ვარსკვლავთცვენა "შემოდგომის თბილისში" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 5 სექტემბერი. - N206 (4935). - 8 გვ.[MFN: 55769]
ანოტაცია:  საერთაშორისო მუსიკალური ფესტივალის "შემოდგომის თბილისი" გამართვის შესახებ
პერსონალია:  კოშნერი მარკუს (დირიჟორი); ფაიდმანი გიორა (მევიოლინე); როჟდესტვენსკი ალექსანდრ (მევიოლინე); ტრეტიაკოვი ვიქტორ (მევიოლინე); კახიძე ვახტანგ (დირიჟორი); კოდანაშვილი ვახტანგ (პიანისტი, საერთაშორისო კონკურსის ლაურეატი).
თემატიკა:  XII საერთაშორისო მუსიკალური ფესტივალი "შემოდგომის თბილისი".
საკვანძო სიტყვები:  სიმფონიური ორკესტრი, კომპოზიცია, თანამშრომლობა, ჟაზ-ტრიო, ხალხური საკრავი, ანსამბლი, კონცერტი.
სამძიმარი - რუსეთის პატრიარქს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 7 სექტემბერი. - N207(4936). - 1 გვ.[MFN: 55770]
პერსონალია:  ილია მეორე (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); ალექსეი მეორე (რუსეთის პატრიარქი).
თემატიკა:  ტერორისტული აქტები ჩრდილოეთ ოსეთში. საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი.
საკვანძო სიტყვები:  ტერაქტი, ტერორისტი, ტრაგედია.
მიმდინარეობს დევნილთა დამატებითი რეგისტრაცია : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 7 სექტემბერი. - N207(4936). - 1 გვ.[MFN: 55771]
პერსონალია:  მეტრეველი ლელა (დევნილთა და განსახლების მინისტრის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  დევნილთა სტატუსი.
1. პუტინი კრიტიკის ქარცეცხლში : ბესლანის მოვლენები რუსულ და მსოფლიო მასმედიაში : ურთიერთსაწინააღმდეგო პოლიტიკა კავკასიაში : ბესლანის გაკვეთილი რუსეთისთვის : ახლა რას მოიმოქმედებს პუტინი? : ძალადობა და რეპრესიები: პუტინი საკუთარ თავს არ ღალატობს : საბჭოური ეპოქის ნოსტალგია ვერ გააერთიანებს დაშლილ ქვეყანას / მოამზადა სიმონ კილაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 7 სექტემბერი. - N207(4936). - 1,2 გვ.[MFN: 55772]
ანოტაცია:  ბესლანში მომხდარი ტერორისტული აქტის შესახებ. სურათზე: ვ. პუტინი
თემატიკა:  რუსეთის პრეზიდენტი. ტერორისტული აქტები ჩრდილოეთ ოსეთში.
საკვანძო სიტყვები:  ტერაქტი, ტერორისტი, დაზარალებული, ჩეჩნეთი, აფხაზეთი, ოსეთი.
აფხაზეთიდან ხმალი გადმოვიტანეთ : ძვირფასი ექსპონატი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 5 სექტემბერი. - N206 (4935). - 3 გვ.[MFN: 55773]
ანოტაცია:  აფხაზეთიდან გადმოტანილი სამუზეუმო ექსპონატის შესახებ
პერსონალია:  კიკნაძე ლევან (საქართველოს უშიშროების სამსახურის აფახეთის მთავარი სამმართველოს უფროსი, გენერალ-მაიორი); ლორთქიფანიძე დავით (სახელმწიფო მუზეუმის დირექტორი).
თემატიკა:  საქართველოს სახელმწიფო მუზეუმი.
საკვანძო სიტყვები:  ისტორიული ღირებულება.
ვინ აირჩევს აფხაზეთის ე.წ. პრეზიდენტს? : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 7 სექტემბერი. - N207(4936). - 2 გვ.[MFN: 55774]
ანოტაცია:  აფხაზეთში მომავალი საპრეზიდენტო არჩევნების შესახებ
პერსონალია:  სმირი სერგეი (ცსკოს თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საპრეზიდენტო არჩევნები აფხაზეთში, 2004 წლის 3 ოქტომბერი.
საკვანძო სიტყვები:  მოსახლეობა, ამომრჩეველი, საარჩევნო კომისია.
თავისას არ იშლიან : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 7 სექტემბერი. - N207(4936). - 2 გვ.[MFN: 55775]
ანოტაცია:  შეიარაღებული ოსების მიერ, ქართველი რობიზონ თინიკაშვილის გატაცების შესახებ
თემატიკა:  ქართულ-ოსური კონფლიქტი. საქართველოს რეგიონები.
საკვანძო სიტყვები:  გატაცება, კონფლიქტის ზონა, სამაჩაბლო.
"არტეკისკენ" ჰერი, ჰერი! : პრეზიდენტის საჩუქარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 7 სექტემბერი. - N207(4936). - 2 გვ.[MFN: 55776]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის მიერ ლიახვისა და ფრენეს ხეობის ბავშვების ყირიმში, "არტეკში" დასასვენებლად გამგზავრების შესახებ
გეოგ.დასახელება:  ყირიმი.
საკვანძო სიტყვები:  დასვენება, ბავშვები.
უბერავდნენ "უცნობი" და "ნიკოლ შოუ" : კონცერტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 5 სექტემბერი. - N206 (4935). - 3 გვ.[MFN: 55777]
ანოტაცია:  შიდა ქართლში შინაგანი ჯარების ქვედანაყოფებისთვის კონცერტის გამართვის შესახებ
პერსონალია:  დავითაია პაპუნა (საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  ქართველი მუსიკოს-შემსრულებლები. ქართული ჯარი.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული ესტრადა, ჯარისკაცი.
სკოლაში დაბრუნებულ მასწავლებლებს სიახლე დახვდათ : ვიდრე სწავლა დაიწყებოდეს... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 7 სექტემბერი. - N207(4936). - 2 გვ.[MFN: 55778]
ანოტაცია:  სკოლის დირექტორების სამეურვეო საბჭოს მიერ არჩევის შესახებ
თემატიკა:  სკოლა საქართველოში. განათლების რეფორმა.
საკვანძო სიტყვები:  დირექტორი, არჩევა, მასწავლებელი, რეფორმა, სამეურვეო საბჭო.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5573 | 5574 | 5575 | 5576 | 5577 | 5578 | 5579 | 5580 | 5581 | 5582 | 5583 |  შემდეგი »  ბოლო »»