"მომავლის დირიჟორი", "კლეცმერის მეფე" და ... "სულიკო" : ფესტივალი - "შემოდგომის თბილისი" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 სექტემბერი. - N209(4938). - 8 გვ.[MFN: 55887]
ანოტაცია:  ფესტივალ "შემოდგომის თბილისის" შესახებ. სურათზე:მარკუს პოშნერი, გიორა ფაიდმანი
პერსონალია:  პოშნერი მარკუს (გერმანელი დირიჟორი); ფაიდმანი გიორა (კლარნეტისტი).
თემატიკა:  ფესტივალი - "შემოდგომის თბილისი".
საკვანძო სიტყვები:  ორკესტრი, საღამო, კონცერტი, მუსიკა.
1. გოგონას სანდრა დაარქვეს : გიხაროდენ! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 სექტემბერი. - N209(4938). - 8 გვ.[MFN: 55888]
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 სექტემბერი. - N209(4938). - 8 გვ.[MFN: 55889]
პერსონალია:  ჭელიძე ვაჟა; ტატიშვილი გიორგი; ავალიშვილი გია; კურატაშვილი ნაზიკო.
1. საქართველოს ენერგეტიკის სამინისტროს სატენდერო კომისია
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 სექტემბერი. - N209(4938). - 6 გვ.[MFN: 55890]
ანოტაცია:  საქართველოს ენერგეტიკის სამინისტრო აცხადებს ღია ტენდერს ენერგოგადამცემ ხაზებზე გადაუდებელი სარეაბილიტაციო და სამშენებლო სამუშაოებისა და აღრიცხვიანობის მოწესრიგებაზე
უზენაესი სასამართლო - დაჩაგრულთა ბოლო იმედი : ფიცი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 სექტემბერი. - N210(4939). - 1 გვ.[MFN: 55891]
ანოტაცია:  უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის, კოტე კემულარიას ფიცის დადების ცერემონიის შესახებ
პერსონალია:  კემულარია კოტე (უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ქართველი მოსამართლეები. საქართველოს პრეზიდენტი.
საკვანძო სიტყვები:  კანონი, სამართალი, საზოგადოებრივი აზრი.
1. პრემიერ-მინისტრი ელექტროენერგიით უწყვეტ მომარაგებას ითხოვს : ეკონომიკა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 სექტემბერი. - N210(4939). - 1 გვ.[MFN: 55892]
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); გილაური ნიკა (ენერგეტიკის მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველოს ენერგეტიკა. საქართველოს პრემიერ-მინისტრი.
საკვანძო სიტყვები:  ელექტროენერგია, გრაფიკი, მოსახლეობა.
1. უსია, ალფონსო
კოშმარის შესახებ : გაჩაღებულია ომი, თავისუფალი სამყარო კი დიდსულოვნად იღებს თავის ტერიტორიაზე ტერორისტთა დაჯგუფებებს : ვინ არის დამნაშავე? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 სექტემბერი. - N210(4939). - 1 გვ.[MFN: 55893]
ანოტაცია:  საერთაშორისო ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  ტერორისტი, ტრაგედია, მძევალი.
1. თუ ახლა ვერ გავიმარჯვებთ, ჩვენი და ჩვენი ქვეყნის აწყმო და მომავალი კვლავ დიდი კითხვის ნიშნის ქვეშ დადგება : (დასასრული იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 სექტემბერი. - N210(4939). - 3,4 გვ.[MFN: 55894]
ანოტაცია:  ქართველი და ოსი ხალხის მეგობრობისა და ურთიერთპატივისცემის შესახებ
პერსონალია:  ცხოვრებოვი ვახტანგ (საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ცხინვალის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის ყოფილი დირექტორის მოადგილე); ჩიბიროვი ლუდვიგ (ისტორიკოსი); რუხაძე ჯულიეტა (ისტორიკოსი); ბენდუქიძე ავთანდილ (მათემატიკოსი); გაგლოევა ზინაიდა (საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ცხინვალის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის პროფესორი); გაგლოევი ხასბი (პროკურორი); ღამბაშიძე გივი (საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის კავკასიის ქვეყნებთან სამეცნიერო თანამშრომლობის კომისიის წევრი).
თემატიკა:  ქართულ-ოსური კონფლიქტი. საქართველო-ოსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  მეგობრობა, ურთიერთგაგება, ოსური ინტელიგენცია, ცხინვალი, რუსეთი, დაპირისრირება, ნათესაური კავშირი, კოლეგა, თანამშრომლობა.
სავიზო რეჟიმი გამარტივდა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 სექტემბერი. - N210(4939). - 1 გვ.[MFN: 55895]
ანოტაცია:  საქართველოს ტერიტორიაზე შემომსვლელთათვის სავიზო რეჟიმის გამარტივების შესახებ
თემატიკა:  სავიზო რეჟიმი.
საკვანძო სიტყვები:  ვიზა, ტურისტი.
ნანა ლეჟავას მოწამვლის ნიშნები აღმოაჩნდა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 სექტემბერი. - N210(4939). - 1 გვ.[MFN: 55896]
ანოტაცია:  ტელეკომპანია "რუსთავი-2"-ის ჟურნალისტ, ნანა ლეჟავას ვლადიკავკაზის საგამოძიებო იზოლატორში მოწამვლის შესახებ
პერსონალია:  ლეჟავა ნანა (ტელეკომპანია "რუსთავი-2"-ის ჟურნალისტი); ლეჟავა გელა (ნარკოლოგიური სამეცნიერო კვლევითი ინსტიტუტის სამეთვალყურეო საბჭოს ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები:  პრესკონფერენცია, გამოკვლევა, ანალიზი, დიაგნოზი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5585 | 5586 | 5587 | 5588 | 5589 | 5590 | 5591 | 5592 | 5593 | 5594 | 5595 |  შემდეგი »  ბოლო »»