანოტაცია:  პატარა ლიახვის ხეობაში ელექტროენერგიის მიწოდების ახალი წყაროს აშენების შესახებ
პერსონალია:  ნაოჭაშვილი თემო (გორის რაიონის ენერგოკომპანიის დირექტორი).
გეოგ.დასახელება:  პატარა ლიახვის ხეობა.
თემატიკა:  საქართველოს რეგიონები. საქართველოს ენერგეტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ელექტროენერგია, სადენი, ელექტროგადამცემი ხაზი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5555 | 5556 | 5557 | 5558 | 5559 | 5560 | 5561 | 5562 | 5563 | 5564 | 5565 |  შემდეგი »  ბოლო »»