სს ოფთალმოლოგიისა და ნევროლოგიის ეროვნული ცენტრი და სახელმწიფო სამედიცინო აკადემიის ოფთალმოლოგიის კათედრის თანამშრომლები
ეთერ ჭყონია : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 8 გვ.[MFN: 55850 ]
ანოტაცია: ეთერ ჭყონიას გარდაცვალების გამო
პერსონალია: ჭყონია ეთერ (მეცნიერი, კლინიცისტი).
თემატიკა: ქართველი მეცნიერები. ქართველი ექიმები .
დროშაზე ელჩების ხელმოწერაა : მესამე სექტორი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 5 გვ.[MFN: 55851 ]
ანოტაცია: საერთაშორისო საზოგადოება "მშვიდობის მედროშის" მიერ მეორე მსოფლიო ომის დაწყების 65-ე წლისთავის აღნიშვნის შესახებ
პერსონალია: ღვინიაშვილი ევგენი (საერთაშორისო საზოგადოება "მშვიდობის მედროშის" პრეზიდენტი); ჭიაბერაშვილი ზურაბ (თბილისის მერი); ხეთაგური მზია (პოეტი); ილია მეორე (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); ალექსი მეორე (რუსეთის პატრიარქი).
თემატიკა: საერთაშორისო საზოგადოება "მშვიდობის მედროშე" .
მონტაჟსპეცმშენის კოლექტივი
ნოდარ ჯახუტაშვილი : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 8 გვ.[MFN: 55852 ]
ანოტაცია: ნოდარ ჯახუტაშვილის გარდაცვალების გამო
პერსონალია: ჯახუტაშვილი ნოდარ (ინჟინერი).
ედიშერაშვილი, მაია
ორი ერის მეგობრობის მეხოტბე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 8 სექტემბერი. - N208 (4937). - 8 გვ.[MFN: 55853 ]
ანოტაცია: ქართველი ებრაელის დოდო ხუხაშვილის პოეზიის შესახებ
პერსონალია: ხუხაშვილი დოდო (პოეტი, ეროვნული აკადემიის საპატიო წევრი); რამიშვილი ლადო (საქართველოს ეროვნული აკადემიის პრეზიდენტი).
თემატიკა: ქართველი ებრაელები. საქართველო-ისრაელის კულტურული ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: შეხვედრა, პოეზია, მეგობრობა, სამშობლო, ლექსი .
ალენის ვენდეტა... 22 წლის შემდეგ : წინ, საქართველო! // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 9 სექტემბერი. - N209(4938). - 1,7 გვ.[MFN: 55854 ]
ანოტაცია: საქართველოს ფეხბურთელთა ნაკრების მიერ ალბანეთის გუნდისთვის მოგების შესახებ
პერსონალია: ჟირესი ალენ (საქართველოს ნაკრების მწვრთნელი).
საკვანძო სიტყვები: შეხვედრა, ჩემპიონატი, მოგება, გუნდი .
მიხეილ სააკაშვილი საქართველოს სახელით მადლობას უხდის გათავისუფლებულ ჟურნალისტებს : პრეზიდენტი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 9 სექტემბერი. - N209(4938). - 1 გვ.[MFN: 55855 ]
ანოტაცია: 4 სექტემბერს ბესლანში დაკავებული ქართველი ჟურნალისტების გათავისუფლების შესახებ
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ლეჟავა ნანა ; თეთვაძე ლევან (ტელეკომპანია "რუსთავი-2"-ის გადამღები ჯგუფი).
გეოგ.დასახელება: ბესლანი .
თემატიკა: ქართველი ჟურნალისტები. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები. ტერორისტული აქტები ჩრდილოეთ ოსეთში .
საკვანძო სიტყვები: დაკავება, გათავისუფლება, ობიექტური ინფორმაცია .
პრეზიდენტს ახალი მრჩეველი ჰყავს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 9 სექტემბერი. - N209(4938). - 1 გვ.[MFN: 55856 ]
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ახალკაცი მეგი (პრეზიდენტის მრჩეველი მასმედიასთან ურთიერთობის საკითხებში).
რაიონის პოლიციას სასამართლოში უჩივის : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 9 სექტემბერი. - N209(4938). - 1 გვ.[MFN: 55857 ]
ანოტაცია: იმერეთში პრეზიდენტის რწმუნებულის, დავით მუმლაძის მიერ შს ზესტაფონის რაიონული განყოფილების მიერ სილიკომანგანუმის ნარჩენების მოპოვებაზე ცნობების უკანონო გაცემაში დადანაშაულებისა და ამ ცნობების გაუქმების მოთხოვნის შესახებ
პერსონალია: მუმლაძე დავით (პრეზიდენტის რწმუნებული იმერეთში).
თემატიკა: საქართველოს პრეზიდენტის სახელმწიფო რწმუნებულები .
საკვანძო სიტყვები: სარჩელი, ცნობა, გაუქმება .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5581 | 5582 | 5583 | 5584 | 5585 | 5586 | 5587 | 5588 | 5589 | 5590 | 5591 | შემდეგი » ბოლო »»