რატომ 33?! : გამოიცა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 23 მაისი. - N117(4846). - 10, 12 გვ.[MFN: 56713 ]
ანოტაცია: ვერონელი პოეტის, კატულუსის პოეზიის მანანა ღარიბაშვილისეული თარგმანების გამოცემის შესახებ
პერსონალია: კატულუსი გაიუს ვალერიუს (პოეტი); ღარიბაშვილი მანანა (მთარგმნელი).
თემატიკა: რომაული ლიტერატურა .
საკვანძო სიტყვები: ახალი თარგმანი, პოეზია, ლირიკა, კრებული .
ბაქრაძე, გელარი
თავდაცვის სამინისტროში ზედმეტად ხომ არ გაერთნენ "პოლიტიკით?" : ქართული არმია თითოეული ჩვენგანის საზრუნავია! : კომპეტენტური აზრი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 22 მაისი. - N116(4845). - 5 გვ.[MFN: 56714 ]
ანოტაცია: საქართველოს სამხედრო-სამრეწველო-საინჟინრო აკადემიის წევრის გელარი ბაქრაძის მოსაზრებანი თავდაცვის სამინისტროში მიმდინარე პროცესების შესახებ
თემატიკა: საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო .
საკვანძო სიტყვები: ქართული ჯარი, ქართული სახელმწიფო, დაფინანსება, ნატო, სტანდარტები .
სვანიძე, ციალა
საქართველო რუსეთთან შედარებით ძალიან პატარაა და მსხვერპლს ვერ აიტანს : ასე მიაჩნია ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის გეოლოგია-მინერალოგიის მეცნიერებათა დოქტორს, პროფესორ ციალა სვანიძეს / ესაუბრა თამარ შაიშმელაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 29 სექტემბერი. - N226(4955). - 3 გვ.[MFN: 56715 ]
თემატიკა: ქართველი მეცნიერები. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: დაპირისპირება, პოლიტიკა, ტერიტორიული მთლიანობა, აფხაზეთი, ხელისუფლება, ბესლანის ტრაგედია, სამხრეთ ოსეთი, ტერორიზმი, პასუხისმგებლობა, სამხედრო ოპერაციები .
აბულაშვილი, ანზორ
უკვდავება : რუსთაველი : გურამიშვილის ჩივილი : ნიკოლოზ ბარათაშვილს : ილია : აკაკის მოთქმა : გიორგი ლეონიძის დასაფლავება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 23 მაისი. - N117(4846). - 12 გვ.[MFN: 56716 ]
ანოტაცია: ანზორ აბულაშვილის ახალი ლექსები. სურათზე: ა. აბულაშვილი
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5667 | 5668 | 5669 | 5670 | 5671 | 5672 | 5673 | 5674 | 5675 | 5676 | 5677 | შემდეგი » ბოლო »»