მამუკა ხაზარაძე კინოქალაქის აშენებას გვპირდება : ბუნდოვანი სიტუაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 17 ოქტომბერი. - N241 (4970). - 3,4 გვ.[MFN: 57856]
ანოტაცია:  კინოსტუდია "ქართული ფილმის" ყიდვა-გაყიდვის შესახებ
პერსონალია:  ხაზარაძე მამუკა (ბიზნესმენი); ხოტივარი ბუბა; ურუშაძე ზაზა; ჭუბაბრია გია (რეჟისორები).
თემატიკა:  ქართული კინო. ქართველი რეჟისორები. ქართველი ბიზნესმენები.
საკვანძო სიტყვები:  კინოსტუდია, უძრავი ქონება, კინომატოგრაფისტთა რეაქცია, მატერიალურ-ტექნიკური ბაზა, ინვესტიცია, ყიდვა, პროექტი, ხელისუფლება, მხარდაჭერა, ფინანსები.
წუთისოფელი მართლაც ჭრელია : დასკვნა შენც გამოიტანე : წიხლი საზარდულში, ქალებო! : ფრთები შეიკვეცეთ, მტრედებო! : აბა, დატრიალდით, ბიჭებო! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N248(4977). - 7 გვ.[MFN: 57857]
თემატიკა:  კრიმინალური ქრონიკა. ნარკომანია. ნარკობიზნესი. ოჯახი და ქორწინება.
საკვანძო სიტყვები:  ჩინოსნები, სამართალდამცველი, დანაშაული, საფოსტო მტრედი, ნარკომაფია, შავი სამყარო.
1. გაეთიანების პრესცენტრი
მიზანი - ერთობლივი ზრუნვა სოციალური სამართლიანობისთვის : თანამშრომლობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 16 ოქტომბერი. - N240(4969). - 2 გვ.[MFN: 57858]
ანოტაცია:  ვაშინგტონში თავისუფალი პროფკავშირების მიერ მსოფლიო ბანკისა და სავალუტო ფონდის ხელმძღვანელობის მონაწილეობით კონფერენციის ჩატარების შესახებ
პერსონალია:  დერატო როდრიგო (სავალუტო ფონდის ხელმძღვანელი); ვოლფენსონი ჯეიმს (მსოფლიო ბანკის პრეზიდენტი); რაიდერი გაი (თავისუფალი პროფკავშირების კონფედერაციის გენერალური მდივანი); ტაისი ვილი (შრომის საერთაშორისო კონფედერაციის ხელმძღვანელი); შმაკოვი მიხეილ (რუსეთის პროფკავშირების თავმჯდომარე); ტუღუში ირაკლი (საქართველოს პროფკავშირების გაერთიანების თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  კონფერენცია, პროგრამები.
1. მძღოლების დამყაჩაღებლები დააკავეს : კრიმინალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N248(4977). - 7 გვ.[MFN: 57859]
1. გენერალურმა დირექტორმა ორი ადამიანი დაჭრა : კრიმინალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N248(4977). - 7 გვ.[MFN: 57860]
პერსონალია:  მგაობლშვიი ლევან (შპს "შუქნიშანის" გენ.დირექტორი); ბანძელაძე ირაკლი (გამომძიებელი).
1. სპორტის რედაქცია
"თბილისობა" ავლაბარში : ეროვნული ჩემპიონატი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N248(4977). - 7 გვ.[MFN: 57861]
ანოტაცია:  XVI ეროვნული ჩემპიონატის XII ტურის შედეგების შესახებ
თემატიკა:  სპორტი. ფეხბურთი.
1. ბოკერია, შოთა
მიშიკო მესხის პრიზზე : ბურთი და მოედანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N248(4977). - 7 გვ.[MFN: 57862]
პერსონალია:  მესხი მიშიკო (თბილისის "დინამოსა" და მოსკოვის "სპარტაკის" ყოფილი გარემბარი, სსრკ ჩემპიონი).
საკვანძო სიტყვები:  ტურნირი, ნორჩი ფეხბურთელები.
1. ხოფერია, შალვა
ერევანში გვასახელეს : ჭიდაობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N248(4977). - 7 გვ.[MFN: 57863]
პერსონალია:  ლორია ჯონი (თავისუფალი სტილით მოჭიდავეთა ახალგაზრდული ნაკრების მწვრთნელი); ზარქუა; ბარამიძე ცოტნე; დვალიშვილი ვალერი; ტლაშაძე ნიკო; ჩოხელი ვასიკო; ბალიაშვილი გიორგი (მოჭიდავეები).
თემატიკა:  სპორტი. ჭიდაობა.
საკვანძო სიტყვები:  საერთაშორისო ტურნირი.