გიორგი ჩხაიძის ფენომენი : კიდევ ერთი ქართველი გინესის წიგნში : სარეკორდო ასპარეზობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 3 ოქტომბერი. - N264 (4643). - 8 გვ.[MFN: 56289]
ანოტაცია: გიორგი ჩხაიძის მიერ ნებისმიერ 9 ნიშნა რიცხვის ნებისმიერ 9 ნიშნა რიცხვზე ზეპირ გამრავლებაში რეკორდის მოხსნის შესახებ. სურათზე: გ. ჩხაიძე
სამი ეტაპი, რომლებმაც უნდა მოაწესრიგოს კონფლიქტები : გაეროს ტრიბუნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 სექტემბერი. - N221(4950). - 1 გვ.[MFN: 56290]
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის ნიე-იორკში, გაეროს 59-ე სესიაზე გაკეთებული განცხადებების შესახებ. სურათზე: მ. სააკაშვილი
იფიქრე იმაზე, რომ ღმერთმა შენ დაგაკისრა ხვალინდელი დღის შექმნა : სწავლა სიკვდიმდე შენია : მასწავლებლის ლოცვა-ვედრება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 სექტემბერი. - N220(4949). - 1,8 გვ.[MFN: 56291]
ანოტაცია: იბეჭდება ჩილელი მწერლის გაბრიელა მისტრალის ორი პატარა ნაწარმოების მანანა გიგინეიშვილისეული თარგმანი
თანამშრომლობის შემდგომი განვითარება-გაფართებისთვის : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 სექტემბერი. - N220(4949). - 1 გვ.[MFN: 56298]
ანოტაცია: საქართველოსა და ამერიკას შორის თავდაცვისა და უშიშროების სფეროებში თანმშრომლობის შემდგომი განვითარება-გაფართოების შესახებ
პერსონალია:ჟვანია ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); პაიფერი სტივენ (ამერიკული დელეგაციის ხელმძღვანელი).