კაცმა კაცისა თქვა, საქმემ - ორივესიო : ანუ რატომ აზუზუნებს თავის ჭკუაზე ზოგიერთი ასი წლის წინათ წიწამურში გავარდნილ ტყვიას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 1 ოქტომბერი. - N228(4957). - 3,5 გვ.[MFN: 56928]
ანოტაცია:  მწერალ ილია ჭავჭავაძის მკვლელობის სამართლებრივი ასპექტების შესახებ, რომელიც გადმოცემულია იურისტ ალექსანდრე შუშანიშვილის წიგნში "წიწამურის ტრაგედია"
პერსონალია:  ჭავჭავაძე ილია (მწერალი, საზოგადო მოღვაწე); შუშანაშვილი ალექსანდრე (იურისტი); ყორანაშვილი გურამ (ფილოსოფოსი, ისტორიკოსი).
საკვანძო სიტყვები:  წერილი, ისტორიული საბუთები, მკვლელობა, სამართლებრივი ასპექტები, პრესა, ბოლშევიკური ფრაქცია, ეროვნული კონცეფცია, იდეოლოგია, სოციალ-დემოკრატები.
1. ერაყში ქრისტიანებს თავს ესხმიან / მოამზადა ზაზა ბეჟნიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 3 აგვისტო. - N178(4907). - 5 გვ.[MFN: 56929]
გეოგ.დასახელება:  ბაღდადი.
თემატიკა:  ერაყი. ტერორიზმი.
საკვანძო სიტყვები:  აფეთქება, სომხური ეკლესია, ქრისტიანული ეკლესია, კათოლიკური ტაძარი.
1. რუსეთიდან ინდოეთამდე - რკინიგზით / მოამზადა ზაზა ბეჟნიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 3 აგვისტო. - N178(4907). - 5 გვ.[MFN: 56930]
თემატიკა:  სარკინიგზო მაგისტრალის მშენებლობები.
საკვანძო სიტყვები:  სარკინიგზო ქსელი, სარკინიგზო მაგისტრალი.
1. კოტე მარჯანიშვილის სახელობის სახელმწიფო თეატრი; საქართველოს კულტურის სამინისტრო, საქართველოს თეატრის მოღვაწეთა კავშირი
თხემით ტერფამდე არტისტი : სანთელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 3 აგვისტო. - N178(4907). - 6 გვ.[MFN: 56931]
ანოტაცია:  თეატრისა და კინოს ცნობილი მსახიობის, ელენე ყიფშიძის გარდაცვალების გამო. სურათზე: ე. ყიფშიძე
პერსონალია:  ყიფშიძე ელენე (მსახიობი).
თემატიკა:  ქართველი მსახიობები. ნეკროლოგი.
1. ძიგუა, ვაჟა
საყოველთაო სიყვარულით გარემოსილი : სანთელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 3 აგვისტო. - N178(4907). - 6 გვ.[MFN: 56932]
ანოტაცია:  მსახიობ ელენე ყიფშიძის გარდაცვალების გამო
საკვანძო სიტყვები:  აქტიორი, როლი, სცენა, კინო, თეატრი, პიესა.
1. გიორგობიანი, სოსო
სულ ჩვენ უნდა ვიაროთ აფხაზეთშიც და სამხრეთ ოსეთშიც? : დღის შეკითხვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 აგვისტო. - N179(4908). - 1 გვ.[MFN: 56933]
ანოტაცია:  მოსახლეობის აზრი სამაჩაბლოსა და აფხაზეთის კონფლიქტების შესახებ
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); გარაყანიძე ვლადიმერ (იურისტი); ზურაბიშვილი თინათინ (პედაგოგი); კარგარეთელი რევაზ (ბიზნესმენი); მშვიდობაძე მარინა (თერაპევტი).
საკვანძო სიტყვები:  სამაჩაბლო, კონფლიქტი, მოლაპარაკება, მოსახლეობა.
ზოგადად "ზოგადი განათლების შესახებ" კანონპროექტის თაობაზე : მიმართვა / მანანა ნიკოლაიშვილი ; მამა გიორგი გამრეკელი, ვაჟა ოთარაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 აგვისტო. - N179(4908). - 1 გვ.[MFN: 56934]
ანოტაცია:  განათლების სფეროში მიმდინარე რეფორმების შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); ჟვანია ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  განათლების რეფორმა. განათლების სისტემა საქართველოში. "განათლების შესახებ" - საქართველოს კანონი.
საკვანძო სიტყვები:  მიმართვა, განათლება, კანონპროექტი, სკოლა, მეცნიერება.
1. ზვიად გამსახურდიას მიმართ შეწყდა სისხლის სამართლის საქმე და სისხლისსამრთლებრივი დევნა : დოკუმენტი : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 161-166, 168-176, 178. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 აგვისტო. - N179(4908). - 3 გვ.[MFN: 56935]
პერსონალია:  გამსახურდია ზვიად (საქართველოს პირველი პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველოს პირველი პრეზიდენტი. 1991-1993 წლების სახელმწიფო გადატრიალება საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ბრალდება, შინაგანი ჯარი, ეროვნული გვარდია, მოსკოვის პუტჩი.
1. საკანდელიძე, ანზორ
რადიკალური რეფორმები სასწრაფო და გარდაუვალია : მცირე მეწარმეობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 აგვისტო. - N179(4908). - 3 გვ.[MFN: 56936]
თემატიკა:  მცირე მეწარმეობა.
საკვანძო სიტყვები:  ქვეყნის ეკონომიკა, პროგრამა, პროექტი.
სტიქია ხალხს უსახლკაროდ ტოვებს : ეკომიგრაცია / რუსუდან გახარია ; რობერტ გვარლიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 აგვისტო. - N179(4908). - 3 გვ.[MFN: 56937]
ანოტაცია:  საქართველოში ეკოლოგიურ მიგრანტთა რაოდენობის ზრდისა და მათი სოციალური უზრუნველყოფის შესახებ. სურათზე: ჯ. ხოზრევანიძე
პერსონალია:  ხოზრევანიძე ჯამბულ (ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა:  ეკოლოგიური მიგრაცია. სტიქიური უბედურებები.
საკვანძო სიტყვები:  ეროზირებული ზონა, მიგრანტები, ინფრასტრუქტურა, მოსახლეობა, ზარალი, კონფლიქტი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5689 | 5690 | 5691 | 5692 | 5693 | 5694 | 5695 | 5696 | 5697 | 5698 | 5699 |  შემდეგი »  ბოლო »»