კაცმა კაცისა თქვა, საქმემ - ორივესიო : ანუ რატომ აზუზუნებს თავის ჭკუაზე ზოგიერთი ასი წლის წინათ წიწამურში გავარდნილ ტყვიას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 1 ოქტომბერი. - N228(4957). - 3,5 გვ.[MFN: 56928]
ანოტაცია: მწერალ ილია ჭავჭავაძის მკვლელობის სამართლებრივი ასპექტების შესახებ, რომელიც გადმოცემულია იურისტ ალექსანდრე შუშანიშვილის წიგნში "წიწამურის ტრაგედია"
სულ ჩვენ უნდა ვიაროთ აფხაზეთშიც და სამხრეთ ოსეთშიც? : დღის შეკითხვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 აგვისტო. - N179(4908). - 1 გვ.[MFN: 56933]
ანოტაცია: მოსახლეობის აზრი სამაჩაბლოსა და აფხაზეთის კონფლიქტების შესახებ
ზოგადად "ზოგადი განათლების შესახებ" კანონპროექტის თაობაზე : მიმართვა / მანანა ნიკოლაიშვილი ; მამა გიორგი გამრეკელი, ვაჟა ოთარაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 აგვისტო. - N179(4908). - 1 გვ.[MFN: 56934]
ანოტაცია: განათლების სფეროში მიმდინარე რეფორმების შესახებ
ზვიად გამსახურდიას მიმართ შეწყდა სისხლის სამართლის საქმე და სისხლისსამრთლებრივი დევნა : დოკუმენტი : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 161-166, 168-176, 178. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 აგვისტო. - N179(4908). - 3 გვ.[MFN: 56935]
რადიკალური რეფორმები სასწრაფო და გარდაუვალია : მცირე მეწარმეობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 აგვისტო. - N179(4908). - 3 გვ.[MFN: 56936]
სტიქია ხალხს უსახლკაროდ ტოვებს : ეკომიგრაცია / რუსუდან გახარია ; რობერტ გვარლიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 4 აგვისტო. - N179(4908). - 3 გვ.[MFN: 56937]
ანოტაცია: საქართველოში ეკოლოგიურ მიგრანტთა რაოდენობის ზრდისა და მათი სოციალური უზრუნველყოფის შესახებ. სურათზე: ჯ. ხოზრევანიძე
პერსონალია:ხოზრევანიძე ჯამბულ (ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრის მოადგილე).