პაემანი ომონიაზე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 7 გვ.[MFN: 55841 ]
ანოტაცია: ათენში ქართველი ჟურნალისტის შთაბეჭდილებებისა და იქ მყოფ ქართულ დიასპორასთან შეხვედრის შესახებ
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ხუხაშვილი ჯამლეტ ("იმედის" ტელეკომენტატორი); ბეჟანიშვილი შორენა ; ჭონქაძე ნინო (ათენში მყოფი ქართველი მანდილოსნები).
თემატიკა: ზაფხულის ოლიმპიური თამაშები. ათენი - 2004 ათენი. ქართველები უცხოეთში. ქართული დიასპორა საზღვარგარეთ .
საკვანძო სიტყვები: საბერძნეთი, შეხვედრა, სპორტსმენი, გამარჯვება, ოლიმპიადა, სპორტი .
მერიშვილი, დავით
არასანდო "სანდო" : აქციზი? // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 4 გვ.[MFN: 55842 ]
ანოტაცია: ფინანსური პოლიციის მიერ უაქციზო საქონლის ამოღების შესახებ
თემატიკა: კონტრაბანდა. უაქციზო საქონელი .
საკვანძო სიტყვები: აქციზური მარკა, უაქციზო საქონელი, ფინანსური პოლიცია, ტვირთი, დაკავება, გადასახადი, კანონდარღვევა .
ტრაგედია ახალ-ახალ კითხვებს ბადებს / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 5 გვ.[MFN: 55843 ]
ანოტაცია: ბესლანში მომხდარი ტერორისტული აქტის შესახებ
პერსონალია: პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); აუშევი რუსლან (ინგუშეთის ყოფილი პრეზიდენტი); იააპ დე ჰოოფ სჰეფერი (ნატოს გენერალური მდივანი).
გეოგ.დასახელება: ბესლანი .
თემატიკა: ტერორისტული აქტები ჩრდილოეთ ოსეთში .
საკვანძო სიტყვები: ტერორიზმი, მძევალი, ტრაგედია, აფეთქება .
ბოჯგუა, გივი
ფიროსმანი არ მოკვდება : მცირე რეცენზია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 7 გვ.[MFN: 55844 ]
ანოტაცია: ამირან შალიკაშვილის ლექსთა კრებულის "ხილვები ფიროსმანზე" გამოცემის შესახებ
პერსონალია: შალიკაშვილი ამირან (საქართველოს სახალხო არტისტი, პანტიმიმური სცენარების ავტორი, პროფესორი, რეჟისორი); მოლაშხია ზაურ ; ხავთასი ტარიელ (პოეტები).
თემატიკა: ქართველი მსახიობები. ქართველი რეჟისორები. ქართველი პოეტები .
საკვანძო სიტყვები: პროფესიონალი, ხელოვანი, სპექტაკლი, პოეტური მონოლოგი, წიგნი, კრებული, გამოცემა .
ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / მოგვაწოდა მიხეილ ჯორჯიაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 8 გვ.[MFN: 55845 ]
ანოტაცია: სურათზე: თეთრი წყაროს რაიონის სამამულო ომის მონაწილეთა ერთი ჯგუფი რაიონის ხელმძღვანელებთან ერთად. 1975 წლის 9 მაისი
თემატიკა: დიდი სამამულო ომის ქართველი ვეტერანები .
საშემოდგომო განტვირთვა მალე დაიწყება : დედაქალაქი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 8 გვ.[MFN: 55846 ]
ანოტაცია: დედაქალაქში მოზღვავებული ტრანსპორტისაგან კოსტავასა და მელიქიშვილის ქუჩების განტვირთვის შესახებ
პერსონალია: გონაშვილი ზურაბ (ინჟმშენის მეორე სამშენებლო სამმართველოს უფროსის მოადგილე).
თემატიკა: საავტომობილო ტრანსპორტი. საავტომობილო გზების მშენებლობა. საგზაო მოძრაობის წესები .
საკვანძო სიტყვები: მოზღვავებული ტრანსპორტი, მშენებლობა, ქუჩა, მოედანი, პროსპექტი .
აშშ-ში გამოჩნდა ვირუსი, რომელიც ახალშობილებს კლავს / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 5 გვ.[MFN: 55847 ]
თემატიკა: ვირუსული დაავადებები .
საკვანძო სიტყვები: გამოკვლევა, დაავადება, ვირუსი .
რა გასაკვირია, თუ საამიროებში თბილისური ხედები მოგენატრა : ქართველები უცხოეთში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 5 გვ.[MFN: 55848 ]
ანოტაცია: ქართველი მომღერლის თათია ჯაველიძის შესახებ. სურათზე: თათია ჯაველიძე
პერსონალია: ჯაველიძე თათია (ქართველი მომღერალი).
თემატიკა: ქართველი მომღერლები. ქართველები უცხოეთში .
საკვანძო სიტყვები: სიმღერა, მუსიკა, სოლო ალბომი, სტუდია, სტილი, მუსიკა .
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, საქართველოს სახელმწიფო აგრარული უნივერსიტეტი
კარლო გორდეზიანი : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 8 გვ.[MFN: 55849 ]
ანოტაცია: კარლო გორდეზიანის გარდაცვალების გამო. (1950-2004)
პერსონალია: გორდეზიანი კარლო (საქართველოს აგრარული უნივერსიტეტის ფიზიკის კათედრის პროფესორი, მეცნიერი).
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5580 | 5581 | 5582 | 5583 | 5584 | 5585 | 5586 | 5587 | 5588 | 5589 | 5590 | შემდეგი » ბოლო »»