რეზო ჭანიშვილი: ხალხური ქორეოგრაფიის კლასიკურ ნიმუშებს ზედმეტი მოძრაობაც კი ვნებს : კომპეტენტური აზრი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 სექტემბერი. - N210(4939). - 5 გვ.[MFN: 55914]
ანოტაცია:  ქართული ხალხური ქორეოგრაფიული ლექსიკის შესახებ
პერსონალია:  ჭანიშვილი რეზო (ქორეოგრაფი).
თემატიკა:  ქართველი ქორეოგრაფები. ქართველი მოცეკვავეები.
საკვანძო სიტყვები:  ხელოვნება, პლასტიკა, კომპოზიცია, ფოლკლორი.
ჭრელა-ჭრულა : ბობი ფიშერის დეპორტაცია შეჩერებულია : მძლეოსანი, ფეხბურთელი და ... მოძალადე : ახალი თილისმა - უკრაინელი და ვეფხვი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 სექტემბერი. - N210(4939). - 7 გვ.[MFN: 55915]
ანოტაცია:  მსოფლიო სპორტული მიმოხილვა
პერსონალია:  ფიშერი ბობი (ამერიკელი მოჭადრაკე); ჩუკი ფაუდ (ფრანგი მძლეოსანი).
საკვანძო სიტყვები:  სასამართლო, სარჩელი, დისკვალიფიკაცია, ჩემპიონატი.
1. გუჯაბიძე, გელა
"ოლიმპი" - მომავალი ოლიმპიელებისთვის! : სპორტული ბაზები - ყველგან! / ესაუბრა შალვა ქირია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 სექტემბერი. - N210(4939). - 7 გვ.[MFN: 55916]
ანოტაცია:  სპორტული კომპლექს "ოლიმპის" შესახებ
პერსონალია:  გუჯაბიძე გელა ("ოლიმპის" მოზარდთა და ბავშვთა საფეხბურთო აკადემიის აღმასრულებელი დირექტორი); იუჰანსონი ლენარტ (უეფას პრეზიდენტი); დოლიძე ნიკა ("ოლიმპის" დირექტორი); ჯანელიძე ჯონი (მწვრთნელი); ჭეიშვილი შოთა (მწვრთნელი); ლორთქიფანიძე თემურ (მწვრთნელი).
თემატიკა:  სპორტულ-გამაჯანსაღებელი კომპლექსები.
საკვანძო სიტყვები:  სწავლა, სპორტული კომპლექსი, სტადიონი, საცურაო ავზი.
1. კოფი ანანი რუსეთის მიერ გაკეთებულმა განცხადებამ შეაშფოთა / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 სექტემბერი. - N210(4939). - 5 გვ.[MFN: 55917]
პერსონალია:  ანანი კოფი (გაეროს გენერალური მდივანი); ალევსკი იური (რუსეთის არმიის გენერალური უფროსი); ფელგენგაუერი პაველ (რუსი ანალიტიკოსი).
საკვანძო სიტყვები:  ტერორიზმი, სამართლის ნორმები, ბესლანი, ტერორისტული აქტი, განცხადება, აშშ.
1. ჭიაურელი, ვაჟა
ღმერთმა ყველაფერი ნაადრევად არგუნა : ხსოვნა გულისა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 სექტემბერი. - N210(4939). - 7 გვ.[MFN: 55918]
ანოტაცია:  ქართველი სპორტსმენის ვახტანგ რეხვიაშვილის გახსენება და მისი სპორტული კარიერის შესახებ
პერსონალია:  რეხვიაშვილი ვახტანგ (ფეხბურთელი).
საკვანძო სიტყვები:  მატჩი, თამაში, სპორტული კარიერა, შეხვედრა, ჯილდო.
1. ფხენიანი სეულს ადანაშაულებს / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 სექტემბერი. - N210(4939). - 5 გვ.[MFN: 55919]
ანოტაცია:  ბირთვული შეიარაღების თავიდან აცილების გამო
თემატიკა:  სამხრეთ კორეა. ფხენიანი.
საკვანძო სიტყვები:  ექსპერიმენტი, ურანი, ბირთვული იარაღი.
1. აფეთქება ინდონეზიაში - არის მსხვერპლი / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 სექტემბერი. - N210(4939). - 5 გვ.[MFN: 55920]
ანოტაცია:  ინდონეზიის დედაქალაქ ჯაკარტში, ავსტრალიის საელჩოსთან მომხდარი აფეთქების შესახებ
თემატიკა:  ინდონეზია.
საკვანძო სიტყვები:  საელჩოს შენობა, დაცვის მუშაკი, ისლამური დაჯგუფება.
1. ნადია გოგოძე-სეფერთელაძისა : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 სექტემბერი. - N210(4939). - 8 გვ.[MFN: 55921]
ანოტაცია:  ნადია გოგოძე-სეფერთელაძის გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  გოგოძე-სეფერთელაძე ნადია (პედაგოგი).
1. გრიგალი თავს დაატყდა კარიბის ზღის აუზის ქვეყნებს / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 სექტემბერი. - N210(4939). - 5 გვ.[MFN: 55922]
საკვანძო სიტყვები:  ელექტროგადამცემი ხაზი, ქარის სიჩქარე, იამაიკა, სკოლა.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 სექტემბერი. - N210(4939). - 8 გვ.[MFN: 55923]
პერსონალია:  ავალიშვილი გია; ცაგარელი ოთარ; სეფერთელაძე ნადია; გერაძე გიორგი; ღვინიანიძე-მინაშვილი ვენერა; მჭედლიშვილი ნინო; კურატაშვილი ნაზი; ბერუჩაშვილი ნოდარ.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5588 | 5589 | 5590 | 5591 | 5592 | 5593 | 5594 | 5595 | 5596 | 5597 | 5598 |  შემდეგი »  ბოლო »»