"არა აქვს მნიშვნელობა, ოქრო მოვიპოვეთ, ვერცხლი თუ ბრინჯაო, ჩვენ გახარებული ვართ თქვენი წარმატებით და თქვენთან ერთად გამთლიანებულია მთელი საქართველო" : წინ, საქართველო! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 1 სექტემბერი. - N202(4931). - 1 გვ.[MFN: 55586]
ანოტაცია: საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქისა და ქართველი ოლიმპიური ჩემპიონების შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:ილია მეორე (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი).
სულ ზემოთ, ზემოთ, მაღლა და მაღლა : ერთი "ჩვეულებრივი" ნაბიჯის ფასი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 1 სექტემბერი. - N202(4931). - 3,4 გვ.[MFN: 55587]
ანოტაცია: ხულოს რაიონში არსებული სიტაუციისა და მისი გამგებლის ოთარ ცეცხლაძის შესახებ
თუ შეხვედრა სტატუსის განსაზღვრას შეეხება... : პრემიერ-მინისტრი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 1 სექტემბერი. - N202(4931). - 1 გვ.[MFN: 55588]
ანოტაცია: საქარტველოს პრემიერ-მინსტრის, ზურაბ ჟვანიას განცხადება თვითგამოცხადებული სამხრეთ-ოსეთის პრეზიდენტ, ედუარდ კოკოითთან ნეიტრალურ ტერიტორიაზე შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:ჟვანია ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); კოკოითი ედუარდ (თვითგამოცხადებული სამხრეთ ოსეთის პრეზიდენტი).
რას უქადის რუსული იმპერიალიზმი კავკასიას? : თვალსაზრისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 1 სექტემბერი. - N202(4931). - 3,4 გვ.[MFN: 55591]