ამ ნამუშევრებში კონტრასტულ პარიზს შეიცნობთ : გამოფენა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 სექტემბერი. - N220(4949). - 8 გვ.[MFN: 56364]
ანოტაცია:  ნინო ფხალაძისა და სანდრო დალაქიშვილის ერთობლივი პერსონალური გამოფენის შესახებ. სურათზე:ნ. ფხალაძე და ს. დალაქიშვილი
პერსონალია:  დალაქიშვილი სანდრო (მხატვარი); ფხალაძე ნინო (მხატვარი); რაზმაძე რამაზ (მხატვარი); სამხარაძე ზურაბ (მხატვრი).
საკვანძო სიტყვები:  ვერნისაჟი, ფერწერა, ექსპოზიცია.
1. აფეთქება ბაღდადში / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 სექტემბერი. - N221(4950). - 5 გვ.[MFN: 56365]
1. ყიფშიძე, ნიოლოზ
დღეები იოსებ სტალინთან ერთად : ხსოვნის კულტურა : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 102-109. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 16 მაისი. - N111 (4840). - 11 გვ.[MFN: 56366]
ანოტაცია:  იბეჭდება აკადემიკოს ნიკოლოზ ყიფშიძის მოგონებათა ციკლი იოსებ სტალინის შესახებ
პერსონალია:  სტალინი იოსებ (საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწე); სმირნოვი ვ. (მოსკოვის ჯანმრთელობის დაცვის ყოფილი მინისტრი); გამსახურდია კონსტანტინე (მწერალი); გრიშაშვილი იოსებ (პოეტი); ლეონიძე გიორგი (მწერალი).
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო სამმართველო, თანამდებობა, მატერიალური მდგომარეობა, ქართული ნაწარმოები.
1. ბრაზილიამ გაამკაცრა კანონი იარაღის შესახებ / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 სექტემბერი. - N221(4950). - 5 გვ.[MFN: 56367]
თემატიკა:  ბრაზილია.
1. ნაპოლეონი - "თავისუფლების იმპერატორი" : უკანასკნელი ბრძოლა : "წმინდა ელენე, პატარა კუნძული" : მსოფლიო მბრძანებელი : დასასრული. დასაწყისი იხ. "სრ" N 218-220 / ჟურნალი "გეო" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 სექტემბერი. - N221(4950). - 5 გვ.[MFN: 56368]
ანოტაცია:  ნაპოლეონ ბონაპარტის ცხოვრების შესახებ
პერსონალია:  ნაპოლეონ I (ნაპოლეონ ბონაპარტი) (საფრანგეთის იმპერატორი).
თემატიკა:  პოლიტიკური მოღვაწეები. ნაპოლეონ ბონაპარტი.
საკვანძო სიტყვები:  ჯარი, დახმარება, მოკავშირე, ჯარისკაცი, ისტორია.
"პესიმისტის ჩანაწერები" : სიხარბის სიმბოლოები : დაუქირავებელი ჩრდილი ; კონტექსტი ; შენდერიზმის "დედამთავარი" : სიკვდილი - სამართლიანი და უსამართლო ; შემთხვევითობა და გარდუვალობა : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 212, 214, 216,217. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 სექტემბერი. - N220(4949). - 4 გვ.[MFN: 56369]
ანოტაცია:  სურათზე რაულ ჩილაჩავა
პერსონალია:  ჩილაჩავა რაულ (პოეტი).
თემატიკა:  ქართველი პოეტები. ქართველ მწერალთა გამონათქვამები და აზრები.
ვის ბოსტანში ისვრის კენჭებს პრეზიდენტი პუტინი? : კომპეტენტური აზრი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 სექტემბერი. - N220(4949). - 3 გვ.[MFN: 56370]
პერსონალია:  საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები. პოლიტიკა. ასტანის სამიტი.
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტი, ცხინვალის რეგიონი, გეოპოლიტიკა, რუსი სამშვიდობოები, ბესლანის ტრაგედია.
1. მამუკელაშვილი, ვალერიან
ერის ზარის შემომკვრელი : კიტა ბუაჩიძე - 90 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 სექტემბერი. - N221(4950). - გვ.[MFN: 56371]
ანოტაცია:  კიტა ბუჩიძის დაბადებიდან 90 წლის იუბილესთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბუაჩიძე კიტა (დრამატურგი).
1. ფერიაშვილი, ალექსანდრე
ომში ერთგულებს უშვებენ : ამბობს გურჯაანის რაიონის პროკურორი ალექსანდრე ფერიაშვილი / ესაუბრა ლელა ხვადაგიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 სექტემბერი. - N220(4949). - 3 გვ.[MFN: 56372]
ანოტაცია:  გურჯაანის რაიონული პროკურორი რაიონულ სტრუქტურაში მიმდინარე ცვლილებებისა და არსებული კრიმინოგენური ვითარების შესახებ. სურათზე: ალექსანდრე ფერიაშვილი
პერსონალია:  ფერიაშვილი ალექსანდრე (გურჯაანის პროკურორი).
თემატიკა:  პროკურატურა საქართველოში. საქართველოს რეგიონები.
საკვანძო სიტყვები:  დანაშაული, კრიმინოგენური ვითარება, კორუფცია, სამართალდამცველები.
1. ბუაჩიძე, კიტა
რა ღირს დაბადება და სიკვდილი თბილისში? // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 სექტემბერი. - N221(4950). - 6 გვ.[MFN: 56373]
თემატიკა:  პამფლეტი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5633 | 5634 | 5635 | 5636 | 5637 | 5638 | 5639 | 5640 | 5641 | 5642 | 5643 |  შემდეგი »  ბოლო »»