1. საქართველოს შრომის ვეტერან პენსიონერთა კავშირი, თბილისის საქალაქო საბჭო, ისან-სამგორის რაიონული ორგანიზაცია
გიორგი რაზმაძე : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 24 სექტემბერი. - N222(4951). - 8 გვ.[MFN: 56425]
ანოტაცია:  გიორგი რაზმაძის გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  რაზმაძე გიორგი (საქართველოს შრომის ვეტერან პენსიონერთა კავშირის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ომისა და შრომის ვეტერანები.
კრახი პოლიტიკურ სიბეცესა და თავგასულობას მოჰყვა : ნომრის სტუმარია თვალსაჩინო ქართველი მეცნიერი, მწერალი და საზოგადო მოღვაწე, პროფესორი რამაზ სურმანიძე / ესაუბრა გურამ წიკლაური // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 19 მაისი. - N113(4842). - 1,3 გვ.[MFN: 56426]
ანოტაცია:  დიალოგი "ასლანური" რეჟიმის ირგვლივ
პერსონალია:  აბაშიძე ასლან (აჭარის ყოფილი ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  ბათუმი, ქართული ჯარი, მოსახლეობა, ძეგლი.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 24 სექტემბერი. - N222(4951). - 8 გვ.[MFN: 56427]
პერსონალია:  ნადირაძე ირაკლი; კოპალიანი ზურიკო; მურჯიკნელი ომარ; მამაიაშვილი ალბერტ; დანელია კონსტანტინე; ბერძენიშვილი გივი; მიქაძე ვალენტინა.
1. სიმონიშვილი, ვალიკო
ღმერთო, სამშობლო მიცოცხლე! : გამოიცა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 24 სექტემბერი. - N222(4951). - 8 გვ.[MFN: 56428]
ანოტაცია:  გამომცემლობა "ივერია XXI"-ის მიერ დასტამბული გაზეთის "იავნანას" გამოცემის შესახებ
პერსონალია:  ილია მეორე (საქართველოს კათოლიკოს პატრიარქი).
საკვანძო სიტყვები:  მოზარდი, ქართული ენა, სასწავლო-შემეცნებითი ლიტერატურა.
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 18 მაისი. - N112(4841). - 8 გვ.[MFN: 56429]
ანოტაცია:  საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ გამოცხადებული ტენდერის შესახებ, იოდიზირებული ჩაის წარმოებისთვის საჭირო მომსახურების შესასყიდად
თემატიკა:  ტენდერი. საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტრო.
1. ზაქარაია, მურმან
რუსეთს "ვარდების რევოლუციის" ეშინია : ამბობს ეროვნული თანხმობის კავშირის პოლიტსაბჭოს წევრი, გაზეთ "ეროვნული თანხმობის" მთავარი კონსულტანტი მურმან ზაქარაია / ესაუბრა თამარ შაიშმელაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 24 სექტემბერი. - N222(4951). - 3,4 გვ.[MFN: 56430]
თემატიკა:  ეროვნული თანხმობის კავშირი. რუსეთის საგარეო პოლიტიკა. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკური სიტუაცია, ტერიტორიული მთლიანობა, რუსულ-ქართული ურთიერთობა, აფხაზეთი, კონფლიქტი.
ოვაციები, ყვავილები და ბედნიერი სახეები ვერის ბაღში : სპორტული ცეკვები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 18 მაისი. - N112(4841). - 8 გვ.[MFN: 56431]
პერსონალია:  გაჩეჩილაძე თენგიზ (საქართველოს სპორტული ცეკვების ეროვნული ფედერაციის პრეზიდენტი); ოდიკაძე ბორის (ისრაელის სპორტული ცეკვების ფედერაციის პრეზიდენტი); დიომკინი ალექსანდრე (მოცეკვავე); ლეოვიკოვი ალექსეი (მოცეკვავე); ლომთაძე სალომე (მოცეკვავე); ლესოხინა იულია (მოცეკვავე).
თემატიკა:  სპორტული ცეკვები.
საკვანძო სიტყვები:  საერთაშორისო ტურნირი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5639 | 5640 | 5641 | 5642 | 5643 | 5644 | 5645 | 5646 | 5647 | 5648 | 5649 |  შემდეგი »  ბოლო »»