<<ჯანსულო>>, <<ასსა>> და... <<სუხიშვილების>> ვარსკვლავი : ... გაიხაროს მთელმა თბილის-ქალაქმა! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 ოქტომბერი. - N246(4975). - 3 გვ.[MFN: 58228]
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ქოჩარიანი რობერტ (სომხეთის პრეზიდენტი); ჭანიშვილი-მელოუნი ქართული ნაციონალური ბალეტის მენეჯერი.
თემატიკა:  თბილისობა - 2004.
საკვანძო სიტყვები:  სახალხო დღესასწაული, ზეიმი, კონცერტი, ძველი თბილისის სურათები.
1. ჩხარტიშვილი, ნოდარ
"ღვინო და ღვინის ქართული ღვთაება" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 ოქტომბერი. - N252(4981). - 6 გვ.[MFN: 58229]
ანოტაცია:  ზ. ქოქრაშვილის წიგნის "ქართული ფენომენი - ღვინო და ღვინის ღვთაება ბადაგონი" გამოცემის შესახებ
პერსონალია:  ქოქრაშვილი ზაურ (გეოლოგიურ-მინერალოგიური მეცნიერებათა კანდიდატი).
თემატიკა:  სამეცნიერო ნაშრომები, მონოგრაფიები.
საკვანძო სიტყვები:  დებულებები, მოსაზრებები, წიგნი, ვაზი, მევენახეობა.
უზენაესმა სასამართლომ გადაწყვეტილება ვერ მიიღო : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 ოქტომბერი. - N246(4975). - 3 გვ.[MFN: 58230]
პერსონალია:  მოლაშვილი სულხან (კონტროლის პალატის ყოფილი თავმჯდომარე); ვარაზაშვილი იოსებ (ადვოკატი).
თემატიკა:  საქართველოს უზენაესი სასამართლო.
საკვანძო სიტყვები:  ბრალდება, პატიმრობა, გამოძიება.
კოტე კემულარია - სასამართლო სისტემა კორუფციას არასოდეს შეეგუება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 ოქტომბერი. - N246(4975). - 3 გვ.[MFN: 58231]
ანოტაცია:  რუსთავის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლის გივი ჯაბანაშვილის მიერ ქრთამის აღების ფაქტთან დაკავშირებით
პერსონალია:  კემულარია კოტე (საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე); ჯაბანაშვილი გივი (რუსთავის საქალაქო სასამართლოს ყოფილი თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საქართველოს უზენაესი სასამართლო. მექრთამეობა.
საკვანძო სიტყვები:  ქრთამის აღება, პრესკონფერენცია, დანაშაული.
1. კუპატაძე, სოზარ
მაღაროელები სამუშაო ადგილებს უბრუნდებიან : სიტუაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 ოქტომბერი. - N246(4975). - 3 გვ.[MFN: 58232]
ანოტაცია:  სააქციო საზოგადოება "ჭიათურმანგანუმის" პრობლემების შესახებ
პერსონალია:  შეყილაძე იანდი (სს "ჭიათურმანგანუმის" პროფკომიტეტისა და სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე); ჩიქვილაძე ილიკო (ჭიათურის გამგებელი); გურჯიძე აკაკი ("ჭიათურმანგანუმის" დირექტორთა საბჭოს თავმჯდომარე); ბენდუქიძე კახა (ეკონომიკის მინისტრი).
თემატიკა:  ჭიათურის მანგანუმის მრეწველობა.
საკვანძო სიტყვები:  მიწისქვეშა სამუშაოები, საპროტესტო აქცია, მუშა-მოსამსახურეები, ხელფასი, საწარმო.
1. ძნელბედობის ჟამს ერთმანეთის მხარდამხარ : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე : თათულა აკოფიანი ; აგავნი არუთინიანი, "აზგ" (ერევანი), 23 ოქტომბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 24 ოქტომბერი. - N247(4976). - 1,2 გვ.[MFN: 58233]
ანოტაცია:  საქართველოში სომხეთის პრეზიდენტის ვიზიტისა და ქართულ-სომხური ურთიერთობების შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ქოჩარიანი რობერტ (სომხეთის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  ვიზიტი, თანამშრომლობა, ჯავახეთის მოსახლეობა, საზღვრის დელიმიტაცია, ყარს-ახალქალაქის რკინიგზა, ლარსის სასაზღვრო პუნქტი, აფხაზეთის საკითხი.
1. ფსევდორეფორმა არ გამოგვივიდეს! : განსჯა / კახა ქეცბაია ; მექი ლობჟანიძე, ლაშა გვასალია, დავით ზაქარაია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 23 ოქტომბერი. - N246(4975). - 3,4 გვ.[MFN: 58234]
ანოტაცია:  პოსტინდუსტრიული (ახალი) საზოგადოების კვლევის ცენტრის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ, განათლების სისტემის რეფორმასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  განათლების სისტემა საქართველოში. განათლების რეფორმა. განათლება.
საკვანძო სიტყვები:  ცოდნის განვითარება, საზოგადოება, აკადემიური განათლება, ჰუმანიტარული მეცნიერება, პოსტინდუსტრიული პროცესები, დემოკრატიული პრინციპი, მეცნიერული კვლევა-ძიება, მოსაზრება.
მშვიდობიანი მსვლელობა ბათუმში : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 24 ოქტომბერი. - N247(4976). - 1 გვ.[MFN: 58235]
ანოტაცია:  "ნაციონალური მოძრაობა - დემოკრატებისა" და "რესპუბლიკური პარტიის" წევრების მიერ ჩატარებული აქცის შესახებ
თემატიკა:  აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა. პოლიტიკური პარტიები საქართველოში.
"მემარჯვენეები" ზეიმს მერის არჩევითობის მოთხოვნით აღნიშნავენ : ნფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 24 ოქტომბერი. - N247(4976). - 1 გვ.[MFN: 58236]
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები საქართელოში. თბილისობა.
საკვანძო სიტყვები:  აქცია, მიმართვა.
მთავრობასა და პარლამენტს ხორის დაპირისპირებას "უცნაურ გაუგებრობად" აფასებს : პარლამენტის თავმჯდომარე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 24 ოქტომბერი. - N247(4976). - 2 გვ.[MFN: 58237]
თემატიკა:  საქარველოს პარლამენტის თავმჯდომარე. სახელმწიფო ბიუჯეტი.
საკვანძო სიტყვები:  განცხადება, ბიუჯეტის პროექტი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5819 | 5820 | 5821 | 5822 | 5823 | 5824 | 5825 | 5826 | 5827 | 5828 | 5829 |  შემდეგი »  ბოლო »»