1. ლიდერობს ვიქტორ უსპასკიხის პარტია / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 ოქტომბერი. - N237(4966). - 5 გვ.[MFN: 57603]
ანოტაცია:  ლიტვაში გამართული საყოველთაო-სახალხო არჩევნების შედეგების შესახებ
პერსონალია:  უსპასკიხი ვიქტორ (ლიტვის ოპოზიციური შრომის პარტიის წევრი); ბრაზაუსკასი ალგირდას (ლიტვის პრემიერი); პაულაუსკასი არტურას (ლიტვის პალამენტის სპიკერი); პაქსასი როლანდას (ლიტვის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ლიტვა.
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები, სოციალ-დემოკრატები, ამომრჩეველი, მოსახლეობა, ნატო, გაწევრიანება, ინფორმაცია.
1. გაფიცვა საწვავის ფასების ზრდის გამო / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 ოქტომბერი. - N237(4966). - 5 გვ.[MFN: 57604]
თემატიკა:  ნიგერია.
საკვანძო სიტყვები:  ნავთობი, ექსპორტიორი, მსოფლიო ბაზარი, დოლარი.
კანონპროექტი პარლამენტში განახლებული სახით შევა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 ოქტომბერი. - N237(4966). - 1 გვ.[MFN: 57605]
ანოტაცია:  "საგადასახადო ამნისტიის" კანონპროექტის შესახებ
პერსონალია:  გოცირიძე რომან (პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე); ჟვანია ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  საგადასახადო შემოსავლები, თანხა, ლეგალიზაცია.
1. განცხადებები ტენდერების ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 ოქტომბერი. - N237(4966). - 6 გვ.[MFN: 57606]
ანოტაცია:  საქართველოს სოციალური დაზღვევის ერთიანი ფონდი აცხადებს ღია ორეტაპიან ინტელექტუალურ ღია ტენდერს "პროფესიული მომზადება და გადამზადების პროგრამის" ფარგლებში უმუშევართა მომზადება-გადამზადებისა და კვალიფიკაციის დონის ამაღლების მომსახურების შესასყიდად
მორიგი ასეული - კოსოვოში : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 ოქტომბერი. - N237(4966). - 1 გვ.[MFN: 57607]
პერსონალია:  ბარამიძე გიორგი (საქართველოს თავდაცვის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  სამშვიდობო ოპერაციები.
როდის გამოიქცევა აფხაზი საკუთარი ფეხით ჩვენსკენ? : კომპეტენტური აზრი / ესაუბრა ლელა ხვადაგიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 ოქტომბერი. - N236(4965). - 2 გვ.[MFN: 57608]
ანოტაცია:  საქართველოსა და რუსეთის ურთიერთობების მტკივნეული საკითხების შესახებ
პერსონალია:  ცინცაძე სოსო (დიპლომატიური აკადემიის რექტორი, პოლიტოლოგი, საქართველოს პრეზიდენტის მრჩეველი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  პოლიტოლოგია. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთი, ოპონენტი, ასტანის სამმიტი, კონფლიქტი, აფხაზეთი, სეპარატისტული რეგიონი.
1. გაგიჭირდათ? - აკრიფეთ 022 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 ოქტომბერი. - N237(4966). - 2 გვ.[MFN: 57609]
ანოტაცია:  საქართველოში ოპერატიულ-სადისპეტჩეროს ცენტრის გახსნის შესახებ
თემატიკა:  ოპერატიულ-სადისპეტჩეროს ცენტრი.
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, კრიმინალური ფაქტები, ინციდენტები, საპატრულო ჯგუფი.
1. კორუფცია - ერთ-ერთი ხელშემშლელი ფაქტორი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 ოქტომბერი. - N237(4966). - 2 გვ.[MFN: 57610]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის სახელმწიფო კანცელარიაში არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებთან შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ოქრუაშვილი ირაკლი (შს მინისტრი); ადეიშვილი ზურაბ (გენერალური პროკურორი).
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტი. კორუფცია.
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა, სასამართლო სისტემა, მოსამართლე, პოლიცია.
ახალგაზრდა მეცნიერები საქართველოს პრეზიდენტის სტიპენდიას მიიღებენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 ოქტომბერი. - N236(4965). - 2 გვ.[MFN: 57611]
საკვანძო სიტყვები:  ასპირანტი, დისერტაცია, მეცნიერ თანამშრომელი, ნაშრომი, ხარისხი.
იკმარეთ 6 სართული! : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 ოქტომბერი. - N236(4965). - 2 გვ.[MFN: 57612]
ანოტაცია:  მთაწმინდა-კრწანისის რაიონში უკანონო მშენებლობების შეჩერების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  დედაქალაქი, მშენებლობა, სამშენებლო კომპანია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5757 | 5758 | 5759 | 5760 | 5761 | 5762 | 5763 | 5764 | 5765 | 5766 | 5767 |  შემდეგი »  ბოლო »»