მიმდინარეობს დევნილთა დამატებითი რეგისტრაცია : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 7 სექტემბერი. - N207(4936). - 1 გვ.[MFN: 55771]
პერსონალია:მეტრეველი ლელა (დევნილთა და განსახლების მინისტრის მოადგილე).
პუტინი კრიტიკის ქარცეცხლში : ბესლანის მოვლენები რუსულ და მსოფლიო მასმედიაში : ურთიერთსაწინააღმდეგო პოლიტიკა კავკასიაში : ბესლანის გაკვეთილი რუსეთისთვის : ახლა რას მოიმოქმედებს პუტინი? : ძალადობა და რეპრესიები: პუტინი საკუთარ თავს არ ღალატობს : საბჭოური ეპოქის ნოსტალგია ვერ გააერთიანებს დაშლილ ქვეყანას / მოამზადა სიმონ კილაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 7 სექტემბერი. - N207(4936). - 1,2 გვ.[MFN: 55772]
ანოტაცია: ბესლანში მომხდარი ტერორისტული აქტის შესახებ. სურათზე: ვ. პუტინი
აფხაზეთიდან ხმალი გადმოვიტანეთ : ძვირფასი ექსპონატი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 5 სექტემბერი. - N206 (4935). - 3 გვ.[MFN: 55773]
ანოტაცია: აფხაზეთიდან გადმოტანილი სამუზეუმო ექსპონატის შესახებ
პერსონალია:კიკნაძე ლევან (საქართველოს უშიშროების სამსახურის აფახეთის მთავარი სამმართველოს უფროსი, გენერალ-მაიორი); ლორთქიფანიძე დავით (სახელმწიფო მუზეუმის დირექტორი).
სკოლაში დაბრუნებულ მასწავლებლებს სიახლე დახვდათ : ვიდრე სწავლა დაიწყებოდეს... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 7 სექტემბერი. - N207(4936). - 2 გვ.[MFN: 55778]