ანოტაცია: ასოციაცია "კვალის" ორგანიზატორობით ქართული ემიგრაციის ფორუმის შეკრების შესახებ
დებატები ეუთოში პრინციპული იქნება : პარლამენტის თავმჯდომარე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 6 ოქტომბერი. - N232(4961). - 1 გვ.[MFN: 57175]
ანოტაცია: საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის სტრასბურგში მომავალი ვიზიტის შესახებ
სალომე ზურაბიშვილი: საქართველო-რუსეთის ურთიერთობაში დათბობა ჯერ არ დაწყებულა : სხვა გაზეთიდან : НОВЫЕ ИЗВЕСТИЯ, ირინე ბარამიძე, თბილისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 6 ოქტომბერი. - N232(4961). - 1,2 გვ.[MFN: 57176]
ანოტაცია: ინტერვიუ საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრთან, სალომე ზურაბიშვილთან. სურათზე: ს. ზურაბიშვილი
ორი სახელმწიფოს ერთიანი პრობლემები : სად იკარგება ფული? : სიმღერით განვლილი გზა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 7 აგვისტო. - N182 (4911). - 6 გვ.[MFN: 57178]
ანოტაცია: მოსკოვში გამართული საქართველოს გაერთიანება "კულტურის მუშაკთა პროფკავშირების საკონსულტაციო საბჭოს" მეორე საანგარიშო-საარჩევნო კონფერენციის შესახებ
პერსონალია:ჯაფარიძე ციცო (საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ტურიზმის მუშაკთა დამოუკიდებელი პროფკავშირის თავმჯდომარე); კობერიძე ნატო (ლაგოდეხის სამუსიკო სკოლის დირექტორი); ჯანელიძე ენრიკო (მომღერალი); მაჭარაშვილი გია (კომპოზიტორი); თაქთაქიშვილი ნინო (საერთაშორისო ორგანიზაცია "ევროკონცერტის" თანამშრომელი).
ველოდოთ თუ არა ქართულ-აფხაზურ ურთიერთობებში სასიკეთო ცვლილებას? : აქტუალური საკითხი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 6 ოქტომბერი. - N232(4961). - 1,2 გვ.[MFN: 57179]
ანოტაცია: ქართველი პოლიტიკოსები აფხაზეთის თვითგამოცხადებულ რესპუბლიკაში საპრეზიდენტო არჩევნების მიმდინარეობის შესახებ
პერსონალია:მჟავია თემურ (აფხაზეთის უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარე); ალასანია ირაკლი (აფხაზეთის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე); კოკაია ზურაბ (აფხაზეთის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე); ბაღაფში სერგეი; ხაჯიმბა რაულ (თვითგამოცხადებული აფხაზეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტობის კანდიდატები); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი).
ტყავის ბურთის ოსტატი ბილიარდის დიდოსტატი გახდა / ესაუბრა ვაჟა დანელია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 3 ოქტომბერი. - N230(4959). - 5 გვ.[MFN: 57180]
ანოტაცია: ვერის ბაღის ბავშვთა კალათბურთის სასახლეში გამართული მობილიარდეთა პირველი დიდი საერთაშორისო ტურნირისა და მასში მონაწილე გივი ანფიმიადის შესახებ
პერსონალია:ანფიმიადი გივი (მობილიარდე, რუსეთისა და მსოფლიოს ოთხგზის ჩემპიონი); ალექსიძე დავით (საქართველოს ბილიარდის ეროვნული ფედერაციის პრეზიდენტი).
ორმაგი მოქალაქეობის მომხრე მიხეილ სააკაშვილმა "ამერიკელობა" გაინაღდა : საკუთარი ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1995. - 8 აგვისტო. - N183 (4912). - 1 გვ.[MFN: 57182]
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის ამერიკაში ვიზიტის და ატლანტაში ქართული დიასპორის წარმომადგენლებთან შეხვედრის შესახებ