1. სს ოფთალმოლოგიისა და ნევროლოგიის ეროვნული ცენტრი და სახელმწიფო სამედიცინო აკადემიის ოფთალმოლოგიის კათედრის თანამშრომლები
ეთერ ჭყონია : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 8 გვ.[MFN: 55850]
ანოტაცია:  ეთერ ჭყონიას გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  ჭყონია ეთერ (მეცნიერი, კლინიცისტი).
თემატიკა:  ქართველი მეცნიერები. ქართველი ექიმები.
დროშაზე ელჩების ხელმოწერაა : მესამე სექტორი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 5 გვ.[MFN: 55851]
ანოტაცია:  საერთაშორისო საზოგადოება "მშვიდობის მედროშის" მიერ მეორე მსოფლიო ომის დაწყების 65-ე წლისთავის აღნიშვნის შესახებ
პერსონალია:  ღვინიაშვილი ევგენი (საერთაშორისო საზოგადოება "მშვიდობის მედროშის" პრეზიდენტი); ჭიაბერაშვილი ზურაბ (თბილისის მერი); ხეთაგური მზია (პოეტი); ილია მეორე (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); ალექსი მეორე (რუსეთის პატრიარქი).
თემატიკა:  საერთაშორისო საზოგადოება "მშვიდობის მედროშე".
1. მონტაჟსპეცმშენის კოლექტივი
ნოდარ ჯახუტაშვილი : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 8 გვ.[MFN: 55852]
ანოტაცია:  ნოდარ ჯახუტაშვილის გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  ჯახუტაშვილი ნოდარ (ინჟინერი).
1. ედიშერაშვილი, მაია
ორი ერის მეგობრობის მეხოტბე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 8 გვ.[MFN: 55853]
ანოტაცია:  ქართველი ებრაელის დოდო ხუხაშვილის პოეზიის შესახებ
პერსონალია:  ხუხაშვილი დოდო (პოეტი, ეროვნული აკადემიის საპატიო წევრი); რამიშვილი ლადო (საქართველოს ეროვნული აკადემიის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ქართველი ებრაელები. საქართველო-ისრაელის კულტურული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა, პოეზია, მეგობრობა, სამშობლო, ლექსი.
ალენის ვენდეტა... 22 წლის შემდეგ : წინ, საქართველო! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 სექტემბერი. - N209(4938). - 1,7 გვ.[MFN: 55854]
ანოტაცია:  საქართველოს ფეხბურთელთა ნაკრების მიერ ალბანეთის გუნდისთვის მოგების შესახებ
პერსონალია:  ჟირესი ალენ (საქართველოს ნაკრების მწვრთნელი).
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა, ჩემპიონატი, მოგება, გუნდი.
1. მიხეილ სააკაშვილი საქართველოს სახელით მადლობას უხდის გათავისუფლებულ ჟურნალისტებს : პრეზიდენტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 სექტემბერი. - N209(4938). - 1 გვ.[MFN: 55855]
ანოტაცია:  4 სექტემბერს ბესლანში დაკავებული ქართველი ჟურნალისტების გათავისუფლების შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ლეჟავა ნანა; თეთვაძე ლევან (ტელეკომპანია "რუსთავი-2"-ის გადამღები ჯგუფი).
გეოგ.დასახელება:  ბესლანი.
თემატიკა:  ქართველი ჟურნალისტები. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები. ტერორისტული აქტები ჩრდილოეთ ოსეთში.
საკვანძო სიტყვები:  დაკავება, გათავისუფლება, ობიექტური ინფორმაცია.
პრეზიდენტს ახალი მრჩეველი ჰყავს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 სექტემბერი. - N209(4938). - 1 გვ.[MFN: 55856]
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ახალკაცი მეგი (პრეზიდენტის მრჩეველი მასმედიასთან ურთიერთობის საკითხებში).
რაიონის პოლიციას სასამართლოში უჩივის : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 სექტემბერი. - N209(4938). - 1 გვ.[MFN: 55857]
ანოტაცია:  იმერეთში პრეზიდენტის რწმუნებულის, დავით მუმლაძის მიერ შს ზესტაფონის რაიონული განყოფილების მიერ სილიკომანგანუმის ნარჩენების მოპოვებაზე ცნობების უკანონო გაცემაში დადანაშაულებისა და ამ ცნობების გაუქმების მოთხოვნის შესახებ
პერსონალია:  მუმლაძე დავით (პრეზიდენტის რწმუნებული იმერეთში).
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტის სახელმწიფო რწმუნებულები.
საკვანძო სიტყვები:  სარჩელი, ცნობა, გაუქმება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5581 | 5582 | 5583 | 5584 | 5585 | 5586 | 5587 | 5588 | 5589 | 5590 | 5591 |  შემდეგი »  ბოლო »»