"სულის კიდობანი" : დებიუტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 3 ოქტომბერი. - N230(4959). - 4 გვ.[MFN: 57174]
ანოტაცია:  ხატია გეთიას პატარა კრებულის "სულის კიდობანი" გამოცემის შესახებ
პერსონალია:  გეთია ხატია (ახალგაზრდა შემოქმედი); უკლება მანანა (რედაქტორი).
თემატიკა:  ქართული პოეზია.
საკვანძო სიტყვები:  კრებული.
დებატები ეუთოში პრინციპული იქნება : პარლამენტის თავმჯდომარე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 6 ოქტომბერი. - N232(4961). - 1 გვ.[MFN: 57175]
ანოტაცია:  საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის სტრასბურგში მომავალი ვიზიტის შესახებ
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე).
გეოგ.დასახელება:  სტრასბურგი.
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე. ევროპის საბჭო. ევროპის უშიშროებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაცია. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები. ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი. ქართულ-ოსური კონფლიქტი.
საკვანძო სიტყვები:  განცხადება, საპარლამენტო ასამბლეა, სესია, აფხაზეთის დე-ფაქტო არჩევნები.
1. ზურაბიშვილი, სალომე
სალომე ზურაბიშვილი: საქართველო-რუსეთის ურთიერთობაში დათბობა ჯერ არ დაწყებულა : სხვა გაზეთიდან : НОВЫЕ ИЗВЕСТИЯ, ირინე ბარამიძე, თბილისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 6 ოქტომბერი. - N232(4961). - 1,2 გვ.[MFN: 57176]
ანოტაცია:  ინტერვიუ საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრთან, სალომე ზურაბიშვილთან. სურათზე: ს. ზურაბიშვილი
პერსონალია:  ზურაბიშვილი სალომე (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი); ლავროვი მიხეილ (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველოს საგარეო პოლიტიკა. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები. საერთაშორისო ტერორიზმი.
საკვანძო სიტყვები:  კონსულტაცია, მოლაპარაკება, ასტანის სამიტი, სახელმწიფოთა თანამეგობრობა, თანამშრომლობა.
1. ცინცაძე, ლექსო
"ფალავანი" კვლავ იფალავნებს : კოლეგებთან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 3 ოქტომბერი. - N230(4959). - 5 გვ.[MFN: 57177]
ანოტაცია:  ჟურნალ "ფალავნის" აღდგენის შესახებ
პერსონალია:  შევარდენიძე ზვიად (სპორტული ჟურნალის მთავარი რედაქტორი); სიორიძე ზაზა ("გაერთიანებული ქართული ბანკის" დირექტორთა საბჭოს თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ქართული ჟურნალები.
საკვანძო სიტყვები:  აღორძინება.
1. საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ტურიზმის მუშაკთა დამოუკიდებელი პროფკავშირის პრესცენტრი
ორი სახელმწიფოს ერთიანი პრობლემები : სად იკარგება ფული? : სიმღერით განვლილი გზა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 7 აგვისტო. - N182 (4911). - 6 გვ.[MFN: 57178]
ანოტაცია:  მოსკოვში გამართული საქართველოს გაერთიანება "კულტურის მუშაკთა პროფკავშირების საკონსულტაციო საბჭოს" მეორე საანგარიშო-საარჩევნო კონფერენციის შესახებ
პერსონალია:  ჯაფარიძე ციცო (საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ტურიზმის მუშაკთა დამოუკიდებელი პროფკავშირის თავმჯდომარე); კობერიძე ნატო (ლაგოდეხის სამუსიკო სკოლის დირექტორი); ჯანელიძე ენრიკო (მომღერალი); მაჭარაშვილი გია (კომპოზიტორი); თაქთაქიშვილი ნინო (საერთაშორისო ორგანიზაცია "ევროკონცერტის" თანამშრომელი).
თემატიკა:  პროფკავშირები.
საკვანძო სიტყვები:  კონფერენცია, კულტურა, პრობლემა, კულტურის მუშაკები, პედაგოგი, ფინანსები, განათლების სფერო, რაიონი, საზოგადოება, ღონისძიება.
ველოდოთ თუ არა ქართულ-აფხაზურ ურთიერთობებში სასიკეთო ცვლილებას? : აქტუალური საკითხი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 6 ოქტომბერი. - N232(4961). - 1,2 გვ.[MFN: 57179]
ანოტაცია:  ქართველი პოლიტიკოსები აფხაზეთის თვითგამოცხადებულ რესპუბლიკაში საპრეზიდენტო არჩევნების მიმდინარეობის შესახებ
პერსონალია:  მჟავია თემურ (აფხაზეთის უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარე); ალასანია ირაკლი (აფხაზეთის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე); კოკაია ზურაბ (აფხაზეთის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე); ბაღაფში სერგეი; ხაჯიმბა რაულ (თვითგამოცხადებული აფხაზეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტობის კანდიდატები); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ქართულ-აფხაზური კონფიქტი. სეპარატიზმი. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთის დე-ფაქტო არჩევნები, სეპარატისტული ხელისუფლება.
1. ანფიმიადი, გივი
ტყავის ბურთის ოსტატი ბილიარდის დიდოსტატი გახდა / ესაუბრა ვაჟა დანელია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 3 ოქტომბერი. - N230(4959). - 5 გვ.[MFN: 57180]
ანოტაცია:  ვერის ბაღის ბავშვთა კალათბურთის სასახლეში გამართული მობილიარდეთა პირველი დიდი საერთაშორისო ტურნირისა და მასში მონაწილე გივი ანფიმიადის შესახებ
პერსონალია:  ანფიმიადი გივი (მობილიარდე, რუსეთისა და მსოფლიოს ოთხგზის ჩემპიონი); ალექსიძე დავით (საქართველოს ბილიარდის ეროვნული ფედერაციის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ბილიარდი.
საკვანძო სიტყვები:  ტურნირი, შეჯიბრება.
უმრავლესობა არ დაიშლება... : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 6 ოქტომბერი. - N232(4961). - 1 გვ.[MFN: 57181]
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); მაჭავარიანი მიხეილ (პარლამენტის ვიცე-სპიკერი); ბეჟაშვილი ლევან (პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარე); გოგორიშვილი ხათუნა (პარლამენტარი).
თემატიკა:  საპარლამენტო უმრავლესობა. საქართველოს პარლამენტი.
საკვანძო სიტყვები:  განცხადება, დემოკრატები, ნაციონალები, სამუშაო შეხვედრა.
1. ორმაგი მოქალაქეობის მომხრე მიხეილ სააკაშვილმა "ამერიკელობა" გაინაღდა : საკუთარი ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 8 აგვისტო. - N183 (4912). - 1 გვ.[MFN: 57182]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის ამერიკაში ვიზიტის და ატლანტაში ქართული დიასპორის წარმომადგენლებთან შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტი.
საკვანძო სიტყვები:  აშშ, ქართული დიასპორა, შეხვედრა, ატლანტა, საპატიო მოქალაქე.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5714 | 5715 | 5716 | 5717 | 5718 | 5719 | 5720 | 5721 | 5722 | 5723 | 5724 |  შემდეგი »  ბოლო »»