მსოფლიოს თვალწინ საქართველო თუ დაიღუპა... : 22 სექტემბერს ქართველ ქალთა მშვიდობიანი აქციის მონაწილენი - 7 ათასი მანდილოსანი - თბილისიდან სოხუმს გაემგზავრნენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 23 სექტემბერი. - N209 (737). - 2 გვ.[MFN: 5707]
პერსონალია:  დოლიძე ქეთი; ჭანიშვილი ნინო (საზოგადოება "საქართველოს ქალები მშვიდობისათვის" პრეზიდენტი).
1. ჩომახაშვილი, ზაირა
ორივე ხელში ხმალი ეჭირა - იტყვის ჩვენზე მემატიანე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 23 სექტემბერი. - N209 (737). - 2 გვ.[MFN: 5708]
გეოგ.დასახელება:  ფოთი; ლანჩხუთი.
საკვანძო სიტყვები:  ომი.
1. გორგილაძე, მიხეილ
აჭარის ჟურნალისტთა ყრილობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 23 სექტემბერი. - N209 (737). - 2 გვ.[MFN: 5709]
პერსონალია:  სამსონია ალ. (აჭარის ჟურნ. კავშირის თავმჯდომარე).
1. გოგიაშვილი, გ.
"მაცნესთან" თანამშრომლობით : საქართველოს რესპ. პრემიერ - მინისტრს ბატონ ოთარ ფაცაციას / სილაგაძე ა. ; ბაიბურთი ვ. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 23 სექტემბერი. - N209 (737). - 2 გვ.[MFN: 5710]
საკვანძო სიტყვები:  პრესა, გავრცელება.
1. ა. ჩიკვაიძისა და ვ. ზემსკის საუბარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 23 სექტემბერი. - N209 (737). - 2 გვ.[MFN: 5711]
საკვანძო სიტყვები:  რუსი, სამხედრო, თავდასხმა.
1. კობერიძე, ნუგზარ
უწინარეს ყოვლისა - მაღალი ზნეობა / კობერიძე ნ. ; [ჩაიწერა]სანებლიძე ა. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 23 სექტემბერი. - N209 (737). - 3 გვ.[MFN: 5712]
საკვანძო სიტყვები:  ანარქია, პარლამენტი, კომისია, დიქტატურა, კონფრონტაცია.