პაემანი ომონიაზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 7 გვ.[MFN: 55841]
ანოტაცია:  ათენში ქართველი ჟურნალისტის შთაბეჭდილებებისა და იქ მყოფ ქართულ დიასპორასთან შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ხუხაშვილი ჯამლეტ ("იმედის" ტელეკომენტატორი); ბეჟანიშვილი შორენა; ჭონქაძე ნინო (ათენში მყოფი ქართველი მანდილოსნები).
თემატიკა:  ზაფხულის ოლიმპიური თამაშები. ათენი - 2004 ათენი. ქართველები უცხოეთში. ქართული დიასპორა საზღვარგარეთ.
საკვანძო სიტყვები:  საბერძნეთი, შეხვედრა, სპორტსმენი, გამარჯვება, ოლიმპიადა, სპორტი.
1. მერიშვილი, დავით
არასანდო "სანდო" : აქციზი? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 4 გვ.[MFN: 55842]
ანოტაცია:  ფინანსური პოლიციის მიერ უაქციზო საქონლის ამოღების შესახებ
თემატიკა:  კონტრაბანდა. უაქციზო საქონელი.
საკვანძო სიტყვები:  აქციზური მარკა, უაქციზო საქონელი, ფინანსური პოლიცია, ტვირთი, დაკავება, გადასახადი, კანონდარღვევა.
1. ტრაგედია ახალ-ახალ კითხვებს ბადებს / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 5 გვ.[MFN: 55843]
ანოტაცია:  ბესლანში მომხდარი ტერორისტული აქტის შესახებ
პერსონალია:  პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); აუშევი რუსლან (ინგუშეთის ყოფილი პრეზიდენტი); იააპ დე ჰოოფ სჰეფერი (ნატოს გენერალური მდივანი).
თემატიკა:  ტერორისტული აქტები ჩრდილოეთ ოსეთში.
საკვანძო სიტყვები:  ტერორიზმი, მძევალი, ტრაგედია, აფეთქება.
ფიროსმანი არ მოკვდება : მცირე რეცენზია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 7 გვ.[MFN: 55844]
ანოტაცია:  ამირან შალიკაშვილის ლექსთა კრებულის "ხილვები ფიროსმანზე" გამოცემის შესახებ
პერსონალია:  შალიკაშვილი ამირან (საქართველოს სახალხო არტისტი, პანტიმიმური სცენარების ავტორი, პროფესორი, რეჟისორი); მოლაშხია ზაურ; ხავთასი ტარიელ (პოეტები).
თემატიკა:  ქართველი მსახიობები. ქართველი რეჟისორები. ქართველი პოეტები.
საკვანძო სიტყვები:  პროფესიონალი, ხელოვანი, სპექტაკლი, პოეტური მონოლოგი, წიგნი, კრებული, გამოცემა.
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / მოგვაწოდა მიხეილ ჯორჯიაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 8 გვ.[MFN: 55845]
ანოტაცია:  სურათზე: თეთრი წყაროს რაიონის სამამულო ომის მონაწილეთა ერთი ჯგუფი რაიონის ხელმძღვანელებთან ერთად. 1975 წლის 9 მაისი
თემატიკა:  დიდი სამამულო ომის ქართველი ვეტერანები.
საშემოდგომო განტვირთვა მალე დაიწყება : დედაქალაქი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 8 გვ.[MFN: 55846]
ანოტაცია:  დედაქალაქში მოზღვავებული ტრანსპორტისაგან კოსტავასა და მელიქიშვილის ქუჩების განტვირთვის შესახებ
პერსონალია:  გონაშვილი ზურაბ (ინჟმშენის მეორე სამშენებლო სამმართველოს უფროსის მოადგილე).
თემატიკა:  საავტომობილო ტრანსპორტი. საავტომობილო გზების მშენებლობა. საგზაო მოძრაობის წესები.
საკვანძო სიტყვები:  მოზღვავებული ტრანსპორტი, მშენებლობა, ქუჩა, მოედანი, პროსპექტი.
1. აშშ-ში გამოჩნდა ვირუსი, რომელიც ახალშობილებს კლავს / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 5 გვ.[MFN: 55847]
თემატიკა:  ვირუსული დაავადებები.
საკვანძო სიტყვები:  გამოკვლევა, დაავადება, ვირუსი.
რა გასაკვირია, თუ საამიროებში თბილისური ხედები მოგენატრა : ქართველები უცხოეთში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 5 გვ.[MFN: 55848]
ანოტაცია:  ქართველი მომღერლის თათია ჯაველიძის შესახებ. სურათზე: თათია ჯაველიძე
პერსონალია:  ჯაველიძე თათია (ქართველი მომღერალი).
თემატიკა:  ქართველი მომღერლები. ქართველები უცხოეთში.
საკვანძო სიტყვები:  სიმღერა, მუსიკა, სოლო ალბომი, სტუდია, სტილი, მუსიკა.
1. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, საქართველოს სახელმწიფო აგრარული უნივერსიტეტი
კარლო გორდეზიანი : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 8 გვ.[MFN: 55849]
ანოტაცია:  კარლო გორდეზიანის გარდაცვალების გამო. (1950-2004)
პერსონალია:  გორდეზიანი კარლო (საქართველოს აგრარული უნივერსიტეტის ფიზიკის კათედრის პროფესორი, მეცნიერი).
1. სს ოფთალმოლოგიისა და ნევროლოგიის ეროვნული ცენტრი და სახელმწიფო სამედიცინო აკადემიის ოფთალმოლოგიის კათედრის თანამშრომლები