<<ჯანსულო>>, <<ასსა>> და... <<სუხიშვილების>> ვარსკვლავი : ... გაიხაროს მთელმა თბილის-ქალაქმა! // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 23 ოქტომბერი. - N246(4975). - 3 გვ.[MFN: 58228 ]
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ქოჩარიანი რობერტ (სომხეთის პრეზიდენტი); ჭანიშვილი-მელოუნი ქართული ნაციონალური ბალეტის მენეჯერი .
თემატიკა: თბილისობა - 2004 .
საკვანძო სიტყვები: სახალხო დღესასწაული, ზეიმი, კონცერტი, ძველი თბილისის სურათები .
ჩხარტიშვილი, ნოდარ
"ღვინო და ღვინის ქართული ღვთაება" // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 30 ოქტომბერი. - N252(4981). - 6 გვ.[MFN: 58229 ]
ანოტაცია: ზ. ქოქრაშვილის წიგნის "ქართული ფენომენი - ღვინო და ღვინის ღვთაება ბადაგონი" გამოცემის შესახებ
პერსონალია: ქოქრაშვილი ზაურ (გეოლოგიურ-მინერალოგიური მეცნიერებათა კანდიდატი).
თემატიკა: სამეცნიერო ნაშრომები, მონოგრაფიები .
საკვანძო სიტყვები: დებულებები, მოსაზრებები, წიგნი, ვაზი, მევენახეობა .
ინტერ-პრესი
უზენაესმა სასამართლომ გადაწყვეტილება ვერ მიიღო : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 23 ოქტომბერი. - N246(4975). - 3 გვ.[MFN: 58230 ]
პერსონალია: მოლაშვილი სულხან (კონტროლის პალატის ყოფილი თავმჯდომარე); ვარაზაშვილი იოსებ (ადვოკატი).
თემატიკა: საქართველოს უზენაესი სასამართლო .
საკვანძო სიტყვები: ბრალდება, პატიმრობა, გამოძიება .
კოტე კემულარია - სასამართლო სისტემა კორუფციას არასოდეს შეეგუება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 23 ოქტომბერი. - N246(4975). - 3 გვ.[MFN: 58231 ]
ანოტაცია: რუსთავის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლის გივი ჯაბანაშვილის მიერ ქრთამის აღების ფაქტთან დაკავშირებით
პერსონალია: კემულარია კოტე (საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე); ჯაბანაშვილი გივი (რუსთავის საქალაქო სასამართლოს ყოფილი თავმჯდომარე).
თემატიკა: საქართველოს უზენაესი სასამართლო. მექრთამეობა .
საკვანძო სიტყვები: ქრთამის აღება, პრესკონფერენცია, დანაშაული .
კუპატაძე, სოზარ
მაღაროელები სამუშაო ადგილებს უბრუნდებიან : სიტუაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 23 ოქტომბერი. - N246(4975). - 3 გვ.[MFN: 58232 ]
ანოტაცია: სააქციო საზოგადოება "ჭიათურმანგანუმის" პრობლემების შესახებ
პერსონალია: შეყილაძე იანდი (სს "ჭიათურმანგანუმის" პროფკომიტეტისა და სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე); ჩიქვილაძე ილიკო (ჭიათურის გამგებელი); გურჯიძე აკაკი ("ჭიათურმანგანუმის" დირექტორთა საბჭოს თავმჯდომარე); ბენდუქიძე კახა (ეკონომიკის მინისტრი).
თემატიკა: ჭიათურის მანგანუმის მრეწველობა .
საკვანძო სიტყვები: მიწისქვეშა სამუშაოები, საპროტესტო აქცია, მუშა-მოსამსახურეები, ხელფასი, საწარმო .
ძნელბედობის ჟამს ერთმანეთის მხარდამხარ : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე : თათულა აკოფიანი ; აგავნი არუთინიანი, "აზგ" (ერევანი), 23 ოქტომბერი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 24 ოქტომბერი. - N247(4976). - 1,2 გვ.[MFN: 58233 ]
ანოტაცია: საქართველოში სომხეთის პრეზიდენტის ვიზიტისა და ქართულ-სომხური ურთიერთობების შესახებ
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ქოჩარიანი რობერტ (სომხეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა: საქართველო-სომხეთის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: ვიზიტი, თანამშრომლობა, ჯავახეთის მოსახლეობა, საზღვრის დელიმიტაცია, ყარს-ახალქალაქის რკინიგზა, ლარსის სასაზღვრო პუნქტი, აფხაზეთის საკითხი .
ფსევდორეფორმა არ გამოგვივიდეს! : განსჯა / კახა ქეცბაია ; მექი ლობჟანიძე, ლაშა გვასალია, დავით ზაქარაია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 23 ოქტომბერი. - N246(4975). - 3,4 გვ.[MFN: 58234 ]
ანოტაცია: პოსტინდუსტრიული (ახალი) საზოგადოების კვლევის ცენტრის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტის შესახებ, განათლების სისტემის რეფორმასთან დაკავშირებით
თემატიკა: განათლების სისტემა საქართველოში. განათლების რეფორმა. განათლება .
საკვანძო სიტყვები: ცოდნის განვითარება, საზოგადოება, აკადემიური განათლება, ჰუმანიტარული მეცნიერება, პოსტინდუსტრიული პროცესები, დემოკრატიული პრინციპი, მეცნიერული კვლევა-ძიება, მოსაზრება .
მშვიდობიანი მსვლელობა ბათუმში : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 24 ოქტომბერი. - N247(4976). - 1 გვ.[MFN: 58235 ]
ანოტაცია: "ნაციონალური მოძრაობა - დემოკრატებისა" და "რესპუბლიკური პარტიის" წევრების მიერ ჩატარებული აქცის შესახებ
გეოგ.დასახელება: ბათუმი .
თემატიკა: აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა. პოლიტიკური პარტიები საქართველოში .
"მემარჯვენეები" ზეიმს მერის არჩევითობის მოთხოვნით აღნიშნავენ : ნფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 24 ოქტომბერი. - N247(4976). - 1 გვ.[MFN: 58236 ]
თემატიკა: პოლიტიკური პარტიები საქართელოში. თბილისობა .
საკვანძო სიტყვები: აქცია, მიმართვა .
მთავრობასა და პარლამენტს ხორის დაპირისპირებას "უცნაურ გაუგებრობად" აფასებს : პარლამენტის თავმჯდომარე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 24 ოქტომბერი. - N247(4976). - 2 გვ.[MFN: 58237 ]
პერსონალია: ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: საქარველოს პარლამენტის თავმჯდომარე. სახელმწიფო ბიუჯეტი .
საკვანძო სიტყვები: განცხადება, ბიუჯეტის პროექტი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5819 | 5820 | 5821 | 5822 | 5823 | 5824 | 5825 | 5826 | 5827 | 5828 | 5829 | შემდეგი » ბოლო »»