1. საქართველოს პედაგოგიური საზოგადოება; მოსწავლეთა და კოლეგათა ჯგუფი
თინათინ მიშველაძე : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 16 მაისი. - N111 (4840). - 16 გვ.[MFN: 56381]
ანოტაცია:  თინათინ გველესიანი-მიშველაძის გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  მიშველაძე-გველესიანი თინათინ (პედაგოგი).
"წითელ ხიდთან" კონტრაბანდა დააკავეს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 სექტემბერი. - N220(4949). - 3 გვ.[MFN: 56382]
თემატიკა:  ფინანსური პოლიცია. კონტრაბანდა.
საკვანძო სიტყვები:  აზერბაიჯანი, მებაჟეები, ტვირთი.
თანხებს მალავდნენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 სექტემბერი. - N220(4949). - 3 გვ.[MFN: 56383]
ანოტაცია:  "ჭიათურმანგანუმის" ხელმძღვანელების მიმართ სისხლის სამართლის აღძვრის შესახებ
პერსონალია:  გუჯაბიძე აკაკი ("ჭიათურმანგანუმის" დირექტორი); გურგენიძე გიორგი (მთავარი ბუღალტერი).
თემატიკა:  ფინანსური პოლიცია.
საკვანძო სიტყვები:  გადასახადები.
1. მაძღარაშვილი, გიორგი
აი, სად უნდა ვეძიოთ კრიზისის ფესვები : სამარცვლე მეურნეობა ის ქვაკუთხედია, რაზეც შენდება ქვეყნის რეალური დამოუკიდებლობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 სექტემბერი. - N220(4949). - 3,4 გვ.[MFN: 56384]
თემატიკა:  საქართველოს ეკონომიკა. ეკონომიკური კრიზისი.
საკვანძო სიტყვები:  ნედლეული, პროდუქცია, რუსეთი, მოსახლეობა, იმპორტი, წარმოება, მარცვლეული, ელექტრომეურნეობა.
1. კაკულია, გოლა
რა გახდა ეს კოლორადოს ხოჭო? : კიდევ ერთხელ მავნე მწერებთან ბრძოლის ბიოლოგიური მეთოდების შესახებ / გოლა კაკულია ; იური ნიკოლაიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 სექტემბერი. - N220(4949). - 3,6 გვ.[MFN: 56385]
თემატიკა:  კოლორადოს ხოჭო. სასოფლო-სამეურნეო კულტურების მავნებლებთან ბრძოლა.
საკვანძო სიტყვები:  ზარალი, სოფლის მეურნეობა, შხამქიმიკატები, ბიოპრეპარატი.
1. ნაპოლეონი - "თავისუფლების იმპერატორი" : მსოფლიო მბრძანებლები : ახალი მაკედონელი : დიდიდან სასაცილომდე : ხელისუფლების სათავეში დაბრუნება და არავითარი ომი : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 218-219. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 სექტემბერი. - N220(4949). - 5 გვ.[MFN: 56386]
პერსონალია:  ნაპოლეონ I (ნაპოლეონ ბონაპარტი) (საფრანგეთის იმპერატორი); კუტუზოვი მიხეილ (რუსი მხედართმთავარი, გენერალ-ფელდმარშალი).
თემატიკა:  პოლიტიკური მოღვაწეები. ნაპოლეონ ბონაპარტი.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთი, რუსული არმია, ბოროდინოს ბრძოლა, გადასახლება.
1. წყალდიდობამ ჰაიტიში დიდი მსხვერპლი გამოიწვია / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 სექტემბერი. - N220(4949). - 5 გვ.[MFN: 56387]
საკვანძო სიტყვები:  ტროპიკული გრიგალი, კოკისპირული წვიმა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5634 | 5635 | 5636 | 5637 | 5638 | 5639 | 5640 | 5641 | 5642 | 5643 | 5644 |  შემდეგი »  ბოლო »»