<<მოკლემეტრაჟიანი>> პრემიერების მოლოდინში : ახალი სეზონი: გეგმები, ფიქრები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 19 სექტემბერი. - N218(4947). - 8 გვ.[MFN: 56209 ]
ანოტაცია: "თეატრალურ სარდაფში" ახალი თეატრალური სეზონის გახსნის შესახებ
პერსონალია: ჯანელიძე ნანა (ჟურნალისტი); ეგაძე ოთარ (ჟურნალისტი); წულაძე ლევან (რეჟისორი); ბუაძე თათია (მსახიობი); კალატოზიშვილი ნანა (მსახიობი); ნინუა ნინო (მსახიობი); სოლოღაშვილი არჩილ (მსახიობი); სხირტლაძე დუტა (მსახიობი); ონიანი ონისე (მსახიობი).
თემატიკა: ქართული თეატრი. ქართველი მსახიობები .
საკვანძო სიტყვები: სპექტაკლი, სცენა, მაყურებელი, უჩვეულო სანახაობა .
რეფორმა, როგორც ჟანგბადი : განათლება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 18 სექტემბერი. - N217 (4946). - 4 გვ.[MFN: 56210 ]
ანოტაცია: განათლების სისტემაში მიმდინარე გარდაქმნების შესახებ
პერსონალია: ბოგველი ბესიკ (პედაგოგთა პროფესიული კავშირის "იმედის" თავმჯდომარე).
თემატიკა: განათლების რეფორმა .
საკვანძო სიტყვები: სისტემა, კანონპროექტი, მოსწავლე, მშობელი, პედაგოგი .
ფატიმა თედეევის სიხარული : გიხაროდენ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 19 სექტემბერი. - N218(4947). - 8 გვ.[MFN: 56211 ]
ტრადიციულ კვირეულზე კვლავ ელეგანტურობა გამოიკვეთა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 19 სექტემბერი. - N218(4947). - 8 გვ.[MFN: 56212 ]
პერსონალია: დიორი კრისტიან (დიზაინერი); რაბანი პაკო (დიზაინერი); ლორანი ივ სენ (დიზაინერი); რიჩი ნინა (დიზაინერი); გოტიე ჟან პოლ (დიზაინერი).
საკვანძო სიტყვები: მოდელი, კოლექცია, კლასიკური სტილი .
ბჟეზინსკი, ზბიგნევ
მოსკოველი მუსოლინი : 20 სექტემბერი, 2004 წელი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 21 სექტემბერი. - N219 (4948)_. - 7 გვ.[MFN: 56213 ]
ანოტაცია: რუსეთში მიმდინარე პროცესების შესახებ
თემატიკა: რუსეთი. რუსეთის პრეზიდენტი .
საკვანძო სიტყვები: პუტინის რეჟიმი, ბიუროკრატია, ოლიგარქი, მაფია .
შემოწირულობებით შენდება : რაიონი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 18 სექტემბერი. - N217 (4946). - 4 გვ.[MFN: 56214 ]
ანოტაცია: დედოფლისწყაროში ღვთისმშობლის მიძინების ეკლესიის მშენებლობის შესახებ
გეოგ.დასახელება: დედოფლისწყარო .
თემატიკა: ეკლესია-მონასტრების მშენებლობა საქართველოში .
ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 19 სექტემბერი. - N218(4947). - 8 გვ.[MFN: 56215 ]
პერსონალია: მოსეშვილი-ბუხნიკაშვილი ნელი ; სარალიძე პოლინა .
<<სხვა ვერ აგიგებს ლამაზ სასახლეს...>> : ადამიანი დროში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 19 სექტემბერი. - N218(4947). - 3 გვ.[MFN: 56216 ]
ანოტაცია: ნიკა ცხაკაიას ცხოვრებისა და მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია: ცხაკაია ნიკა (ინჟინერ-გამომგონებელი, აკადემიკოსი).
საკვანძო სიტყვები: კომპანია, ოჯახი, ბიოგრაფია .
ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / მოგვაწოდა გიორგი კუდარავამ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 21 სექტემბერი. - N219 (4948)_. - 8 გვ.[MFN: 56217 ]
ანოტაცია: სურათზე: ნიკოლოზ გველესიანი, კარლო ბერაძე, ვარლამ ჯიქია, შოთა მარაქველიძე, ვასილ კუდარავა. 1934 წელი, ივლისი, ზესტაფონი
პერსონალია: გველესიანი ნიკოლოზ ; ბერაძე კარლო ; ჯიქია ვარლამ ; მარაქველიძე შოთა ; კუდარავა ვასილ .
მამა გავხდი, მამა! : გიხაროდენ! // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 21 სექტემბერი. - N219 (4948)_. - 8 გვ.[MFN: 56218 ]
პერსონალია: ძნელაძე ვახტანგ .
საკვანძო სიტყვები: მილოცვა, დაბადება .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5617 | 5618 | 5619 | 5620 | 5621 | 5622 | 5623 | 5624 | 5625 | 5626 | 5627 | შემდეგი » ბოლო »»