აბსტრაქტული ცოდნა საქართველოზე : "არის მკითხველი მშვენიერ წიგნის"... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 5 ოქტომბერი. - N231(4960). - 6 გვ.[MFN: 57166]
ანოტაცია:  ქ. ქემნიცის ინტერნაციონალური ბიბლიოთეკის, მისი დამაარსებლისა და ხელმძღვანელის ფრაუ კაუფმანის შესახებ
პერსონალია:  კაუფმანი ლუდმილა (გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის ქ. ქემნიცის ინტერნაციონალური ბიბლიოთეკის ბიბლიოთეკარი); ჭილაძე ოთარ (მწერალი); ღვინეფაძე რუსუდან (მთარგმნელი).
გეოგ.დასახელება:  ლენინგრადი; ქემნიცი.
თემატიკა:  ბიბლიოთეკები გერმანიაში. ბიბლიოთეკარები.
საკვანძო სიტყვები:  მეორე მსოფლიო ომი, ემიგრაცია, წიგნი, ბუკლეტი, ვიდეო მასალა, პუშკინის კლუბი, კულტურა, ლიტერატურა.
1. თავისუფლების მეტაფიზიკა : ქრონოგრაფი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 5 ოქტომბერი. - N231(4960). - 6 გვ.[MFN: 57167]
ანოტაცია:  მერაბ მამარდაშვილის ფილოსოფიური მემკვიდრეობის ინტერნეტსაიტზე განთავსების შესახებ. სურათზე: მ. მამარდაშვილი
პერსონალია:  მამარდაშვილი მერაბ (ფილოსოფოსი).
საკვანძო სიტყვები:  ლექცია, ჩანაწერი, აუდიო არქივი.
1. სადრს დაზავების აღდგენა სურს / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 7 აგვისტო. - N182 (4911). - 5 გვ.[MFN: 57168]
ანოტაცია:  ნეჯიფში მომხდარი ახალი შეტაკებების შესახებ
პერსონალია:  სარდი მაქთადა (ერაყელ შიიტთა რადიკალური ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  შეტაკება, სახალხო მოლაშქრეები, სამხედრო მოსამსახურე, პოლიცია, აფეთქება, ექსტრემისტები.
1. ძირითადი შეტყობინება შესყიდვების შესახებ : კრედიტი N 3938-GE // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 5 ოქტომბერი. - N231(4960). - 6 გვ.[MFN: 57169]
თემატიკა:  მსოფლიო ბანკი. საავტომობილო გზები.
საკვანძო სიტყვები:  დაფინანსება, გზები, პროექტი.
1. იურული პერიოდის ფრინველებს ფრენა შეეძლოთ / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 7 აგვისტო. - N182 (4911). - 5 გვ.[MFN: 57170]
პერსონალია:  მილნერი ანჟელა (მკვლევარი, მეცნიერი).
საკვანძო სიტყვები:  ნამარხი ფრინველი, ტვინი, ნავარდის უნარი, ულტრათანამედროვე მეთოდი, არქეოპტერიქსი.
არქიტექტორთა და დამფინანსებელთა ტანდემი მეიდანში : დედაქალაქი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 6 ოქტომბერი. - N232(4961). - 1,4 გვ.[MFN: 57171]
ანოტაცია:  შარდენის ქუჩისა და მისი მიმდებარე ტერიტორიის რეკონსტრუქცია-რეგენერაციისა და არქიტექტურის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, წლის საუკეთესო ქართველი არქიტექტორების დაჯილდოების შესახებ
პერსონალია:  მუშკუდიანი ლევან (არქიტეკთორი); კიკნაძე გაბა (არქიტექტორი); ჭელიძე თემურ (არქიტექტორი); აბაშიძე ალექსანდრე (არქიტექტორი); ტაბიძე კოტე (არქიტექტორი); პეტრიაშვილი გიორგი (ინვესტორი); ნიშნიანიძე ზაზა (ინვესტორი).
თემატიკა:  თბილისის ქუჩები. თბილისის არქიტექტურა. ქართველი არქიტექტორები. თბილისის რეკონსტრუქცია.
საკვანძო სიტყვები:  უძველესი უბანი, სავაჭრო ცენტრი, რეკონსტრუქცია, რეგენერაცია.
ზოგჯერ ჟურნალისტებიც ვიცინით... : ალიართალი-ბალიართალი : არ დამღუპო! : მწნილი უყვარს... : ხაშლამაზე გადავიდა : აჭრილი ლუდი : კარგი ლექსის ძალა : ინტერვიუზე მუშაობს : ჯერ არა! : სათაური იპოვა : ჩაფიძე და კასრაძე : წინ არ გაგიშვებენ : არაყი...მოტორში : ვერ ეტეოდა... : ფეხებს დილით იბანს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 3 ოქტომბერი. - N230(4959). - 4 გვ.[MFN: 57172]
თემატიკა:  მხატვრული ლიტერატურა. პროზა. ჩანახატი.
ანოტაცია:  ასოციაცია "კვალის" ორგანიზატორობით ქართული ემიგრაციის ფორუმის შეკრების შესახებ
პერსონალია:  ვაშაკიძე შოთა (ასოციაცია "კვალის" პრეზიდენტი); გეიტსი ჯიმ; ჯონსონი სტივენ; გაბადაძე გიგა (მკვლევარი); ჩუბინიძე ნინო (მკვლევარი); გელაშვილი თამარ (მეცნიერი); კობიაშვილი მიკა (მეცნიერი); ლაფაური მარიკა (მეცნიერი); შტაჰაიტი ულრიხ (მეცნიერი).
თემატიკა:  ქართული დიასპორები საზღვარგარეთ. ქართველი ემიგრანტები. ქართველი მეცნიერები.
საკვანძო სიტყვები:  ფორუმი, სამეცნიერო დისკუსიები, მედიცინა, განათლება, ეკოლოგიური პრობლემები, სოციალური საკითხები, ინტელექტუალური რესურსი.