რატომ 33?! : გამოიცა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 მაისი. - N117(4846). - 10, 12 გვ.[MFN: 56713]
ანოტაცია:  ვერონელი პოეტის, კატულუსის პოეზიის მანანა ღარიბაშვილისეული თარგმანების გამოცემის შესახებ
პერსონალია:  კატულუსი გაიუს ვალერიუს (პოეტი); ღარიბაშვილი მანანა (მთარგმნელი).
თემატიკა:  რომაული ლიტერატურა.
საკვანძო სიტყვები:  ახალი თარგმანი, პოეზია, ლირიკა, კრებული.
1. ბაქრაძე, გელარი
თავდაცვის სამინისტროში ზედმეტად ხომ არ გაერთნენ "პოლიტიკით?" : ქართული არმია თითოეული ჩვენგანის საზრუნავია! : კომპეტენტური აზრი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 22 მაისი. - N116(4845). - 5 გვ.[MFN: 56714]
ანოტაცია:  საქართველოს სამხედრო-სამრეწველო-საინჟინრო აკადემიის წევრის გელარი ბაქრაძის მოსაზრებანი თავდაცვის სამინისტროში მიმდინარე პროცესების შესახებ
თემატიკა:  საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული ჯარი, ქართული სახელმწიფო, დაფინანსება, ნატო, სტანდარტები.
1. სვანიძე, ციალა
საქართველო რუსეთთან შედარებით ძალიან პატარაა და მსხვერპლს ვერ აიტანს : ასე მიაჩნია ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის გეოლოგია-მინერალოგიის მეცნიერებათა დოქტორს, პროფესორ ციალა სვანიძეს / ესაუბრა თამარ შაიშმელაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 29 სექტემბერი. - N226(4955). - 3 გვ.[MFN: 56715]
თემატიკა:  ქართველი მეცნიერები. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  დაპირისპირება, პოლიტიკა, ტერიტორიული მთლიანობა, აფხაზეთი, ხელისუფლება, ბესლანის ტრაგედია, სამხრეთ ოსეთი, ტერორიზმი, პასუხისმგებლობა, სამხედრო ოპერაციები.
1. აბულაშვილი, ანზორ
უკვდავება : რუსთაველი : გურამიშვილის ჩივილი : ნიკოლოზ ბარათაშვილს : ილია : აკაკის მოთქმა : გიორგი ლეონიძის დასაფლავება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 მაისი. - N117(4846). - 12 გვ.[MFN: 56716]
ანოტაცია:  ანზორ აბულაშვილის ახალი ლექსები. სურათზე: ა. აბულაშვილი
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5667 | 5668 | 5669 | 5670 | 5671 | 5672 | 5673 | 5674 | 5675 | 5676 | 5677 |  შემდეგი »  ბოლო »»