გიორგი ჩხაიძის ფენომენი : კიდევ ერთი ქართველი გინესის წიგნში : სარეკორდო ასპარეზობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 3 ოქტომბერი. - N264 (4643). - 8 გვ.[MFN: 56289]
ანოტაცია:  გიორგი ჩხაიძის მიერ ნებისმიერ 9 ნიშნა რიცხვის ნებისმიერ 9 ნიშნა რიცხვზე ზეპირ გამრავლებაში რეკორდის მოხსნის შესახებ. სურათზე: გ. ჩხაიძე
პერსონალია:  ჩხაიძე გიორგი (რეკორდსმენი).
თემატიკა:  გინესის რეკორდსმენები.
1. სამი ეტაპი, რომლებმაც უნდა მოაწესრიგოს კონფლიქტები : გაეროს ტრიბუნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 სექტემბერი. - N221(4950). - 1 გვ.[MFN: 56290]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის ნიე-იორკში, გაეროს 59-ე სესიაზე გაკეთებული განცხადებების შესახებ. სურათზე: მ. სააკაშვილი
გეოგ.დასახელება:  ნიუ-იორკი.
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტი. გაერთიანებული ერების ორგანიზაცია. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები. საქართველოს საგარეო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  განცხადება, გეგმა, მართლწესრიგი, უშიშროება, ტერორიზმი, თანამშრომლობა.
1. იფიქრე იმაზე, რომ ღმერთმა შენ დაგაკისრა ხვალინდელი დღის შექმნა : სწავლა სიკვდიმდე შენია : მასწავლებლის ლოცვა-ვედრება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 სექტემბერი. - N220(4949). - 1,8 გვ.[MFN: 56291]
ანოტაცია:  იბეჭდება ჩილელი მწერლის გაბრიელა მისტრალის ორი პატარა ნაწარმოების მანანა გიგინეიშვილისეული თარგმანი
პერსონალია:  მისტრალი გაბრიელა (ჩილელი მწერალი); გიგინეიშვილი მანანა (მთარგმნელი).
თემატიკა:  ლიტერატურა. ჩილელი მწერლები.
საკვანძო სიტყვები:  კრებული, ნობელის პრემია.
1. პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი დღეს თბილისში დაბრუნდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 16 მაისი. - N111 (4840). - 1 გვ.[MFN: 56292]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის რუმინეთში ვიზიტის შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  ვიზიტი, მოხსენება.
მინისტრმა უკან დაიხია : პრესკონფერენცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 16 მაისი. - N111 (4840). - 1 გვ.[MFN: 56293]
ანოტაცია:  განათლების სისტემის რეფორმასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ლომაია ალექსანდრე (განათლების მინისტრი).
თემატიკა:  განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი. განათლების რეფორმა.
საკვანძო სიტყვები:  ლეიბორისტული პარტია, თანამდებობა, დაპირისპირება, სასკოლო პროგრამა, რელიგია, სწავლება.
ესტონეთი მხარს გვიჭერს : პრეზიდენტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 სექტემბერი. - N221(4950). - 1 გვ.[MFN: 56294]
ანოტაცია:  ნიუ-იორკში საქართველოსა და ესტონეთის პრეზიდენტების შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:  რიუიტელი არნოლდ (ესტონეთის პრეზიდენტი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტი. ესტონეთის პრეზიდენტი.
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა, განცხადება, მხარდაჭერა, რეფორმა.
1. გაფრინდაშვილი-კაპანაძე, მარგალიტა
დაბადებულა ბიჭი დავითიც! : გიხაროდენ! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 16 მაისი. - N111 (4840). - 1 გვ.[MFN: 56295]
პერსონალია:  აბესაძე გიორგი; კაპანაძე ანეტა.
თემატიკა:  ახალშობილები.
ვარდი უეკლოდ ვის მოუკრეფია : თვალსაწიერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 16 მაისი. - N111 (4840). - 1,2 გვ.[MFN: 56296]
ანოტაცია:  აჭარაში მიმდინარე პროცესების შესახებ
პერსონალია:  ბერძენიშვილი დავით (რესპუბლიკური პარტიის ლიდერი); სურმანიძე დავით (დემოკრატიული პარტიის ლილერი).
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები საქართველოში. აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა.
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები, ერთიანი ბლოკი, აფხაზეთი, ოსეთი, პოლიტიკა, კონფლიქტი.
რუსეთი საერთაშორისო ნორმებს არღვევს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 სექტემბერი. - N221(4950). - 1 გვ.[MFN: 56297]
ანოტაცია:  საქართველოს მოქალაქეების რუსეთის ტერიტორიაზე არშეშვების გამო
პერსონალია:  სამადაშვილი სალომე (პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  სხდომა, სასაზღვრო პუნქტი.
თანამშრომლობის შემდგომი განვითარება-გაფართებისთვის : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 სექტემბერი. - N220(4949). - 1 გვ.[MFN: 56298]
ანოტაცია:  საქართველოსა და ამერიკას შორის თავდაცვისა და უშიშროების სფეროებში თანმშრომლობის შემდგომი განვითარება-გაფართოების შესახებ
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); პაიფერი სტივენ (ამერიკული დელეგაციის ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები:  ერაყი, სამშვიდობო მისია, ქართველი სამხედროები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5625 | 5626 | 5627 | 5628 | 5629 | 5630 | 5631 | 5632 | 5633 | 5634 | 5635 |  შემდეგი »  ბოლო »»